Срок за обработка на поръчки до 3 работни дни.
Добавете ценово известие

Какво е ETF?

Публикувано от Даниел Волошчук в категория Анализи на 03.02.2017
Цена злато (XAU-BGN)
4953,56 BGN/oz
  
+ 32,04 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
55,99 BGN/oz
  
+ 0,27 BGN
ETF

Може би най-лесният начин да започнете да инвестирате е чрез ETF (борсово търгувани фондове). На всеки инвеститор в началото на пътя се препоръчва да се ориентира към такива инструменти.

Но какво точно е ETF? От какво се състои и каква структура има? Също така е важно да знаем колко и защо да отделим за такива фондове, в зависимост от нашия рисков профил.

В тази статия ще обясня как работи един борсово търгуван фонд, какви са неговите предимства и ограничения. Също така ще направя сравнение между инвестиране в златни ETF-и и физическо злато.

Дефиниция на ETF

За да дефинирате ETF, е достатъчно да вземете името му на части, а именно това на фонда, търгуван на фондовата борса. Името подчертава два ключови елемента в разбирането на ETF, а именно „фонд“ и „търгуван на борсата“.

Когато казваме „фонд“ в контекста на инвестициите, трябва да мислим за голям басейн, пълен с пари. Откъде идват парите? От инвеститори. Няколко инвеститора обединяват парите си – нека си представим басейн – за да инвестират тази сума.

Вторият елемент в името на ETF е “търгуван на борсата”. По принцип вземаме басейна с пари, с който разполагаме, и след като използваме парите за закупуване на активи, обявяваме фонда за продажба. Защо? Тъй като постоянната търговия на този фонд носи приходи от комисионни и от постоянното колебание на цената на актива.

За да използва и стандартизирана дефиниция, Букурещката фондова борса описва ETF като:

Отворени инвестиционни фондове, които следват развитието на базовия актив чрез прозрачна инвестиционна политика, предварително определена от проспекта на емисията.

Фондът от отворен тип е инвестиционен фонд, който няма фиксиран брой дялове и предварително определен период на затваряне на фонда. Тези две характеристики са специфични за взаимните фондове.

Създаване на фондови дялове

Както казах, с ETF няма ограничен брой фондови дялове. Този аспект позволява навлизането на възможно най-много инвеститори.

Основна роля в процеса на създаване и закупуване на дялове от борсово търгувани фондове играят така наречените оторизирани участници. Това са регистрирани брокери-дилъри, които могат да поискат фиксиран брой новосъздадени акции на борсово търгувания фонд в замяна на кошница от активи, която съответства на акциите във фонда. 

На първичния пазар заявките за увеличаване на общия брой акции са в сметки блок от 50, 75, 100, 200 хиляди, които се наричат ​​новосъздадени дялове.

На графика 1 можете да видите процесите по създаване на нови дялове от борсово търгувани фондове, както и обратното им изкупуване.

Графика 1: Създаване на нови акции на златен борсово търгуван фонд и тяхното обратно изкупуване

Създаване на нови акции на златен борсово търгуван фонд и тяхното обратно изкупуване

През повечето време се намесват два други субекта. На първичния пазар има нужда от депозитар. Депозитарът се занимава с валидирането на дяловата стойност на нетния актив, но също и с попечителството на инструментите. Най-често ролята на депозитар се поема от банкова институция.

На вторичния пазар имаме доставчик на ликвидност (маркет мейкър). 

Той се занимава с два аспекта:

  • Осигурява ликвидност на актива – той е купувачът на всички продавачи, но и продавачът на всички купувачи, тъй като е контрагент на инвеститорите;
  • Той показва котировките за покупка и продажба на актива – разликата между двете котировки е маржът на доставчика на ликвидност.

Този маркет мейкър най-често е брокер на инвестиционни инструменти.

Борсово търгувани фондове и взаимни фондове

В световен мащаб има две големи категории фондове, в които можем да инвестираме. Борсово търгувани фондове (ETF) и взаимни фондове. 

