- Полезно
- Валутна таблица
- В обращение
- Любопитно
-
Полезно Полезно
Удобни купюри за всекидневна употреба
От гледна точка на удобство при всекидневни разплащания или ваканционно пътуване предпочитани са по-дребните купюри - 5, 10 и 20. Но по отношение на пренос на по-големи количества от съответната валута по-удобни са банкнотите от 50.
Лимити за внос и износ
Пренасянето на парични средства през границата на Република България за или от трета страна:
(Извадка от Валутния закон, приет на 08.09.1999 година от Народното събрание)
(1) Пренасянето на парични средства в размер на 10 000 евро или повече или тяхната равностойност в левове или друга валута за или от трета страна подлежи на деклариране пред митническите органи.
(2) При пренасяне на парични средства в размер на 30 000 лв. или повече или тяхната равностойност в друга валута през границата на страната за трета страна лицата предоставят и удостоверение от компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за липса на задължения или документ, удостоверяващ, че лицето не е вписано в регистъра на Националната агенция за приходите.
(3) При пренасяне на парични средства за трета страна в размер на 30 000 лв. или повече или тяхната равностойност в друга валута чуждестранните физически лица декларират пред митническите органи само вида и размера на пренасяните парични средства, когато стойността им не надвишава предходно декларираните парични средства.
(4) В случаите на основателни съмнения или данни за незаконни дейности, свързани с пренасянето на парични средства в размер по-малко от 10 000 евро или тяхната равностойност в левове или друга валута, митническите органи могат да извършват контрол на физическите лица, като изискват от лицата да предоставят информация, свързана с тези средства.
Пренасяне на парични средства през границата на Великобритания
При внасяне/изнасяне на парични средства през границите на Великобритания за или от страна, която не е член на Европейския съюз, ако равностойността надвишава 10 000 евро включително, е необходимо те да се декларират.
Деноминация
Банкнотите на британските лири са в следните номинали: 5, 10, 20 и 50.
Отличителни белези
Независимо от номинала, банкнотите са направени по такъв начин, че да бъдат трудни за имитация. За това спомагат множеството защитни елементи, а именно – релефният печат, усещането при допир с хартията, водният знак, ултравиолетовите образи, които превръщат банкнотите в предизвикателство за кандидат-фалшификаторите.
Какво може да закупим от Вас и какво не?
Тавекс търгува с всички банкноти, които циркулират в паричното обращение.
В периметъра на търсене и предлагане попадат и монетите от £1 и £2.
Ако притежавате паунди, които са извън обращение (от емисиите преди 2000 година, за номинал 5 - преди 2002 година включително), и желаете да ги продадете – това може да стане при нас, като имате предвид, че тяхната цена е различна от цената, на която бихме изкупили британски лири, които са в обращение. Цената им е с 5% по-ниска от фиксинга на БНБ за деня на британската лира.
Емисии в обращение
Банкнота 5 британски паунда
Емисия 2016 година
Банкнота 10 британски паунда
Емисия 2017 година
Банкнота 20 британски паунда
Емисия 2006, 2007 година
Банкнота 50 британски паунда
Емисия 2010, 2011 година
- Независимо от своето разположение, всяка точка във Великобритания се намира на максимум 120 км. от морския бряг.
- Принц Уилям има своя собствена марка.
- Залепването на пощенска марка с образа на кралска особа надолу се смята за държавна измяна.
- Най-кратката война, която Великобритания е водила, е с продължителност 38 минути със Занзибар.
- Виенското колело, известно като „Окото на Лондон“, което се издига до 135 метра височина, може да вози над 15 000 посетители ежедневно.
- Първият телефонен указател, който е публикуван във Великобритания, е съдържал точно 25 имена.
- Бъкингамският дворец е издигнат на мястото, на което е бил разположен известен бордей.
- Английският парламент официално слага „край“ на Коледата през 1647 година.
- През средновековието във Великобритания животните са били третирани като хората – възможно е да бъдат осъждани, а дори и осъдени на смърт.