Срок за обработка на поръчки до 7 работни дни.
Добавете ценово известие

След въртележка от митата на Тръмп – златото отново е водач сред активите

Публикувано от Mira Popivanova в категория Прессъобщения на 16.04.2025
Цена злато (XAU-BGN)
5728,52 BGN/oz
  
- 7,34 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
56,05 BGN/oz
  
- 0,17 BGN
Златни резерви от златни кюлчета. Две трети от анкетираните централни банки заявяват, че ще продължат да купуват златни кюлчета в следващите пет години.

 

„Голдман Сакс“ с нова прогноза – златото достига 4000 долара през 2026 г.

След първоначалния спад, предизвикан от шока от новите мита, въведени от Доналд Тръмп в началото на април, цената на златото бързо се възстанови и отново се наложи като водещ актив в условия на пазарна несигурност. От ниво около 3000 долара за унция, златото премина през фаза на стабилизация и вече достига 3300 долара за унция.

Спадът беше временен и се дължеше на нуждата на борсови участници от бърза ликвидност за покриване на позиции. Златото, като силно ликвиден актив, често служи за подобни цели. Успоредно с това, рязкото поевтиняване на долара допринесе за новото поскъпване на благородния метал.

Докато в долари златото достига нови върхове, в евро все още се наблюдава възстановяване до нивата отпреди обявените мита. Към момента виждаме цена на златото с около 4–5 евро под най-високото си равнище от преди малко повече от две седмици.

Финансовите институции вече представиха нови прогнози за цената на златото. Първи бяха швейцарските гиганти от UBS, които очакват цена от 3500 долара за унция до декември тази година. Прогнозата представиха и от американската инвестиционна банка „Голдман Сакс“, тя е малко по-дългосрочна и по-оптимистична – 3700 долара до края на годината и 4000 долара до средната на 2026-та.

Според Голдман Сакс, публичните месечни покупки на злато възлизат на около 80 тона, а за първото тримесечие на 2025 г. се очакват 70 тона. Интересът към борсово търгуваните златни фондове също нараства, особено предвид нарастващия риск от рецесия и пренареждането на глобалните търговски потоци и вериги на доставки.

От UBS подчертават ролята на златото като защитен актив по време на икономически спадове и несигурност и както Tavex, подчертават ролята на централните банки като основен купувач на злато в последните години.

За разлика от акциите и държавните облигации, зад златото не стои нито фирма, нито правителство, които могат да имат спад в печалбите или трудности при рефинансирането на дълга си. Златото не е валута, която да се обезцени спрямо друга, заради търговска или фискална държавна политика. То е пари, при това с давност от 5000 години насам.“ – обобщава пазарните сътресения Макс Баклаян от Tavex.

Препоръчваме Ви да прочетете още