Както споменахме по-горе, има три основни разлики между двете, които се състоят от:

  • Броят на емитираните фондови дялове
  • Наличие на срок на затваряне на фонда
  • Възможност за изчисляване на активите през целия търговски ден

В случай на взаимни фондове, наричани още инвестиционни фондове от затворен тип, има ограничен брой фондови дялове, които могат да се търгуват или издават/изкупуват обратно на датите, посочени в проспекта на фонда. 

През повечето време тези фондове имат и период на затваряне. Управлението се извършва активно. Ако цената на един от активите във фонда падне твърде много, той може незабавно да бъде заменен с друг актив. По този начин не се засяга представянето на целия фонд.

В случай на ETF, броят на дяловете може да варира постоянно, както видяхме по-рано. Ако търсенето на ETF се повиши, упълномощеният участник продава фондовите дялове на пазарната цена (което оказва отрицателно влияние върху цената на фондовия дял) и купува кошницата от активи от пазара (което води до увеличение на цена на активите, които ETF проследява). 

Чрез тези две влияния разликите между цената на фондовите дялове и тази на притежаваните активи са почти незабележими.

В същото време, при взаимен фонд, единичната стойност на нетния актив се изчислява в края на деня за търговия. Това е и когато се извършват продажбите и покупките на фондови дялове. Тъй като по време на търговското време могат да възникнат големи колебания, ликвидирането на такива позиции може да отнеме твърде много време, което може да означава пропуснати възможности.

За разлика от взаимните фондове, в случая на ETF, iVUAN (индикативна дялова стойност на нетния актив) се публикува постоянно и продажбата се извършва незабавно чрез маркет мейкъра.

Прилики и разлики между борсово търгуваните фондове и инвестиционното злато

В случай на златни ETF-и, инвеститорът притежава акции, емитирани от фонда, обезпечени изцяло или частично със злато, без иск върху физическото инвестиционно злато

От друга страна, инвеститорите във физическо инвестиционно злато притежават действителни унции от него. Тази специфика поражда редица разлики между физическото инвестиционно злато и борсово търгуваните фондове.

Разходи

Когато купувате акции от борсово търгувани златни фондове, вие плащате брокерска такса. Когато купувате физическо инвестиционно злато, вие дължите премия на дилъра. Вярно е, че при закупуване на физическо инвестиционно злато премиите на търговците са по-високи от тези на брокерите.

Разбира се, освен цената, важна роля играе и решението в кои продукти да инвестираме и оценката на различните видове риск, на които сме изложени.

Когато инвестирате във фондови дялове, трябва да плащате годишна такса за управление. В момента това е средно 0,4%. Интересното е, че ако вземем предвид инвестиционен период от пет години, ще се установи, че стойността на натрупаната такса за управление ще достигне премията на търговеца за покупка на физическо инвестиционно злато.

За инвестиции във физическо инвестиционно злато няма такива разходи. Тъй като инвестицията във физическо злато е дългосрочна, липсата на годишни такси за управление носи положителен резултат върху общата възвръщаемост в края на инвестиционния период. От друга страна, на пазара на ETF има и разходи за съхранение на златото, държано от фонда.

Ликвидност

Изглежда, че физическото инвестиционно злато е еднакво ликвидно в периодите на спокойствие и на криза. Това не може да се каже за борсово търгуваните фондове.

Във времена на банкови и финансови сътресения обаче ликвидността може бързо да се превърне в проблем, не на последно място защото финансовата борса може да затвори вратите си, създавайки системен риск за финансовата система.

Маржове

Маржовете между покупката и продажбата на фондови дялове са незначителни. Това може да бъде много валиден аргумент при избора между златен ETF и инвестиция във физическо инвестиционно злато.

Въпреки това, както споменахме по-горе, златото е дългосрочна инвестиция. Така, ако планираме инвестиция за поне три години, разликите отново могат да бъдат пренебрежимо малки. И ако добавите таксите за притежание и съхранение, те могат да бъдат по-високи от маржовете на физически златни продукти.

