Срок за обработка на поръчки до 3 работни дни.
Добавете ценово известие

Какво са активите? Видове, примери и съвети

Публикувано от Даниел Волошчук в категория Лични финанси на 14.08.2024
Цена злато (XAU-BGN)
4933,22 BGN/oz
  
+ 0,67 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
55,73 BGN/oz
  
- 0,87 BGN
актив, активи, злато,

Портфолиата на повечето инвеститори се състоят от финансови или реални активи (разликите ще бъдат обяснени, по-долу). Идеята на всеки един актив е да донесе финансови ползи в определен бъдещ период.

Повече по темата тук: Колко трябва да спестяваме всеки месец?

Дори и да сме разгледали темите за финансовото образование и за инвестиционния портфейл, има нещо, което не сме обсъдили досега. И то е, какво точно представлява един актив

В тази статия ще разгледаме примери за активи, как можем да ги категоризираме и ще представим някои съвети, които могат да помогнат при вземането на решение, за разпределението на средствата ви.

Какво е актив?

Когато говорим за активи, се сещаме за инвестиция, която ни носи печалба. Казано по друг начин, ние се отказваме от настоящото си благосъстояние и разпределяме средствата по такъв начин, че да ни донесат финансови ползи в бъдеще.

За да може някой да инвестира, той/тя първо трябва да разполага с финансови средства за това. Това може да стане по два начина – или като спестява парите, които изкарва, или като взема тези пари назаем. 

Когато взема назаем, той/тя трябва да е много сигурен/а, че за периода на заема, възвръщаемостта му/й от актива покрива разходите с лихвите по заема.

Повече по темата тук: Какво е лихва?

От счетоводна гледна точка активите са онези стоки – оборудване, заводи или сгради – за които вече не се налага да харчите пари, или онези услуги, от които получавате средства. 

Например, да кажем, че имате предприятие. Доставяте определено количество стоки на ваш бизнес партньор и се договаряте, че плащането трябва да се извърши в рамките на един месец. Докато това плащане бъде извършено, сумата, която трябва да получите, е актив за вашия бизнес и пасив за вашия бизнес партньор

След като сделката бъде уредена, вие вече нямате тази сума като актив, защото сега тя е част от паричните наличности на вашия бизнес.

Как можем да характеризираме даден актив?

Когато става въпрос за характеризиране на актив, можем да използваме няколко критерия, за да класифицираме всеки актив. От този момент нататък поясняваме, че ще говорим само за активи, в които може да инвестира средностатистическият човек

Взимаме предвид предпоставката, че собствениците на предприятия вече разбират какво представляват активите, как да ги отчитат, как да ги амортизират и т.н.

Така че, когато искаме да характеризираме активите, в които може да се инвестира много лесно, можем да използваме следните три критерия:

  • Период на инвестицията;
  • Физическото естество на актива;
  • Предназначението на актива.

Както споменахме по-горе, можем да използваме няколко начина за класифициране на активите, като тези не само обхващат най-общите активи, но и дават чудесен старт на желаещите да започнат да инвестират.

1. Период на държане на актива

Времето е всичко в инвестициите. Като току-що завършил финанси и банково дело, научих нещо много важно от един мой лектор. Той ми обясни, че не трябва да се опитвате да прогнозирате потенциалната бъдеща цена на даден актив, а да гледате текущата. 

Това, което той имаше предвид, беше да направим крачка назад и да променим начина, по който трябва да гледаме на момента, когато инвестираме в даден актив. Той даде за пример компанията Nvidia, чиято цена на акциите се движи все по-високо от началото на 2023 г. насам. Той ни попита:

Бихте ли купили Nvidia днес?

Разбира се, целият клас каза “не”. След това той продължи и разтегли следната идея: когато мислите, че цената на даден актив се увеличава, трябва да вземете предвид и това, че цената, на която ще продадете, ще бъде покупната цена на някой друг. Този някой друг ще купи това, което вие имате, само защото смята, че ще продаде на още по-висока цена от вас.

Обикновено от гледна точка на времето активите могат да се класифицират като краткосрочни (срок на инвестицията от една година), средносрочни (срок на инвестицията от една и три години) и дългосрочни (срок на инвестицията над три години). 

Краткосрочните активи са предимно акции, но можем да включим и банкови депозити, криптовалути и дори суровини. В този ред на мисли си представете, че купувате пшеница на стокова борса точно преди тежка суша да засегне основните страни производителки на пшеница. Цената ѝ може да скочи до небето. Точно това се случи с цената на какаото в началото на тази година, когато тя достигна исторически връх от 11,722 долара за един милион тона какао, което представлява 300% годишно увеличение на цената.

