Миналата година беше белязана от бурна история на пазара на злато. Не само, че коригираната спрямо инфлацията цена на златото надхвърли 44-годишния си исторически връх от януари 1980 г., но и се наблюдаваха няколко тенденции по отношение на търсенето на злато.
Ще задълбоча във всички тези събития през 2024 г., като се фокусирам върху това, което тласна цената на златото нагоре с почти 30%. Досега през тази година цената на златото се повиши с почти 10%, на гърба на новите политики на Тръмп.
Повече по темата можете да прочетете тук: Цената на златото достигна нов исторически връх
Ще завърша статията с потенциалните фактори, които могат да повлияят на цената на златото през 2025 г.
Инвестиционно злато
Както обикновено, започваме с инвестиционния сектор на световното търсене на злато. Инвестиционното злато е представено както от търсенето на физически златни кюлчета и монети, така и от търсенето на борсово търгувани фондове (ETF), обезпечени със злато.
Общото търсене на инвестиционно злато се увеличава с 25% през 2024 г. в сравнение с 2023 г. Този скок може да изглежда като сериозно увеличение, но ако намалим мащаба и разгледаме данните преди COVID, 1179,5 тона инвестиционно търсене на злато не е значителна стойност.
Търсене на ETF-и за злато
Основният двигател на инвестиционното търсене бяха ETF-ите. Въпреки че общото нетно търсене е отрицателно – което означава, че повече злато се изтегля от ETF-ите, отколкото постъпва в тях – в сравнение с отрицателния нетен поток от -244,2 тона през 2023 г., развитието през 2024 г. е значително по-добро.
Най-големите инвеститори в ETF-и за злато бяха азиатците – главно китайците – които доведоха до увеличение на златните наличности на азиатските ETF-и със 78,4 тона. В Северна Америка също се наблюдаваха нетни годишни притоци (за първи път от 2020 г. насам) в размер на 8 тона. Съществена причина за нетните притоци в северноамериканските фондове се състои в политиката на Фед за намаляване на лихвените проценти.
Това тласна инвеститорите от държавните облигации към златото. Въпреки това, поради сериозното нарастване на цената на златото през цялата година, европейците – водени и от застоя в икономиката на ЕС – успяха да продадат толкова много злато, че европейските ETF отбелязаха общ нетен отлив от 97,9 тона злато.
Търсене на златни кюлчета и монети
Що се отнася до търсенето на кюлчета и монети, в световен мащаб има малки промени в сравнение с 2023 г. Миналогодишното търсене на кюлчета и монети е само с 1% по-ниско в сравнение с 2023 г. Въпреки това има значително търсене, идващо от Изтока, което е компенсирано от липсата на търсене на Запад.
Както можете да видите, съществува ясно разделение между Изтока и Запада по отношение на инвестициите във физическо злато. Причините за това са многобройни:
- По-голям спекулативен апетит на западните граждани – общата тенденция за инвестиции в изкуствен интелект, технологии и криптовалути измести общото възприятие от златото в Европа и Северна Америка;
- По-малък избор на местни инвестиции – китайците са известни като най-големите спестовници в света (спестяват до 40% от годишния си доход), което показва много консервативно инвестиционно поведение, съответстващо на архетипа на инвеститора в злато;
- Прилагане на благоприятни търговски условия – след като Индия намали наполовина вносните си мита върху вноса на злато, това доведе до по-ниски цени на златото на вътрешния пазар.
Всички тези фактори доведоха до непрекъснатото нарастване на цените на златото, което го направи все по-привлекателно за източните инвеститори. В същото време инвеститорите на Запад са закърмени с фразата: „Не купувам злато, защото то не произвежда нищо“. Както сме обяснявали в нашия блог, целта на златото не е непременно да произвежда нещо, а да запази покупателната способност в дългосрочен план.
Търсене на златни бижута
Световният бижутериен сектор беше засегнат от сериозното увеличение на цената на златото. На годишна база търсенето на златни бижута намалява с 11%. Най-голямо понижение се наблюдава в Китай (-24%) и Австралия (-24%), докато в Индия спадът е само 2% в сравнение с 2023 г.
