Всеки път, когато инвеститор реши да включи благородни метали в портфолиото си, огромното мнозинство се сеща за двата основни актива – злато и сребро. Има обаче още две опции, от които можете да избирате. Платина и паладий.
В тази статия ще представя какво е инвестиционна платина според международните стандарти. Ще разгледам защо някой трябва да мисли за инвестиране в платина, но също така ще подчертая недостатъците на този актив.
Какво е инвестиционна платина? Определение и видове
В сравнение с инвестиционното злато, което е законово определено, инвестиционната платина няма конкретна или ясна дефиниция, приета в световен мащаб. Международните сили на търсенето и предлагането обаче успяха да определят конкретен стандарт за това, което се счита за инвестиционна платина.
Следователно, когато говорим за инвестиционна платина, имаме предвид монети или кюлчета, които са направени от най-малко 99,95% чиста платина.
Видове инвестиционни платинени продукти
Начинът, по който се доставят платинените продукти, е подобен на начина, по който съвременните златни монети и златни кюлчета се доставят на търговци на благородни метали, като Tavex.
Монетите се доставят в тубуси по 20 или 25 броя (в зависимост от монетния двор). След като монетите пристигнат в нашия офис, те се поставят внимателно в отделни пластмасови капсули, които имат за цел да добавят защитен слой срещу повреда на монетите.
Тъй като монетите пристигат в тубуси, няма издадени сертификати за всяка монета. Същото важи и за златните и сребърните монети. Логиката е следната: тъй като монетите не пристигат със сериен номер, практически няма начин да се установи дали „сертифицираната“ монета е автентична. Монетите се идентифицират по техните физически характеристики, като тегло, дебелина, диаметър и детайлите на двете лица и ръба.
В случай на платинени кюлчета, те пристигат в отделно запечатани пластмасови опаковки направо от рафинериите. Пластмасовите опаковки са херметични. Информация за кюлчето като сериен номер, тегло, чистота, рафинерия и подпис на независим анализатор са видими, за да се гарантира автентичността на продукта.
Тъй като платинените кюлчета са сертифицирани от техните опаковки, е от голямо значение да се уверите, че опаковките не са повредени по никакъв начин. Формите на повреда включват порязвания, огъвания, пукнатини, разтопени части или счупвания. Ако някоя от тези щети присъства върху опаковката, продуктът вече не е с инвестиционен клас.
Защо някой трябва да обмисли инвестиране в платина?
Както беше посочено в началото, много малко от тези, които инвестират в благородни метали, в крайна сметка купуват платина. Повечето инвеститори се отдръпват от платината, защото нейната цена се движи „странично“, което означава без ясна възходяща или низходяща тенденция.
Въпреки това, в момента има определени развития, които имат шанс да тласнат цената на платината към възходящ тренд. Преди да говоря за тези развития, трябва да подчертая, че дори и да имат логичен смисъл, това не означава, че платината ще види значителни (или някакви) печалби в бъдеще.
Тенденции от страна на търсенето
Платината е предимно индустриален метал. Основната му употреба е в преобразуватели за превозни средства с двигатели с вътрешно горене (около 40% от световното търсене). Прогнозите показват, че до 40 тона опасни емисии се спират от платинените преобразуватели всяка секунда.
Може да си помислите, че предвид „зеления преход“ вече няма да имаме нужда от такива преобразуватели. Данните обаче говорят друго. През последните десет години търсенето на хибридни превозни средства се е увеличило повече от 46 пъти, от едва 91 000 през 2013 г. до повече от 4,2 милиона през 2023 г. Хибридите са най-доброто от двата свята. Те не само почти не отделят газове в градовете, но са много подходящи за дълги пътувания.
Но платината не е просто индустриален метал. За 50 години Platinum Guild International, маркетингова компания, създадена специално за развитието на пазара на платинени бижута, успя да вгради в съзнанието ни мисълта, че платината е по-скъпа от златото. В момента на писане на тази статия цената на златото е 2,7 пъти по-висока от тази на платината.
От 2014 г. е създаден Световен съвет за инвестиции в платина с единствената цел да развива пазара на инвестиционна платина. Имайки предвид големия успех с платинените бижута, може да започнем да виждаме сериозно развитие и в областта на инвестициите.
Тенденции от страна на предлагането
Съществува теория, според която крайната цена на дадена стока е сумата от всички разходи, необходими за нейното производство, плюс маржовете на печалба на всеки продавач, докато тя достигне до крайния потребител. Накратко, не трябва да можете да продадете нещо на по-ниска цена от това, което ви струва да го произведете.
