История
Монетите се произвеждат от Австрийския монетен двор. Златните монети Виенска филхармония, емитирани от 1989 до 2001 г., са деноминирани в австрийски шилинги. Когато Австрия преминава към новата валута в евро в началото на 2000 г., това автоматично налага номиналната стойност на законното платежно средство златна Виенска филхармония също да бъде променена. От 2002 г. всички златни монети Виенска филхармония имат номинална стойност, деноминирана в евро.
Златната монета Виенска филхармония увековечава класическата музика в чисто злато
Златната монета Виенска филхармония е въведена за първи път през 1989 г. и става първата монета - законно платежно средство на Австрия, която съдържа 99.99% чисто злато. Златната монета Виенска филхармония е много добре приета от инвеститорите, които оценяват високата чистота на златото в монетата, нейната майсторска изработка, както и факта, че това е първата златна монета - законно платежно средство, украсена с културни символи, които повечето хора припознават, а именно музикалните. Решението да се използва музиката като тема за монетата Виенска филхармония е напълно логично, тъй като музиката представлява есенцията на културните постижения на Австрия през вековете. Световноизвестни музиканти и композитори, сред които Моцарт, Щраус и Бетовен, са прославили Австрия, и по-специално столицата Виена, благодарение на своите опери и симфонии. Приносът им в класическата и романтичната музика е увековечен в златната монета Виенска филхармония и това я прави задължително притежание за инвеститори, които имат афинитет към безценния звук на чистото злато.
Златната монета Виенска филхармония и Виенската филхармония
Златната монета Виенска филхармония е кръстена на световноизвестния Виенски филхармоничен оркестър. Оркестърът е основан през 1842 г. от група музиканти, за да запълни липсата на професионални оркестрови формации във Виена в началото на 19-ти век. Административна комисия, демократично избрана сред членуващите музиканти, управлява оркестъра като независим орган. Професионалните музиканти, съставляващи оркестъра, се избират изключително от Виенската държавна опера, където трябва да са свирили поне три години преди да бъдат приети за потенциален член на Филхармонията. Към днешна дата строгият процес на подбор не се е променил, което гарантира най-високо ниво на артистично изпълнение от всеки член на Виенската филхармония. Днес Виенската филхармония е най-известна с традиционните си новогодишни концерти, на които се изпълнява носталгична музика от велики композитори. Тези концерти са толкова популярни, че се предават по телевизията в над 90 страни, изпращайки красиво послание за радост по случай Новата година, чрез благотворното въздействие на възхитителната музика.
Австрийският монетен двор, дъщерно дружество на Австрийската централна банка, е известен в целия свят и датира от 12-ти век. Историята на Австрийския монетен двор започва през 1194 г., когато Ричард Лъвското сърце плаща за свободата си 12 тона сребро на австрийския херцог Леополд V. По-късно херцогът използва среброто, за да изсече сребърни монети, като по този начин полага основите на Австрийския монетен двор. В своята богата и дълга история Австрийският монетен двор е произвел много от най-известните и широко използвани монети в Европа, включително златни корони, гулдени, дукати и сребърни монети като талера Мария Тереза. Много от златните монети, издадени от Австрийския монетен двор, са широко използвани в търговията по време на Австро-Унгарската империя, а сребърният талер се доказва като една от най-сечените и широко използвани сребърни монети в световната търговия между 1750 г. и 1950 г. Днес монетният двор е най-известен с производството на най-търсените инвестиционни монети в Европа, златните и сребърните монети Австрийска филхармония.