Възможност за участие

Златните ETF-и имат способността да навлязат на пазара с минимални или относително по-малки суми в сравнение с директните инвестиции на пазара на физическото инвестиционно  злато. В тази ситуация участието на пазара на злато е изцяло фокусирано върху възможността за капиталови печалби върху дяловете на фонда.

Съществува мит, че инвестирането във физическо инвестиционно злато изисква големи суми пари. На пазара на физическо инвестиционно злато има достатъчно продукти (кюлчета и монети) на конкурентни цени, чиято стойност е по-малка или близка до цената на дял от GLD. В този случай навлизането на пазара на злато е директно, а не индиректно, какъвто е случаят със златните ETF-и.

Отговорност и поверителност

При закупуване на златен ETF се изисква пълна отговорност пред финансовите власти. В Европа основната регулаторна тежест е в ръцете на ESMA (Европейски орган за ценни книжа и пазари). Освен това при сключване на договор с финансов посредник е необходимо да предоставите лични данни.

Търговията с физическо инвестиционно злато има своите особености в зависимост от конкретната юрисдикция. В България например идентификация на клиента се извършва само ако инвестираната сума надхвърля 10 000 лева. Този аспект дава нотка на поверителност на транзакциите на клиента.

Конфискация

При използване на златни ETF-и има риск от конфискация на съхраняваните обезпечения, както и запор на сметки от страна на регулаторните органи. И при физическото инвестиционно злато този риск го има, но е сведен до минимум. 

Един от най-известните случаи на конфискация на физическо инвестиционно злато е изземването на злато от американски граждани през 1933 г. по време на управлението на президента Рузвелт.

Държавата може по-лесно да конфискува вашите активи, ако са на лесно достъпно място със строга отговорност, като например финансовата система. От друга страна, притежаването на физическо инвестиционно злато е до голяма степен поверително.

Закони, които управляват пазара на борсово търгувани златни фондове

Златните борсово търгувани фондове представляват значителна част от търсенето на инвестиции в злато – до 25%. До голяма степен те показват настроенията на инвеститорите на едро, чието поведение е най-трудно за анализ, но и най-важно по отношение на поведението на цената на златото.

Един от основните фактори, влияещи върху цената на златото и златните борсово търгувани фондове, е политиката на Федералния резерв на САЩ. Инвеститорите са в много трудна позиция, защото Федералният резерв е непоследователен и следователно опасен за финансовата стабилност. Отдавна не сме виждали ръководители на Уолстрийт да критикуват публично управителя на Федералния резерв.

Критиките са насочени към липсата на яснота и предвидимост при евентуалната промяна на основните лихвени проценти и количествените програми. Тази непредсказуемост крие очевидни рискове за по-висока волатилност на пазара, което означава по-силни движения на цените.

В заключение

Златните ETF-и са много полезен инструмент за спекулации с цената на златото. Те осигуряват лесен и бърз начин за влизане и излизане от позиция, което представлява важно условие за успешна краткосрочна спекулация. 

Те също така са полезен инструмент за хора, които вече имат желаната тежест от физическо инвестиционно злато в портофлиото си и просто искат да търгуват краткосрочните движения в цената на златото.

Инвестирането във физическо инвестиционно злато в дългосрочен план е това, което може да генерира както добри капиталови печалби, така и да ни предпази от негативните ефекти на банковите и финансови кризи.

Ако си представим ситуация като фалита на Lehman Brothers, какви ще бъдат ефектите върху един инвеститор в златни ETF-и? А за инвеститор във физическо инвестиционно злато?

В такава ситуация притежателят на физическо инвестиционно злато има огромно предимство, тъй като всъщност притежава един от най-ликвидните активи. Това означава, че има покупателната способност да задоволи нуждите си дори по време на банкова ваканция и тежка ликвидна криза в паричната система.

Ето защо, ако търсите краткосрочни спекулации с цената на златото, тогава борсово търгуваните фондове са добър избор. Ако търсите защита срещу евентуални финансови сътресения, банкови кризи, обезценяване на националната валута, то златните ETF-и няма да са ви полезни. Един от най-полезните активи за такава цел остава притежаването на физическо инвестиционно злато.

Коментари

Препоръчваме Ви да прочетете още