Срок за обработка на поръчки до 3 работни дни.
Добавете ценово известие

Федералният резерв не притежава злато

Публикувано от Даниел Волошчук в категория Анализи на 27.11.2024
Цена злато (XAU-BGN)
5027,60 BGN/oz
  
+ 68,89 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
55,83 BGN/oz
  
+ 1,34 BGN
злато

 

Федералният резерв е централната банка на Съединените щати. Според Световния съвет по златото САЩ притежават общо 8133 тона злато. Въпреки това, в сравнение с други централни банки, цялото това злато не се държи от Федералния резерв.

В тази статия ще говоря за това как Fed беше лишен от своите златни резерви преди девет десетилетия и как парите станаха още по-корумпирани.

Основната идея на тази статия идва от статия, написана от Paul H. Kupiec и Alex J. Pollock, която можете да намерите тук. Ще представя основната идея зад статията, но силно препоръчвам на всеки да я прочете.

Девалвацията на долара

В Закона за златото от 1900 г. цената на златото е фиксирана на 20,67 американски долара за тройунция. Това позволи на доларите да бъдат закотвени към стока с реална стойност и да не позволи твърде много пари и кредит да бъдат създадени от нищото.

Въпреки това, тъй като Голямата депресия се разгръща от 1929 г. насам, виждането за това колко бързо трябва да се създават пари се променя. През април 1933 г. новоизбраният президент на Съединените щати по това време Франклин Д. Рузвелт издава изпълнителна заповед. Тази заповед забранява на всички американски граждани – както физически лица, така и институции – да притежават злато за парични и инвестиционни цели. Той също така изисква гражданите да предадат златото си на банката на Федералния резерв.

Също през 1933 г. Конгресът на САЩ прие Закона за спешна ипотека на ферми. Този акт гласи, че президентът има правомощието да девалвира националната валута – американския долар – с не повече от 50%. Разбира се, Рузвелт не чака твърде дълго.

Само една година по-късно беше приет Законът за златния резерв, който допълнително засили задължението на американците (този път включително Федералния резерв) да предадат цялото си злато на Министерството на финансите на Съединените щати. Цената, получена за златото от гражданите, беше 35 долара за тройунция. Така доларите от 1934 г. в крайна сметка струват само 59% от доларите, емитирани през 1933 г.

Повече власт за Министерството на финансите

Тъй като Fed трябваше да даде своите златни резерви на Министерството на финансите, той получи „златни сертификати“. Дори и до днес тези златни сертификати са в баланса на Федералния резерв, само че, както самият той декларира:

Златните сертификати не дават право на Федералния резерв да изкупува сертификатите за злато.

Номиналната стойност на тези сертификати беше равна на централно установената цена на златото. Така през 1934 г. те са оценени на 20,67 долара за тройунция. След девалвацията на щатския долар те струваха 35 долара за унция злато. От 1973 г. златните сертификати се оценяват на 42,22 долара за тройунция злато.

Отдаването на златните резерви на Министерството на финансите обаче не беше единственият начин да получи повече власт. Законът за златния резерв от 1934 г. също така създава фонд от 2 милиарда долара, който Министерството на финансите може да използва, както пожелае, за да купува и продава злато и да се намесва на валутния пазар, за да установи цената на американския долара спрямо други валути. Проблемът е, че това бяха действия в рамките на отговорността на Fed. И все пак Министерството на финансите почти никога не е питало служители на Fed относно тяхната операция на открития пазар.

По този начин доларът се корумпира

Според закона на Грешам „лошите пари изтласкват добрите пари“. Това се отнася за корумпираните пари, които влизат в паричната система, винаги са предпочитани пред твърдата валута.

Но какво означават корумпираните пари? Това означава пари, които могат да бъдат създадени лесно. Това са пари, които нямат присъща стойност. Това се случва, защото илюзията за растеж – чрез растежа на парите и кредита – кара хората да вярват, че са по-добре. Повече пари обаче се равнява на повече инфлация.

Ето защо Милтън Фридман, икономист, носител на Нобелова награда, сравнява инфлацията с алкохолизма. Добрите ефекти идват на първо място, а лошите – по-късно.

В момента всички валути в света са корумпирани. Те са само части от записи на заповед, издадени от правителствата. Правителствата също са тези, които ни налагат да използваме и приемаме тези хартийки като валута. Те обаче са просто това, корумпирани хартийки, без никаква стойност.

Препоръчваме Ви да прочетете още