Една от първите стъпки, които човек трябва да предприеме, когато започва да изгражда инвестиционен портфейл, е да избере подходящ инвестиционен брокер.
След като сте направили бюджет за разходите си и сте решили, че вече можете да отделите определена сума за инвестиции, е изключително важно да намерите някой, на когото можете да поверите инвестициите си.
В тази статия ще разгледаме какво е инвестиционен брокер и каква е неговата роля, какви видове брокери има, както и какви критерии трябва да имате предвид при избора си.
Какво е инвестиционен брокер?
Можем да дефинираме инвестиционен брокер според критериите на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ:
Брокерът е фирма или физическо лице, което се занимава с покупка и продажба на ценни книжа – акции, облигации, взаимни фондове, борсово търгувани фондове (ETF) и някои други инвестиционни продукти – от името на своя клиент.
По принцип, инвестиционният брокер е трета страна, която действително излиза на пазара – въз основа на вашата поръчка – и прави това, което сте поискали. Ако искате да купите акция на Apple на определена цена, брокерът ще ви потърси някой, който е готов да продаде акция в Apple на тази цена.
Единствената цел на инвестиционния брокер е да събира информация за търсенето и предлагането на конкретен пазар – фондов пазар, пазар на облигации, стоки и др. – и да ги съпоставя. При съпоставянето на купувачи и продавачи разходите се намаляват значително. Само си представете, ако трябва да плащате само за да намерите всеки продавач на акция на Apple на цената, която сте готови да платите. Разходите биха били експоненциално по-високи.
По този начин брокерът е в състояние да събере цялата тази информация вместо вас. И поради икономиите от мащаба, това е за част от разходите, които бихте направили за намиране на продавачи. Да не говорим за разходите, които продавачът би направил, за да ви намери като купувач.
Видове инвестиционни брокери
Има три основни категории инвестиционни брокери, които са достъпни за инвеститорите на дребно. А именно:
- Брокери с пълно обслужване – наричани още традиционни брокери, тези посредници предлагат всякаква форма на услуга, от която се нуждаете за инвестиране (управление на пари, данъчни консултации, инвестиционни съвети и планиране), за които обикновено се начислява годишна такса от 1-3% върху вашите активи.
- Дисконтни брокери – Това са предимно брокерски платформи, чрез които можете да купувате и продавате ценни книжа мигновено. Високото ниво на удобство ги прави най-разпространените форми на инвестиционни брокери, предлагащи много ниски или никакви такси (особено за сметки с по-малки търгувани суми, например под 100 000 евро).
- Робо-съветници – Подобно на дисконтните брокери, робо-съветниците също са платформи, чрез които се правят инвестиции, но цялата стратегия е автоматизирана, като сделките се изпълняват въз основа на специфичен алгоритъм.
Обикновено дисконтните брокери са най-достъпните и препоръчителни форми на инвестиционни брокери. Поради големия си обем на сделки и големия брой клиенти, дисконтните брокери позволяват много ниски такси за транзакции или друг вид такси. Които в дългосрочен план могат да представляват хиляди евро, в зависимост от стойността на вашия портфейл.
Критерии за избор на инвестиционен брокер
След като вече сме запознати с това какво е инвестиционен брокер, с какво помага и какви видове има, нека видим какво трябва да вземете предвид, когато решавате чрез кой брокер да инвестирате трудно спечелените си пари.
Регулиран и лицензиран
Днешният свят на инвестициите е много сложен. С цел защита на първоначалните инвеститори от загуби, дължащи се на измами, в световен мащаб съществува много строга регулаторна рамка.
Затова започнете процеса на инвестиране, като проверите списъка с лицензирани инвестиционни брокери на уебсайта на Комисията за финансов надзор.
По този начин не само сте сигурни, че инвестициите ви са в безопасност, но дори и ако инвестирате с нелицензиран брокер, регулаторните органи не конфискуват вашите активи.
Без скрити такси или разходи
Въпреки че е тромава дейност, трябва да проверите какви такси начисляват брокерите за услугите си. Но най-важното е да се уверите, че няма скрити разходи или такси.
Дори такса от 1% годишно може да означава хиляди евро за период от няколко десетилетия. Но дори и да не сте любител на дългосрочното инвестиране, трябва да внимавате за таксите за транзакции, които, ако търгувате ежедневно или седмично, също могат да намалят печалбите ви.
Високо ниво на диверсификация
Поговорката „колкото повече, толкова по-весело“ е вярна по отношение на инвестициите. Колкото повече активи можете да инвестирате чрез брокер, толкова по-добре.
Това не само ви позволява да диверсифицирате портфейла си до голяма степен, но също така означава, че брокерът е по-безопасен вариант, защото оперира на няколко пазара по целия свят.
Проверете също така броя на наличните класове активи (акции, дългови инструменти и алтернативни инвестиции като стоки или дори инвестиционни тръстове за недвижими имоти или REITs). Възможността за инвестиране в повече класове активи допълнително помага за диверсифициране на рисковете, свързани с един клас активи.
Платформа за търговия
Преди да преведете каквито и да е средства в сметката си, разгледайте демо сметката на платформата за търговия. Използвайте тази функция, за да се запознаете с интерфейса на платформата.
По-разумно е да рискувате дигитални пари, отколкото да губите собствените си средства, защото сте натиснали грешен бутон.
Ако ви е твърде трудно да разберете как работи платформата, не рискувайте парите си. По-добре е да използвате по-простите опции на пазара.
Обслужване на клиенти
След като откриете сметка, проверете бързината на обслужване на клиенти на платформата. Преди да направите първия паричен превод, обадете им се и им задайте всякакви въпроси, които имате.
Такива въпроси могат да бъдат:
- Какъв е кумулативният процент от таксите, които начислявате годишно?
- Какво се случва с активите ми, ако дружеството е финансово нестабилно?
- Каква е максималната сума, която мога да инвестирам месечно/годишно?
- Предлагате ли периодични пазарни проучвания?
- Трябва ли да декларирам печалби пред националните данъчни власти или можете да го направите вместо мен?
В зависимост от това колко прозрачно и отзивчиво при въпроси е клиентското обслужване, със сигурност ще имате усещане за това дали да инвестирате чрез платформата или не.
Заключение
Инвестиционният брокер е посредник между продавачи и купувачи на ценни книжа. Ролята на брокера е да съпостави търсенето с предлагането на ценни книжа срещу определена такса.
Най-разпространеният тип брокер е дисконтният брокер, който предлага онлайн платформа, където сделките се изпълняват въз основа на вашите поръчки като клиент.
Изключително важно е да проверите прозрачността, когато решавате кой инвестиционен брокер да изберете. Липсата на такава прозрачност е признак за потенциална измама. По този начин се увеличава и шансът да загубите пари.