Важна информация
Чистотата и теглото на ценния метал определят крайната му цена. Научете как оценяваме чистотата в долното видео.
Купуваме злато с минимална чистота от .333 (8 карата). Цената на грам зависи от борсовата цена към момента, в който изпратите запитването.
Как окаратяваме бижута
Изисквания
За да продадете Вашето злато или сребро трябва да:
- имате навършени 18 години;
- притежавате пълните права за продажба на продуктите;
- изпратите по имейл копие на лицето и гърба на Вашата лична карта, както и номерa на Вашата лична банкова сметка, ако продавате онлайн.
Цена на златото и среброто
Каква е разликата между цената на бижутата и инвестиционното злато?
Когато става въпрос за закупуване на златни бижута, маржовете, които се плащат, са значително по-високи, в сравнение с цената на чистото злато, което съдържат. Тук говорим за дизайн, изработка, скъпоценни камъни и т.н. Всички тези фактори могат да удвоят цената на бижутата след производството им.
Накрая, крайните клиенти трябва да платят и данък върху добавената стойност (ДДС), който в България е 20%.
В сравнение с това, инвестиционните златни продукти имат значително по-ниски маржове, тъй като рядко има промени в процеса на производство. Стандартизираният производствен процес позволява крайните цени да са по-близо до изкупната цена на златото.
Освен това, инвестиционните златни продукти не подлежат на ДДС.
Цена на златните бижута в лева за грам
Златните бижута имат два начина за представяне на съдържанието на чисто злато: под формата на тризначен код и под формата на карати.
Тризначните кодове представят съдържанието на златото като процент. Например, кодът 585 означава, че бижуто съдържа 58,5% чисто злато.
Каратите обясняват колко части злато има в 24 части метал. Например, 14-каратно бижу означава, че от 24 части метал, 14 са чисто злато.
Когато искате да превърнете карати в проценти, трябва да разделите броя на карати на 24. В случая на 14 карата бижу, ако разделим 14 на 24, получаваме 58,33%. Обаче стойността се закръгля до 58,5%, защото 24-каратното злато представлява 99,99% чисто злато. Това е така, защото никой не може да гарантира създаването на 100% чисто злато.
За да преобразувате цената на чистото злато в цената на злато с по-ниска чистота, трябва да използвате следната формула:
Цена за по-ниския карат = карат/24 х официалната цена на златото
След като получите цената на златен продукт с по-нисък карат, извадете 31,1, за да получите цената на златото на грам.
Как се определя пазарната цена на инвестиционните златни продукти?
Както при всяка инвестиция, цената на инвестиционните златни продукти се определя въз основа на факторите търсене и предлагане.
Обикновено с увеличаване на търсенето на определен вид продукт – да речем, златно кюлче от една унция – ценовата премия може да се увеличи, в случай че възникне недостиг.
Ако обаче липсват пазарни фактори, които да подтикват търсенето, маржът представлява стойността, на която търговецът на благородни метали купува продукта спрямо спот цената на златото, и това, което той начислява отгоре, за да поддържа икономическата си дейност.
При златните кюлчета от една унция продажната цена е по-висока от спот цената на златото с около 3-3,5%.
От какво зависи цената на златото и колко често се променя?
Цената на златото зависи от факторите на търсенето и предлагането. В зависимост от това как се развиват те, цената на златото може да се повиши или понижи.
В случая с факторите на предлагането на злато става дума за:
- Доставка на злато от миннодобивните предприятия: световни миннодобивни компании (като Newmont или Barrick Gold) добиват сурово злато (наречено руда), което се изпраща в рафинерии (като Valcambi) или монетни дворове (като Munze Osterreich). Там тези кюлчета нерафинирано злато се превръщат в 24-каратови инвестиционни златни кюлчета и монети.
- Предлагане на пазара на бижута: ако пазарната цена на злато се увеличава, хората са мотивирани да продадат своите златни бижута. След това бижутата се топят и рафинират в нови бижута или в инвестиционни златни продукти.
- Злато, съхранявано в трезори: тъй като може да има години, в които предлагането на злато е по-голямо от търсенето на злато, определени участници на пазара могат да съхраняват излишното злато в хранилища. Целта е го използват като буфер, когато търсенето превишава предлагането.
От другата страна на уравнението, търсенето на злато се влияе от:
- Инфлация: златото е най-добрият инструмент за съхраняване на покупателната способност за дълги периоди от време. Когато инфлацията е висока, цената на златото се увеличава, защото парите губят стойността си по-бързо в сравнение с произведените стоки и услуги.
- Лихвени проценти: лихвените проценти, определяни от централните банки, оказват пряко влияние върху цената на златото. Когато лихвените проценти се увеличават, цената на златото има тенденция да намалява, тъй като държавните облигации – възприемани като много сигурни инвестиционни инструменти – плащат високи лихвени проценти. Когато лихвените проценти намаляват, цената на златото има тенденция да се увеличава, тъй като инвестиционните портфейли могат да бъдат балансирани със злато.
- Политическа нестабилност: в периоди на висока политическа нестабилност – по време на война или търговски конфликти – инвеститорите се насочват към сигурни инвестиции, най-добрата от които е инвестиционно злато.
Тъй като всички тези събития могат да се случат по всяко време, цената на златото на спот пазара постоянно варира. Изключения са уикендите и празниците, дни, в които стоковите борси са затворени.
През тези дни цената на златото е последната котировка от последния работен ден преди началото на уикенда или празника.