Последните данни от Световния златен съвет показват, че глобалното търсене на злато е нараснало с 1% през първите три месеца на тази година в сравнение с миналата. Въпреки това, цената на златото е нараснала с 38% спрямо първото тримесечие на 2024 година.
Нека видим откъде е дошло търсенето, което е довело до покачване на цената на жълтия метал между януари и март 2025. Но първо, един интересен факт относно глобалното предлагане на злато.
Високи цени на златото, ниски продажби на злато
Има три основни източника на предлагане на злато в световен мащаб. Говорим за миннодобивно производство, рециклирано злато и хеджиране на нетни производители. Последното се отнася за запаси от злато, които миньорите държат, за да отговорят на шокове в търсенето.
Глобалното миннодобивно производство на злато достигна 856 тона, което е най-високото ниво, регистрирано в първото тримесечие. Най-големите доставчици на новоизвлечено злато са Китай, Австралия и Канада. Извлеченото злато в Китай е нараснало с 2% през тази година в сравнение с първото тримесечие на 2024 г. В Канада увеличението е 4%. От друга страна, Австралия е отбелязала леко намаление на предлагането от минно добиване с 3%.
Значителни годишни увеличения на добивите са регистрирани в Чили (+45%) и Гана (+11%). Причините се крият в стабилизирания процес на минното добиване, както и продължаващото разширяване на вече съществуващите проекти.
Рециклираното злато основно се отнася до бижута. При нормални пазарни условия, ако цената на златото се увеличава, хората обикновено продават своите бижута, печелейки от високите цени. Въпреки това, през изминалата година предлагането на рециклирано злато намаля с 1%.
Според Световния съвет на златото, възможна причина за това е, че хората търгуват със старите си бижута за нови изделия, без да ги продават. Друга обяснение може да бъде, че хората дават бижутата си в залог за определен период от време, вместо да ги продават напълно.
Търсенето се насочва към инвестиционно злато
През първото тримесечие на тази година се наблюдава съществено изменение в търсенето на злато. Според данни на Световния съвет на златото, инвеститорите вече не купуват злато във всички форми и тегла – като бижута и колекционерски монети/медали – а предпочитат златни кюлчета и монети с висока чистота и стандартизирани размери, както и златни ETFs (борсово търгувани фондове, обезпечени със злато).

Глобално търсене на инвестиционно злато – под формата на кюлчета и монети, както и златни ETF-и (борсово търгувани фондове, обезпечени със злато) – достигна рекорден обем от 551,9 тона. Това представлява увеличение с 170% в търсенето на инвестиционно злато спрямо първото тримесечие на 2024 г. Стойността се доближава до други рекорди, установени през първото тримесечие на 2020 г. (554,5 тона) и първото тримесечие на 2022 г. (555,9 тона), които също бяха периоди на висока глобална несигурност, породена от пандемията на COVID-19 и руската инвазия в Украйна.
Търсенето на злато на извънборсовия пазар (OTC) беше отрицателно, като се наблюдаваше повече продажби на злато директно между институции и хора с висока нетна стойност, отколкото покупки. Стойността беше -104 тона, което е значителна промяна спрямо +61,2 тона нетно търговия със злато на извънборсовия пазар.
Причината за тази промяна може да бъде засиленият интерес към златни ETF-и.
Търсене на златни ETFs с рекордни нива
Общо 226,5 тона злато бяха добавени в златно обезпечени ETFs. Това прави първото тримесечие на 2025 г. деветото най-високо тримесечие по добавяне на злато към глобалните златни ETFs от 2010 г. насам. Въпреки че класирането може да изглежда слабо, от 2010 г. насам са били 61 тримесечия.
По-представителна стойност ще бъде сравнението с други първи тримесечия. В това отношение 2025 г. заема четвърто място по приток на злато в ETFs, зад 2016 г., 2020 г. и 2022 г. От първите три години две са с изключителен характер.

Най-интересната част от потоците на капитала в ETFs е източникът на капитала. Северна Америка е най-големият приносител със 210 тона злато. На второ място е Азия, добавяйки 103 тона злато към ETFs, най-високата стойност досега. Това е доста необичайно за азиатските инвеститори, които обикновено са по-консервативни и предпочитат физически продукти.
Същото поведение се наблюдава и на пазара на златни бижута. Глобалното търсене на бижута намаля с 21%, достигайки най-ниското ниво от третото тримесечие на 2020 г. Това се дължи на факта, че инвеститорите се насочват към по-малки и с по-висока чистота златни продукти. Също така, това по-ниско търсене – вследствие на увеличаването на цената на златото – накара хората да инвестират в злато под формата на кюлчета и монети.
Централните банки продължават да купуват злато
Въпреки че нивото е с 21% по-ниско отколкото през първото тримесечие на 2024 г., първото тримесечие на 2025 г. все още показва устойчива търсене от страна на централните банки и държавни институции. През първите три месеца на тази година такива институции закупиха нетно количество от 243,7 тона злато.
Най-големите покупки бяха направени от Националната банка на Полша, която закупи 49 тона само през първите три месеца на тази година. Това количество е повече от половината от 90-те тона злато, които NBP закупи през цялата 2024 г.

Други покупки бяха направени от Народната банка на Китай (+13 тона), Националната банка на Казахстан (+6 тона), Чешката национална банка (+5 тона).
Значителна покупка беше направена от суверенния фонд на Азербайджан – Държавния нефтен фонд на Азербайджан (SOFAZ) – от 19 тона злато. Тази покупка увеличава златните резерви на фонда до 165 тона, което представлява 26% от неговото портфолио.
Заключения
Промяната на пазара на злато доказва, че, заради повишените геополитически и икономически притеснения в резултат на търговската война на Тръмп с Китай, инвеститорите правят всичко възможно, за да запазят покупателната си способност и да защитят инвестициите си.
Въпреки това, трябва да вземем под внимание, че част от търсенето се генерира, защото цената на златото е на постоянно нарастваща тенденция през последните пет години. От 2020 г. насам, цената на златото се увеличи с повече от 90%. С такова представяне, инвеститорите се страхуват да не изпуснат бъдещите потенциални печалби от инвестирането в злато.
Като цяло, трябва да бъдем внимателни при инвестициите, като се опитваме да намерим възможности извън това, което медиите представят.