Средносрочните и дългосрочните активи обикновено са метали – включително злато и сребро, но също и недвижими имоти. Това са активи, които са свързани с допълнителни разходи, които трябва да бъдат покрити, причина, поради която е по-добре те да се държат за по-дълги периоди.

2. Физическото естество на актива

Тук имаме или материални активи, или нематериални активи. Основната разлика между тях се състои в това, дали можете да ги държите в ръцете си или не.

Най-популярните нематериални активи са всички финансови активи: акции и облигации (и всички инструменти, чрез които можете да инвестирате в тях), права върху интелектуална собственост, криптовалути и др. Това са активи, които не можете да докоснете, но все пак могат да носят финансови приходи. 

От друга страна, разполагаме с материални активи като стоки, недвижими имоти и дори парични средства. Всички тях можете да държите в ръцете си. Разбира се, съществуват инструменти, които ви позволяват да инвестирате в тези активи, без да е необходимо да ги съхранявате някъде. 

Тук имам предвид борсово търгуваните фондове (ETF), които са фондове, търгувани на фондови борси, които инвестират в тези активи от ваше име. Но основният риск на тези инструменти се крие в контрагента, при когото вашите активи се управляват и държат от някой друг.

3. Целта на активите

Преди да вземете решение за инвестиране в определен актив, научете колкото е възможно повече за него. Това е не само, за да ви помогне да избегнете загубата на парите си, но и за да се уверите, че активът сам по себе си ще изпълни вашите нужди.

В зависимост от това какво желаете, разполагате с голямо разнообразие от активи, в които можете да инвестирате. Може да искате да увеличите богатството си. Случай, в който трябва да се насочите към акции, които не плащат дивиденти, или криптовалути, или дори някои стоки, като например сребро

Или пък може да искате постоянни приходи. За тази цел трябва да изберете стабилни компании, които са изплащали годишни дивиденти поне през последното десетилетие. Можете, също така да решите да се насочите към облигации, които плащат периодично купони. В случай че сумата, която сте решили да инвестирате е голяма, може да се насочите към недвижими имоти, за да получавате месечен доход от наем. 

Независимо от обхвата на разпределението на активите, преди да започнете да инвестирате, трябва много ясно да определите стратегията си, за да можете да вземете възможно най-доброто решение.

Кои са основните класове активи?

Когато искате да инвестирате в определени активи, има три основни класа активи, от които можете да избирате:

  • Акции/дялове;
  • Облигации/активи с фиксиран доход;
  • Алтернативни инвестиции.

Накратко ще представим всеки клас активи, а също така ще ви помогнем да направите разграничение между това какво представлява даден клас активи и какво е инструмент, чрез който да инвестирате в тези активи.

Акции/стоки

Най-разпространеният и лесен актив, в който можете да инвестирате, е акцията. Акциите са част от дадена компания, която можете да закупите на фондовата борса и по този начин да станете частичен собственик на тази компания. С други думи, вие притежавате дял от компанията и сте акционер. 

В глобален мащаб общата стойност на фондовия пазар е 107 трилиона долара в края на третото тримесечие на 2023 г., по данни на Световната федерация на фондовите борси. Тази цифра е четири пъти по-голяма от брутния вътрешен продукт на Съединените щати за 2023 г.

Инвестирането в този клас активи може да се извърши чрез всеки оторизиран брокер. Можете или да купувате акции директно, или да инвестирате в определени фондове като ETF, взаимни или хедж фондове. Това са инструменти, които ви улесняват да станете акционер.

Облигации/активи с фиксиран доход

Облигациите се наричат още активи с фиксиран доход, тъй като те осигуряват именно това – фиксиран периодичен доход, наречен “купон”. Но това не са единствените активи с фиксиран доход. Можете да изберете и банкови депозити, които плащат договорен лихвен процент.

Основният риск при тези инструменти е свързан с размера на лихвените проценти. Тъй като те се манипулират централно от централните банки. Промените в лихвените проценти могат да окажат значително въздействие върху стойността на вашите активи. 

Повече по темата можете да намерите тук: Подриването на парите 3: как се манипулира инфлацията?

Така, ако лихвените проценти се повишат, стойността на Вашия актив с фиксиран доход намалява. Ако лихвените проценти се понижат, се случва обратното. Освен това, тези инструменти едва ли успяват да покрият инфлацията с лихвените плащания.