Значителният спад в търсенето на бижута в Китай се дължи на преминаването от големи и тежки златни изделия към по-малки. Това е резултат от по-ниските заплати и по-голямата несигурност на доходите, които вече не позволяват сериозни покупки. Това обаче е обратното на случващото се на китайския пазар на инвестиционно злато, където търсенето се увеличава с 20% през 2024 г.
Подобен контраст се дължи на все още силното спестовно поведение на китайците, но на слабото търсене на потребителски стоки. Това кара китайците да купуват злато с цел инвестиция, а не да харчат за големи бижута, които не са средство за инвестиция.
Такъв контраст се дължи на все още силното поведение на спестяване на китайците, но и на слабото търсене на потребителски стоки. Това кара китайците да купуват злато с цел инвестиция, а не да харчат за големи бижута, които не са средство за инвестиция.
Търсене на злато от централните банки
2024 г. е третата поредна година, през която търсенето на злато от централните банки надхвърля прага от 1000 тона. Макар и малко под 2022 г. и 2023 г., все пак можем да наречем 2024 г. рекордна година за покупките на злато от централните банки.
Както показа проучването на Световния съвет по златото от юни 2024 г., 29% от анкетираните централни банки планират да купуват повече злато през следващата година. Въпреки че в проучването не се уточнява кои централни банки са планирали да увеличат златните си резерви, ние получихме данните за втората половина на годината.
От общо 1044,6 т злато, закупени от централните банки през 2024 г., най-големият купувач е Националната банка на Полша, която увеличава златните си резерви с 90 т злато през 2024 г.
Планът на управителя на полската централна банка, Адам Глапински, е да увеличи дяловото участие на златните резерви до 20% от общите международни резерви на страната. До момента стойността му е 17,5%.
На второ място в този списък е Турция, която през 2024 г. закупи 75 тона злато, следвана от Резервната банка на Индия, която миналата година закупи 73 тона злато. Китай – най-големият купувач на злато през 2023 г., спря да купува злато от май до ноември, като по този начин резервите им се увеличиха „само“ с 44 тона.
Сред другите важни покупки са Азербайджан (+45 тона), Чехия (+20,5 тона), Ирак (+20 тона), Киргизстан (+17 тона), Унгария (+15,5 тона), Узбекистан (+11 тона), Катар (+10 тона), Сърбия (+8 тона) и Русия (+3 тона).
Технологично търсене на злато
Постоянните новини за индустрията на изкуствения интелект доведоха до увеличаване на търсенето на изкуствен интелект, който да имплементираме в ежедневието ни. За да направим това, се нуждаем от инфраструктура, за да могат компютрите да изпълняват програмите.
По този начин търсенето на злато в електрониката се увеличи през 2024 г. с 9% в сравнение с 2023 г.
През 2025 г. има голяма вероятност за бъдещо увеличение на златото в тази индустрия, за да се актуализират все повече бази данни, които могат да работят и съхраняват по-големи количества данни.
Заключения
През 2024 г. търсенето на злато се е увеличило само с 1%. Това търсене обаче доведе до 30% увеличение на цената. Причината се крие в това къде се използва златото и за какви цели.
През последната година наблюдаваме изместване на златото от културни цели – което се приспада от търсенето в бижутерийния сектор – към по-пълноценни цели, като например инвестиции и технологии.
Досега през тази година, на фона на неизвестността, предизвикана от тарифната политика на Тръмп, търсенето на злато в САЩ нарасна толкова много, че само през януари в страната бяха внесени 393 тона злато. Това доведе до покачване на цената на златото до исторически върхове, достигайки 2874 долара за тройунция.
С 9,8% увеличение на цената само през тази година, цената на златото е много близо до прогнозираната от пазарите цена от 3000 долара за тройунция. През тази година цената ще продължи да се влияе от намаляването на лихвените проценти, заедно с повече информация за икономическата стабилност на Европа и влиянието на новия мандат на Тръмп.