Срок за обработка на поръчки до 3 работни дни.
Добавете ценово известие

Защо тези дванадесет животни са върху Австралийските лунари?

Публикувано от Tavex в категория Анализи на 05.12.2016
Цена злато (XAU-BGN)
4914,62 BGN/oz
  
- 16,47 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
55,45 BGN/oz
  
- 1,23 BGN
Зашо да си купим злато
Австралийски лунари - първа серия

Един от фаворитите при монетите, често търсен от колекционерите с цел инвестиция, дори повече от злато са монетите на Австралия, по-известни като австралийски лунари.

Атрактивният му външен вид се определя от изящната изработка, матираните и огледални образи, съвършенството при изобразяване на детайли. 

Тази монета е с ограничен тираж (30 000 броя за едноунциевите) и това я превръща в толкова ценна и предпочитана инвестиция, тъй като всяка следваща година увеличава стойността й.

Това се дължи на факта, че по-старите години са разпродадени и могат да се добият единствено посредством вторичния пазар. 

Много интересен и любопитен е и друг факт около нея, а именно как са подбрани тези дванадесет животни в Китайския календар и има ли някаква символика.

Защо точно тези дванадесет животни са изобразени върху австралийските лунари? Отговор на този въпрос може да бъде намерен в следващите редове.

Китайският хороскоп се образува посредством движението на небесните тела и главно движението на Луната, Юпитер и Сатурн. 

Поради тази причина е налице разминаване в момента на настъпването на Новата година, която според традиционния Григориански календар започва на 1 януари, а според източния (китайски) календар тя настъпва 52 дни по-късно – на 21 февруари.

Тук се корени и причината, ако сте родени януари или началото на февруари, да се счита според китайския календар, че сте родени под знак, чиято година е предходната.Известни са многобройни притчи за това как са възникнали китайските знаци, съответстващи на всяка година, но най-разпространената гласи, че Буда поканил при себе си всички животни. 

Причината за поканата не е ясна категорично – за да отпразнуват краят на предходната и началото на Новата година, да бъдат част от празника на Буда по случай рождения му ден или за да го изпратят в сетния му час. 

За да достигнат до уреченото място на животните щяло да им се наложи да прекосят една дълбока и студена река.

С това предизвикателство и на тази покана се отзовали само 12 от всички животински видове.

За да им покаже, че оценява положените от тях усилия и е благодарен, че са се отзовали на поканата му, той им подарил по една година, в която всяко животно ще трябва да управлява света. 

Това животно предопределя и какви черти в характера си ще притежава всеки човек, роден в неговата година. 

Реда, в който ще управлява всяко едно животно, съответства на бързината, с която се е отзовало на поканата на Буда.

Пръв при Буда се явил плъхът, въпреки че се смята, че той е взел първата година от цикъла с измама. При прекосяването на студената и дълбока река, плъхът използвал своята хитрост и помолил волът да се качи на гърба му, за да не се намокри и тъй като волът е добродушен го пренесъл на другия бряг. 

Веднага щом прекосили реката волът се спрял, за да се приведе във вид, а плъхът тихомълком слязъл и го предредил и така първата година с измама спечелил плъха. 

За вола останала втората година. Не след дълго, след вола дошъл и тигърът, на който по ред се пада третата година от Китайския календар. 

Четвъртата година си заслужил заекът. Според част от източните народи това не бил заек, а котка, и поради тези несъответствия в Китайския календар съществуват години не с едно, а с две управляващи животни. 

Драконът пристигнал пети при Буда, следван от змията. Конят прекосил реката и при пристигането си по ред бил седми. 

Налице е противоречие за осмото място – според японския календар осма е овцата, а според китайския – козата. 

Затова тази година се характеризира отново с две управляващи животни. 

Маймуната закъсняла при пристигането си, защото прекосила реката, едва когато била напълно сигурна, че това начинание е безопасно за нея. Това й отрежда деветата година.

Петелът се притекъл при Буда след като запознал голямото си семейство какъв е редът и какви трябва да са порядките, когато той отсъства. Буда му подарил десетата година. 

Кучето се озовало при Буда чак единайсто, поради своята ангажираност вкъщи и множество задължения. След като приключило с тях се втурнало през реката. 

Отново две са версиите на кого приндлежи последната година от китайския календар. Според едната глиганът се появил последен, а според другата – свинята се явила от негово име. Резултат – последната година от Китайския календар отново принадлежи на две животни.

Вярва се, че родените в годината на всяко едно от животните, придобиват черти в характера си, присъщи за конкретното животно. 

Ето и какво ще откриете във Вашия характер, ако сте родени в следните години:

  • Годината на Плъха – творческа натура, интелектуалец, желание да бъде пръв във всичко;
  • Годината на Вола – трудолюбив, упорит, отзивчив, търпелив, постоянен;
  • Годината на Тигъра – стремящ се да върви винаги напред, смел, магнетичен, енергичен, деен;
  • Годината на Заека/Котката – спокоен, дипломатичен, талантлив, приспособимост, повърхностна натура;
  • Годината на Дракона – притежаващ пиперлив език, импулсивност, страстна натура, най-мощният знак според китайците;
  • Годината на Змията – спокойна, чувственост, разумна натура, далновиден,мъдрост, поучителен;
  • Годината на Коня – пъргав, деен, добронамерен;
  • Годината на Козата/Овцата – елегантна, нежност, любов към природата, вродена артистичност, според китайците това е най-песимистичния знак;
  • Година на Маймуната – буен нрав, всестранно развити интереси, интелигентност, забавен нрав, остроумие;
  • Годината на Петела/Кокошката – прагматичен, работлив, дисциплиниран;
  • Година на Кучето – идеализъм, вярност;
  • Година на Свинята/Глигана – самоувереност, чувственост.

 

Таблица – Серия “Лунар” – зодиите според годините

Коментари

Препоръчваме Ви да прочетете още