Алтернативни активи

От всички тези три класа активи алтернативните активи са най-малко разпространени. Те включват недвижими имоти, суровини, изкуство, колекционерски предмети и криптовалути. 

Недвижимите имоти са активите, с които е най-трудно да се работи. 

Ако купите акция и цената ѝ спадне с 10%, можете да я продадете мигновено или да купите още. Когато купувате парче земя, за което виждате, че има големи възможности, можете да построите върху него десететажна жилищна сграда. Но какво ще стане, ако в края на проекта не можете да продадете апартаментите, защото прогнозата ви е била погрешна? Може да загубите огромни суми пари.

Суровините обхващат всички видове основни стоки – от енергийни ресурси като петрол и природен газ до метали и храни. Обикновено суровините са по-скоро пренебрегвани, и заинтересованите инвеститори разпределят средствата си директно в компании, които оперират с някоя суровина. Това само увеличава силата на фондовия пазар в ущърб на другите активи.

Що се отнася до изкуството и колекционерските предмети, с тези активи е много трудно да се работи, тъй като те изискват добри познания за картини, музика, часовници и т.н. Големият проблем при тях се състои в тяхната ликвидност, защото трябва да намерите някой, който се интересува от точно това произведение, което притежавате, и който е готов да плати повече от това, което сте направили вие.

Криптовалутите са най-интересната и атрактивна тема през последното десетилетие, като от юли 2014 г. досега биткойнът е поскъпнал с 9.900%. 

Повече по темата тук: Биткойн срещу златото

Разбира се, този път не е без препятствия, тъй като криптовалутите са най-волатилните съществуващи активи.

Съвети за активите

Лично аз съм виждал голямо разделение между инвеститорите относно това в какво трябва да инвестират начинаещите. Има такива, които предлагат ETF-и, “сини евтини акции” (акции на корпорации като Meta, Disney, Apple и т.н.), облигации и т.н. Всички тези предложения са чудесни, но има нещо, което аз виждам по различен начин.

Ако не знаете в какво да инвестирате, по-добре е все още да не го правите. Светът на инвестициите е много обширен и за да се разбере донякъде как работят всички тези инструменти, е необходима поне магистърска степен по финанси.

Така че, преди да започнете да инвестирате в някой актив, научете повече за него. Както споменах по-горе, може да инвестирате в актив, който не отговаря на целите ви, и накрая само ще останете неудовлетворени от резултатите. Ако смятате, че има твърде много неща за научаване и усещате, че може да пропуснете нещо, обърнете се към професионалистите. Наемете сертифициран финансов консултант, който да ви помогне.

Също така избягвайте препълнените зали. В случай че искате възвръщаемост над пазарната, трябва да се насочите към области, които не се обсъждат в медиите. Това е така, защото в момента, в който купите медийно отразена акция, цената й вече е твърде висока, а вие винаги трябва да гледате текущата цена на даден актив, а не да се опитвате да прогнозирате бъдещата.

Когато става въпрос за инвестиционно злато и инвестиционно сребро, ние в Tavex сме повече от готови да ви помогнем да започнете пътуването си в света на благородните метали. Можете да насрочите по всяко време разговор с нас за лична консултация, за да можете не само да разберете златото, но и да вземете най-доброто решение за себе си.

Насрочете безплатна консултация

И накрая, може би и най-важният съвет, никога не разпределяйте повече от 30% от портфейла си за определен актив. Винаги диверсифицирайте, защото с възвръщаемостта идват и рисковете. 

Заключение

Активите са стоки или услуги, които ни носят пари в бъдеще. Това е най-простото определение за актив. Активът може да бъде инвестиция, бизнес, права върху интелектуална собственост и дори патенти върху различни открития. В тази статия говорих само за тези активи, в които можете да инвестирате сравнително лесно.

И все пак, за да повторим, най-важната стъпка преди инвестиране е да научите колкото можете повече от професионалните инвеститори. Опитайте се да не се оставяте да бъдете ръководени от основните медии, а да ги използвате, за да разберете какво се случва във финансовия свят. 

След като започнете да инвестирате, бъдете упорити и направете всичко възможно да не позволявате на чувствата си да ръководят инвестиционните ви решения. Винаги претегляйте решенията си и когато се съмнявате, насрочете среща с професионален съветник. Винаги е по-добре да похарчите 50 до 100 евро за консултация, отколкото да загубите хиляди при лош залог.

Препоръчваме Ви да прочетете още