Срок за обработка на поръчки до 5 работни дни.
Добавете ценово известие

Особености на пазара на инвестиционно сребро и платина през 2025 година

Публикувано от Даниел Волошчук в категория Вести на 10.02.2025
Цена злато (XAU-BGN)
5483,34 BGN/oz
  
- 25,31 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
61,62 BGN/oz
  
- 0,23 BGN
сребро и платина, сребърни монети

В Европейския съюз няма точна правна дефиниция на инвестиционното сребро и инвестиционната платина. Въпреки това съществува определен стандарт, който е общоприет, и характеризира сребърните и платинени продукти. При среброто това са кюлчета или монети с висока проба 999/1000, а платинените трябва да са с чистота поне 99,95%.

Основни характеристики

Независимо, че най-предпочитания благороден метал за инвестиция е златото, много хора избират да съхраняват спестяванията си именно в инвестиционно сребро, намирайки в него надежден пазител на стойност предвид дългосрочните си намерения, както и относително по-ниската му цена, която го прави и по-достъпно.

Четете още за възможностите на среброто тук: Среброто като щит на покупателната способност

Другата, макар и не толкова популярна инвестиция, е тази в платинени монети или кюлчета. И двата бели метала – среброто и платината се отличават с по-висока волатилност в сравнение със златото. Тази им характеристика може да бъде както плюс, така и негатив за инвеститорите, в зависимост дали търсят стабилност или потенциал от вложението си.

Повече по темата тук: Какво е инвестиционна платина?

Основният негатив, обаче, на инвестиционното сребро и платина спрямо инвестиционното злато е, че първите се облагат с ДДС в цяла Европа, включително в България. Тази данъчна тежест ги прави не толкова изгодни за физически лица, които трябва да преглътнат 20-те процента допълнителен марж, и поради тази причина обикновено се избират за покупка от юридически лица.

Европейска рамка при търговията на инвестиционно сребро и платина

От друга страна голяма част от сребърните и платинени монети попадат в категорията колекционерски стоки. До края на 2024 за такива нови колекционерски стоки европейската Директива 2006/112/EC предвиждаше възможност за намалена ставка на облагане с ДДС спрямо стандартната при внос от държави извън ЕС. Редица европейски страни се възползваха от тази възможност. Това позволяваше на сребърните и платинени монети да достигат и до клиентите физически лица на значително по-добра цена.

Новости в европейската рамка от 2025 година

През новата 2025 година в сила влиза промяна на Директива 2006/112/EC, описана в COUNCIL DIRECTIVE (EU) 2022/542 от 5 април 2022. Една от промените касае именно частта с облагане с ДДС на колекционерски стоки и тази категория продукти вече няма да се ползват от намалена ставка при внос от държави извън ЕС, а напротив, ще подлежат на облагане с данък добавена стойност със стандартния размер за страната.

На практика това ще дефинира пазара на инвестиционно сребро и платина в Европа, включително в България и възможностите за търговия на тези инвестиционни метали ще останат две – на нови продукти инвестиционно сребро и на сребърни монети на вторичния пазар, попадащи в категорията колекционерски стоки. Същото важи и за платината.

Търговия на нови продукти инвестиционно сребро и платина и за кого са подходящи

Вариантът за търговия на нови инвестиционни продукти ще продължи да бъде най-предпочитан от юридически лица, както и от клиенти, търсещи монети за подарък в безупречен вид. За клиентите юридически лица облагането с данък добавена стойност от 20% не представлява тежест, тъй като както знаем, те имат възможност да използват данъчен кредит. Колкото до клиентите, търсещи конкретна монета в отлично състояние, било то за себе си или за подарък, в техния случай покупката им по-скоро няма инвестиционни намерения и поради тази причина допълнителният марж от ДДС-то също не ги плаши.

Търговия на вторичния пазар на сребърни и платинени монети, част от колекции, и за кого са подходящи

Вторият вариант за търговия на сребро и платина – монети на вторичния пазар, попадащи в категорията колекционерски стоки, ще продължи да бъде най-подходящ за инвеститори физически лица. За купувачите в този случай е водещо да притежават съответните унции сребро и не търсят чисто нови продукти, а такива в задоволителен за търговия на вторичния пазар вид.

Факт е, че предлагането на тези монети става на вторичния пазар, както от физически, така и от юридически лица, които ги търгуват при условията на ДДС на маржа, тъй като същите са части от колекции.

Заключения

Важно е да се отбележи, че пазарът на повторно търгувани сребърни и платинени монети се отличава с непостоянност и небалансираност от гледна точка на търсенето и предлагането им. Към 2024 г. търсенето от физически лица имаше сериозен превес над предлагането, което ако се задържи по същия начин, е много вероятно да доведе до невъзможност на дилърите на благородни метали да отговорят винаги и изцяло на интереса на своите клиенти. Следвайки закона за търсене и предлагане, в дългосрочен план няма да е изненада ако се наблюдават и промени в досегашните им ценови равнища.

И все пак, независимо от особеностите при търговията на инвестиционното сребро и платина, двата метала дават добра възможност за диверсификация на портфолиото от благородни метали. Широкото им индустриално потребление също е един от катализаторите, които ще продължат да влияят на инвеститорите, виждащи добра възможност в тях.

Препоръчваме Ви да прочетете още