История
На двете страни на кругерранда не е посочена номинална стойност. Причината за това необичайно решение е намерението стойността на кругерранда да зависи от златното му съдържание, посочено на гърба на монетата, обвързано с преобладаващата пазарна цена на златото.
Златната монета Kругерранд, продукт на южноафриканската златодобивна индустрия
Южна Африка е най-голямата златодобиваща нация през средата на 20-ти век, допринасяща с почти 50% от годишния световен добив. За да улесни продажбата на този богат запас от злато, южноафриканската златодобивна индустрия пуска в циркулация златна монета, която съдържа само злато от южноафриканските мини. Идеята е подкрепена от Централната банка на Южна Африка, която оторизира създаването на златната монета кругерранд - законно платежно средство. Златната монета кругерранд е изсечена за първи път в началото на 1970-те години от Южноафриканския монетен двор и се доказва като най-успешната златна монета, издадена някога от Република Южна Африка.
Златните монети Kругерранд носят портрета на президента Крюгер
Гърбът на златната монета кругерранд изобразява Стефанус Йоханес Паулус Крюгер, бивш президент на Република Трансваал. Крюгер добива международна слава като ръководител на бурската съпротива срещу британските сили в края на 19-ти век. Бурите, предимно холандски-говорящи заселници от Европа, които живеят в Южна Африка, уморени от управлението на Британската империя, решават да създадат своя собствена независима държава под името Трансваал. Паул Крюгер, който също е потомък на бурите, става водеща фигура в борбата им за автономност в рамките на контролираната от британците Южна Африка.
Крюгер е с просто потекло, роден във ферма през 1825 г. в Южна Африка и без формално образование, въпреки че уменията му да ловува и язди ще се окажат от полза по време на военната му служба в армията на Трансваал. Той напредва бързо в армейските редици и от началото на 40-те години вече е повишен в командващ на силите на Трансваал. Освен военните умения, Крюгер притежава добър дипломатически нюх. През 1877 г., когато се сблъскват за първи път с Великобритания, Крюгер осигурява победата на бурите по дипломатически път. Това повишава популярността му и в резултат три години по-късно той е избран за президент на Трансваалската република.
Южноафриканският Kругерранд съдържа злато от най-богатия златен залеж на Земята
За съжаление, мирът между бурите и британците не продължава дълго, тъй като са открити големи златни залежи на територията на Трансваалската република в район, наречен Витватерсранд. Дори и до днес, районът Витватерсранд е дом на някои от най-богатите златни залежи на Земята. Смята се, че почти 45% от световното злато са дошли от този богат регион в Южна Африка. Британците, решени да си осигурят контрола над тези огромни богатства, изпращат многобройна войска, по някои оценки над 400 хиляди души, да се бият срещу бурите. Бурите, числено превъзхождани от британските сили, губят войната, а Трансваал отново е погълнат от Британската империя през 1902 г. Президентът Крюгер, който успява да избяга в Европа, никога повече не се завръща в Африка и умира в изгнание в Швейцария на 14 юли 1904 г.
Южна Африка е най-голямата златодобивна нация през средата на 20-ти век, допринасяща с почти 50% от годишния световен добив. За да улесни продажбата на този богат запас от злато, южноафриканската златодобивна индустрия пуска в циркулация златна монета, която съдържа само злато от южноафриканските мини. Идеята е подкрепена от Централната банка на Южна Африка, която оторизира създаването на златната монета Крюгерранд - законно платежно средство. Златната монета Кругерранд е изсечена за първи път в началото на 70-те години от Южноафриканския монетен двор и се доказва като най-успешната златна монета, издадена някога от Република Южна Африка.