Срок за обработка на поръчки до 3 работни дни.
Добавете ценово известие

Какво е бичи пазар: значение и примери

Публикувано от Драго Матович в категория Анализи на 28.11.2024
Цена злато (XAU-BGN)
4967,94 BGN/oz
  
- 34,53 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
56,64 BGN/oz
  
+ 0,50 BGN
бик

Икономиката, бизнесът и инвестирането често включват специфична терминология и акроними, които могат да объркат новите инвеститори или хората, които тепърва навлизат в тази сфера. 

Един от най-често използваните такива термини е „бичи пазар“. 

В този текст ще обясним какво означава понятието, откъде произлиза и ще разгледаме неговата противоположност – „мечи пазар“.

Значение на бичия пазар

Определението на „бичи пазар“ всъщност е доста просто. 

Според Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), бичи пазар е:

Период, когато цените на акциите се покачват, а пазарното настроение е оптимистично. Обикновено бичи пазар се наблюдава при ръст от 20% или повече в широк борсов индекс за период от поне два месеца.

С други думи, бичи пазар означава, че пазарът (най-често фондовият пазар) бележи постоянен и значителен ръст в стойността на активите си (като акции, облигации и други).

Бичи пазари често съпътстват периоди на икономически растеж.

Характеристики на бичия пазар

Основните характеристики на бичия пазар са следните:

  • Оптимизъм и увереност на инвеститорите: Бичите пазари се характеризират с положителни очаквания за дългосрочни добри резултати.
  • Икономически растеж: Икономиката е в подем, безработицата е ниска, а лихвените проценти са обикновено по-ниски.
  • Ръст на стойността на активите: Цените на акции, облигации, суровини или недвижими имоти постоянно се покачват, а обемът на търговия значително се увеличава.
  • Повишена ликвидност: Купувачите са повече от продавачите.
  • Увеличени дивиденти: Компаниите, които се представят добре, често увеличават дивидентите си, за да направят акциите си по-привлекателни.
  • Трудност при разпознаване в началото: Началото на бичи пазар често се забелязва със закъснение от анализаторите.
  • Риск от прекомерна увереност: Инвеститорите могат да станат твърде самоуверени и да поемат ненужни рискове.

Когато цените на активите се покачват и носят печалби, повече хора се насърчават да купуват и така подкрепят ръста. Тъй като бичите пазари обикновено се случват в силни икономически периоди, инвеститорите се чувстват финансово стабилни и са склонни да инвестират повече средства. 

Въпреки това, съществува реален риск инвеститорите да станат прекалено уверени и да поемат твърде големи рискове по време на бичи пазари – феномен, известен като ирационално въодушевление. Хората могат да изпитат страх да не пропуснат възможност и да се впуснат в рискови инвестиции без предварително проучване, както се случи с нарастването на популярността на „меме акциите“ по време на бичия пазар по време на пандемията през 2021 г.

Монетарната политика също играе значителна роля. Всяко решение на централна банка изпраща сигнали и стимули към пазара. Често разширяването на кредитите и количественото облекчаване (печатането на пари) могат да създадат монетарна илюзия и да доведат до пазарен балон.

В периоди, когато евтин кредит залива финансовите пазари, повечето индекси отбелязват покачване, тъй като вълна от нови инвестиции нахлува. Това кара цените да се покачват „неестествено“, което от своя страна сигнализира на други инвеститори, че трябва също да инвестират, което води до още едно покачване на цените. Това създава цикъл, който може да доведе до масово надценяване на пазара.

Най-скоро видяхме подобно нещо по време на пазарното рали в САЩ през пандемията от COVID. При наличието на обилна правителствена помощ, много инвеститори – както индивидуални, така и корпоративни – заляха пазара, което доведе до значителни печалби, последвани от рязък спад.

Примери за бичи пазари

Бичи пазар е всеки продължителен период, в който цените на активите са се покачили с над 20%. Това означава, че повечето периоди на икономически растеж обикновено съвпадат с бичи пазари. 

  • Най-дългият и най-значим бичи пазар беше от 2009 до 2020 година, започнал след бавния процес на възстановяване от финансовата криза през 2008 година. Това е най-дългият бичи пазар в историята на САЩ. През този период индексът S&P 500 нарасна с 375%, със средна годишна възвръщаемост от около 15%.
  • Значим бичи пазар в близката история се случи в периода между 2003 и 2007 година. През това време индексът S&P 500 се увеличи значително след предишен спад. Когато финансовата криза през 2008 година започна да оказва влияние, настъпиха големи спадове, които сложиха край на бичия пазар.
  • „Ревящите двадесет“ (1920 – 1929) – Период на масивни увеличения на фондовите пазари, подхранвани предимно от спекулации и увеличено предлагане на пари. Това беше период на бърз икономически растеж, последван от най-големия срив, регистриран досега – Голямата депресия. „Ревящите двадесет“ са учебникарски пример за цикъла „бум и срив.

Както виждаме от тези примери, бикът може да се втурва напред само за определено време.

Какво е мечи пазар и по какво се различава от бичия

Мечият пазар е точно противоположен на бичия пазар. 

Според Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), мечи пазар е:

Период, когато цените на акциите спадат, а пазарното настроение е песимистично. Обикновено мечи пазар се наблюдава при спад от 20% или повече в широк борсов индекс за период от поне два месеца.

Мечи пазари обикновено се случват в края на бизнес цикъла и често са свързани с последствията от решенията на централната банка в областта на монетарната политика.

Повече по темата: Анатомия на всяка икономическа криза

Мечи пазарите се характеризират със спад в цените на активите и песимистично настроение. Икономиката обикновено се свива, стагнира или е в период на слаб растеж. 

Инвеститорите са загрижени и несигурни и обикновено се насочват към по-безопасни инвестиции, като облигации или инвестиционно злато.

По подобие на бичите пазари, където инвеститорите виждат покачващи се цени и инвестират, за да не пропуснат възможността, в мечи пазари инвеститорите наблюдават падащи цени и продават веднага, за да избегнат по-големи загуби. Това сваля цените още повече и сигнализира на други инвеститори също да се оттеглят. Този процес създава негативен обратен цикъл, водещ до рекордно ниски нива на пазара.

Някои от най-известните примери за мечи пазари настъпват в края на бичите пазари, които разгледахме:

  • Голямата депресия (1929 – 1939) – последвала срива на фондовия пазар през 1929 година и поставила началото на най-тежката икономическа рецесия, регистрирана досега.
  • Дотком балонът (2000 – 2002) – този срив на пазара настъпи поради надценяване на технологичните акции през 90-те години.
  • Голямата рецесия (2007 – 2009) – последвала краха на пазара на недвижими имоти в Съединените щати.

Заключение

Терминът бичи пазар означава период на оптимизъм сред инвеститорите, растеж в цените на активите и като цяло положителна икономическа перспектива. 

Въпреки това, този растеж често се подхранва от евтини кредити или прекомерен оптимизъм на инвеститорите, което може да доведе до пазарни балони и последващи сривове.

Икономистите са измислили термините бичи и мечи пазар, за да изразят метафорично, че инвеститорите на финансовите пазари са водени от „животински инстинкти“ – бика и мечката.

Това означава, че голяма част от икономическите решения остават емоционални или импулсивни. Инвеститорите следват пазарните настроения от страх да не направят грешен ход. Често това води до образуване на балони в бичи пазари или прекомерни загуби в мечите пазари.

Препоръчваме Ви да прочетете още