Това обаче е много странна характеристика на пазара на платина. Към момента на писане на тази статия международната цена на платината е 950 долара за тройунция. За да се произведе една тройунция платина, струва около 1000 долара. Това ни оставя с минус от 50 долара за всяка тройунция платина. По принцип някой може да купи платина на международните пазари на по-ниска цена от това, което струва производството.
Това ни оставя значителен ценови потенциал. Около 70% от световната платина идва от Южна Африка. За разлика от него братът на платината, паладият, се доставя от Русия (44% от световното производство). Откакто Русия нахлу в Украйна, търсенето се измести от паладий към платина, тъй като те са почти идентични по своите химически и физически характеристики.
Въпреки това, дори ако има по-голяма нужда от доставка на платина, производителите на платина са намалили значително капиталовите си разходи през последното десетилетие. Това означава по-малко производство.
Какво трябва да знаете, преди да инвестирате в платина?
Въпреки че има потенциал, както беше посочено по-горе, цената на платината да се увеличи в средносрочен план (следващите две-три години), не можем да преценим какво ни очаква в бъдеще.
Все пак знаем какво се случва в момента. И ето списък от три неща, които всеки трябва да знае, преди да инвестира в платина.
1. Подлежи на облагане с данък добавена стойност (ДДС)
В сравнение с инвестиционното злато, платината се облага с ДДС на всяка отделна държава. Това означава, че дори ако крайната цена на платинената монета или кюлче е близка до международната цена на метала, вие плащате допълнителни 20%.
Този данък, разбира се, не се възстановява, когато продадете продукта на търговец на благородни метали.
2. По-малко търговци на платина
Тъй като инвестиционното търсене на платина е много ниско (варира между 2% и 12% от годишното търсене), има и по-малко търговци на този благороден метал. Дори ако има монетни дворове и рафинерии, които създават световно известни продукти (като Британия от Кралския монетен двор или Филхармонията от Австрийския монетен двор), има по-малко трети страни, които ги търгуват.
Това означава, че дори да сте инвестирали в платина, в близко бъдеще има малки шансове да изберете най-добрата оферта от голямо разнообразие от дилъри, тъй като те са по-малко, отколкото в случая на инвестиционно злато или инвестиционно сребро.
3. По-нестабилен от златото
Всеки актив, независимо дали е акция, облигация, сграда, стока или криптовалута, има определена волатилност. Това се измерва чрез стандартното отклонение на дневната възвръщаемост на актива. За да не стане твърде технически, стандартното отклонение показва колко цената на даден актив се отклонява от дългосрочната си средна стойност. Колкото по-високо е стандартното отклонение, толкова по-променлива и следователно по-рискова е инвестицията.
През последните десет години цифрите за волатилността на трите благородни метала са:
- Злато: 0,87%
- Сребро: 1,68%
- Платина: 1,56%
Както можете да видите, среброто е дори по-нестабилно от платината, но това е така, защото среброто се търгува много повече от платината. Това става основно на стоковите борси, чрез деривативни инструменти.
Трябва да има ред, в който да се създаде портфолио от благородни метали. На първо място, трябва да започнете със злато. Това е по-скъпата от трите, но и една от най-сигурните инвестиции в дългосрочен план. Второто трябва да е среброто. Дори ако среброто е по-волатилно от платината, има повече дилъри, които работят със сребро. Освен това, тъй като вече имате солидна основа – злато, можете да изберете нещо, чиято цена може да се увеличи много повече.
Едва след като имате тези два метала в портфолиото си, трябва да помислите за закупуване на платина.
Заключения
Инвестиционната платина е труден актив. Дори и да има определени пазарни тенденции, както се вижда от страна на търсенето и предлагането, цената му остава в диапазона от 600 и 1300 долара за тройунция. Въпреки че това може да звучи страхотно, цената се колебае драстично, дори на дневна база.
Въпреки че също подлежи на облагане с ДДС, този актив е дори по-малко привлекателен, особено в сравнение със златото.
Препоръчваме ви да инвестирате в платина, след като вече имате солидна инвестиция в двата други благородни метала. Разбира се, преди да направите каквато и да е инвестиция, уверете се, че разбирате начина, по който работи активът, който купувате, както неговият потенциал, така и неговите рискове.