The gold nugget and the kangaroo – абсолютно австралийски
Многобройни имена се изполват в днешни дни, за да опишат Австралийското златно кенгуру:
* Australian Nugget (в буквален превод - Австралийски златен къс самородно злато)
* Australian Kangaroo
* Australian Gold Nugget
* Australian Gold Kangaroo
Причината за многобройните имена е фактът, че между 1986 и 1989 година основният мотив изобразен на монетата е къс самородно злато, от тук и първоначалното название. Изобразеният къс злато е трябвало да бъде символ на историята на Австралия. На това, че е добила някой от най-големите късове самородно злато от алувиални наноси в света, един от тях бъдейки „The Welcome Stranger”, с рафинирано тегло от забележителните 2,315 трой унции, или 72 килограма. Въпреки че парче нерафинирано злато е изобразявано на австралийската златна монета в продължение на няколко години, през 1989 то е заменено от по-широко признат символ на Австралия: кенгуруто. В допълнение към промяната на мотива, също така се променя и името на монетата от „Австралийски къс самородно злато“ на Австралийско кенгуру; всички останали спецификации на монетата остават същите. Тъй като кенгуруто е характерно единствено за Австралия, това прави асоциацията на златната монета още по-очевидна. Освен че е изобразено на монета, кенгуруто се появява като емблема на герба на Австралия. В действителност, то се смята за неофициален символ на Австралия.
Монетите Австралийско златно кенгуру се произвеждат от Perth Mint
Монетите Австралийско златно кенгуру се секат от Perth Mint, световно отличен монетен двор и рафинерия на благородни метали, който е разположен в град Пърт, Западна Австралия. Монетният двор на Пърт е основан през 1896 година от Кралския монетен двор на Великобритания в отговор на новооткритите златни находища в Западна Австралия. Задачата на монетния двор била да рафинира златна руда от мините и да сече златни суверени. Между 1899 и 1931 година Perth Mint изсича значително количество златни суверени, които са разпространени в Австралия и в цялата Британска империя, за да бъдат използвани за валута в обръщение. Британският контрол над монетния двор е оттеглен през 1971 година и оставен на правителството на Западна Австралия, което тогава придобива собственост. Днес, той е признат с изключителното качество на инвестиционните си монети от световна класа като Австралийското златно кенгуру и сребърните Коала и Кукабура, както и златните и сребърни Лунни серии. Монетният двор е член на Лондонския злтатен пазар (предшественик на LBMA) от 1934 година.
Австралийското златно Кенгуру е най-голямата златна монета в света
През 1991 година Perth Mint представя монетата Австралийско златно кенгуру от един килограм. Това е бил първият път, в който държавен монетен двор емитира толкова тежка монета. В сравнение с по-леките златни Кенгуру монети, където основният мотив на кенгуруто се променя всяка година, изображението върху еднокилограмовата такава не е променяно от 1991 година. До ден днешен са продадени 23,600 броя от еднокилограмовото Австралийско кенгуру. В допълнение, през 2011 година Perth Mint прави още една огромна крачка напред и става първият монетен двор в света който създава монета Австралийско златно кенгуру от един тон. Монетата е изработена от 24 карата злато и е оценена на момента за над 50 милиона австралийски долара. Гигантското Кенгуру счупило предишния рекорд за най-ценната златна монета произвеждана някога, който дотогава е държан от 100-килограмовият Канадски кленов лист.
Монетният двор на Пърт е световно признат монетен двор и рафинерия за благородни метали, намиращ се в град Пърт, Западна Австралия. Монетният двор на Пърт е създаден през 1896 г. от Кралския монетен двор на Великобритания в отговор на новооткритите златни залежи в Западна Австралия. Задачата на Монетния двор на Пърт била да преработва златна руда от мините и да изсича държавни златни монети от златните кюлчета. Между 1899 г. и 1931 г. Монетният двор на Пърт произвежда значително количество златни суверени (лири), които се разпространяват в Австралия и в цялата Британска империя, за да бъдат използвани като валута в обръщение. Британският контрол над Монетния двор на Пърт е предаден през 1971 г. на правителството на Западна Австралия, което поема собствеността върху него. Днес Монетният двор на Пърт е известен с изключителното качество на своите инвестиционни монети от световна класа, като сребърните монети Кукабура и Коала, както и Лунната серия. Монетният двор на Пърт е член на Лондонския пазар на златото (предшественик на Лондонската асоциация на участниците на пазара за благородни метали LBMA) от 1934 г. Изображението на лебеда, който е официалният печат на монетния двор, регистриран в LBMA, е признато в международен план и е вдъхновено от локацията на Монетния двор в Пърт, където протича реката Суон (лебед).