Срок за обработка на поръчки до 3 работни дни.
Добавете ценово известие

Видове печати на злато и какво означават

Публикувано от Драго Матович в категория Анализи на 25.12.2024
Цена злато (XAU-BGN)
5164,77 BGN/oz
  
- 4,66 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
57,10 BGN/oz
  
- 0,04 BGN
Видове печати на злато

Щемпели за качество на златото и маркировки се използват от векове, за да се идентифицира недвусмислено видът на използваното злато в даден предмет, както и кой е тествал или потвърдил качеството на златото. 

Защо тези маркировки продължават да съществуват и в модерни времена при цялата налична документация и възможността за цифрово записване на данни в милиони компютърни бази данни?

Причината е проста – идентификация. Колко лесно средностатистическият човек може да различи дукат с чистота 917 и дукат от чисто злато? Или пък някакво златно бижу от друго?

Някои хора смятат, че цветът на златото е достатъчна разлика и може да се използва като критерий, но всъщност повечето хора, гледайки злато с невъоръжено око, не могат да различат пръстен от 14 карата от пръстен от 18 карата със същата форма. Това е достатъчна причина, за да се запази системата от щемпели и маркировки, която съществува от толкова много години.

Златни бижута – маркировки и щемпели

Да започнем с бижутата. Разбирането и познаването на стойността и състава на вашите собствени бижута е от ключово значение, когато дойде време тези предмети да се осребрят, заменят или купят нови.

Златото в изящните бижута може да се идентифицира по няколко начина, като най-лесните методи са тези, които вече са предоставени от производителите. Уважаваните производители на златни бижута редовно използват различни инструменти за идентификация на своите продукти и занаятчийската си работа, известни като щемпели и маркировки

Тези идентификационни символи са лесно разпознаваеми в индустрията и служат като доказателство за съдържанието на злато в дадено бижу. Това е изключително полезно, защото щемпелите и маркировките значително улесняват оценяването на златните бижута.

Днес е трудно да се намерят златни бижута, които се продават на по-големите пазари, без какъвто и да е щемпел, гравюра, печат или маркировка, които показват качеството и изработката на бижуто.

Макар тези маркировки да са трудни за разчитане от средностатистическия човек, експертите знаят точно какво да търсят. Все пак съществуват множество вариации на използваните щемпели, което продължава да предизвиква объркване при идентифицирането на предмети дори и за купувачите на бижута. 

За щастие, голяма част от артикулите следват стандарти, които повечето производители спазват.

Първата важна маркировка, на която трябва да се обърне внимание, е маркировката за чистота. Тя може да има различни форми, но показва вида на използваното злато в бижуто – от 10-каратово до 24-каратово злато

Маркировката може да бъде трицифрено число, като 585, или ясна обозначение като 14к за 14 карата. Маркировката с три числа се отнася до стандартизирана таблица, където числата показват процента на злато в сплавта. 

Например, 999 означава, че златото е възможно най-чисто – по същество 24-каратово злато с 99,99% чистота. От друга страна, 750 показва чистота от 75%, което е известно като 18-каратово злато.

Система за карати на златото

Теглото на златото се измерва в тройунции (1 тройунция = 31,1034768 грама), докато чистотата му се измерва в „карати“.

Каратността е мярка за чистотата на златото, което е легирано с други метали. Златото от 24 карата е чисто злато без добавка на други метали. Най-често златото се смесва със съдържание на други благородни метали като сребро и мед.

 

Карат Злато (Au)
37.5%
10к 41.70%
14к 58.30%
18к 75%
22к 91.70%
24к 99.99%

 

Минималната каратност, необходима, за да се нарече даден предмет златен, варира от страна до страна. В САЩ минималният стандарт за каратност на златото е 10 карата, докато 14 карата е най-популярното. Във Франция, Великобритания, Австрия, Португалия и Ирландия 9 карата е най-ниската допустима каратност. В Дания и Гърция минималният стандарт е 8 карата.

Щемпелите и маркировките на каратовата система позволяват на експертите бързо да определят чистотата на златото. 

Сертификати за автентичност, маркировки и щемпели на инвестиционно злато

Когато става въпрос за инвестиционно злато, процесът е по-комплексен от страна на производителите, но по-сигурен за собствениците на продуктите. Инвестиционното злато се предлага в две форми – кюлчета и монети.

Повече по темата: Какво е инвестиционно злато?

Всички световно известни и най-големи производители на злато са акредитирани от LBMA – London Bullion Market Association. Това е основният и референтен орган в света на благородните метали.

LBMA установява строги и специфични параметри, които трябва да се спазват в процеса на производство на злато – от тестове за проба и анализи на чистотата на златото, до опаковките, маркировките и всички останали аспекти, които можете да си представите.

Монети

Монетите обикновено се произвеждат от държавни монетни дворове на различни държави като Австрийския монетен двор, Британския кралски монетен двор, Американския монетен двор и други.

Тъй като голяма част от тези монети, като Виенската филхармония, са официални платежни средства с номинална стойност и се произвеждат масово, те не разполагат със сертификати за автентичност по време на производството и продажбата. Това обаче не е проблем, тъй като техните строго специфични, детайлни и строги производствени параметри позволяват на експертите да потвърдят тяхната автентичност.

Монетите изобилстват от малки детайли, художествени изображения, релефни повърхности и много други елементи, които позволяват на специалистите да удостоверят тяхната валидност. Освен това професионалните търговци на злато често разполагат с XRF машини, които могат на място да определят чистотата на златото.

Някои монети носят специален щемпел, но това се случва главно при ограничени емисии на специални или юбилейни монети, които носят и нумизматична стойност освен инвестиционната. Един добър пример са юбилейните суверени от Британския кралски монетен двор.

Златни кюлчета – сертификати и маркировки

Когато става въпрос за златни кюлчета, сертификатите за автентичност се издават директно от производителите. По този начин търговците, които издават допълнителни “сертификати”, не добавят реална стойност.

Златните кюлчета от световно акредитирани рафинерии на LBMA съдържат на себе си и в своите опаковки всички необходими сертификати и маркировки.

На опаковката се посочват всички характеристики на кюлчето:

  • Производител;
  • Сериен номер;
  • Тегло;
  • Чистота;
  • Подпис на независим оценител на качеството.

При повечето швейцарски кюлчета този подпис се намира до надписа essayeur fondeur, certified assayer или melter assayer.

Производителят доставя кюлчетата в херметически затворена опаковка. Те не трябва да се отварят, за да се избегне повреждане и да се запази тяхната инвестиционна стойност.

Заключение

Когато става въпрос за маркировки, щемпели и сертификати за различни продукти от злато – от бижута до кюлчета – на пръв поглед може да изглежда, че информацията е прекалено много. В действителност обаче процесът е много прост: проверете за маркировки, щемпели и сертификати, където е приложимо.

Ако не сте сигурни за някой детайл, най-доброто решение е да се свържете с надеждна фирма, разполагаща с експерти, които могат да ви консултират по всички въпроси, свързани с този благороден метал.

Препоръчваме Ви да прочетете още