История
Когато крал Джордж VI умира през февруари 1952 г., принцеса Елизабет става кралица Елизабет II, Глава на Британската общност и действаща кралица на седем независими държави в Британската общност: Обединеното кралство, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Южна Африка, Пакистан и Цейлон. По време на нейното управление настъпват значителни конституционни промени, като мирното разпадане на Британската империя, отделянето на Канада и деколонизацията на Африка. Между 1956 и 1992 г. сферата на нейното влияние се променя, като някои територии придобиват независимост, а други като Южна Африка, Пакистан и Цейлон (преименуван на Шри Ланка), стават републики. Многобройните й исторически срещи включват държавното посещение в Република Ирландия и срещи с пет различни папи. Някои от най-значимите събития са коронацията й през 1953 г. и честванията на нейния сребърен, златен и диамантен юбилей съответно през 1977, 2002 и 2012 г. През 2017 г. тя става първият британски монарх, достигнал сапфирен юбилей. Тя е най-дълголетният и най-дълго управляващ британски монарх, най-дълго управляващата кралица и жена държавен глава в света, както и най-възрастният и най-дълго управляващ монарх и държавен глава в момента.
Златните суверени – инвестиция, олицетворяваща над 500 години от историята на Британия
Когато английският крал Едуард VII разрешава сеченето на златни суверени през 1489 г., едва ли е знаел, че след повече от 500 години те все още се произвеждат от Британския Кралски Монетен двор. Британският златен суверен е най-дълго произвежданата златна монета на света. Суверенът има над половин хилядолетие история и през целия период е запазил почти еднаква постоянност на чистота и качество, което му спечелва репутацията на изключително надежден. Днес суверенът се цени от колекционерите заради своята историческа значимост. Желан е като подарък от тези, които оценяват неговата елегантност и стойност и е търсен от онези, които искат богатството им да е сигурно, ликвидно и преносимо.
Суверенът – златана монета на английския кралски двор
Историята му започва през средновековието, когато сеченето на монети от благородни метали изиграва важна роля в разпространяване на славата на доминиращия английски владетел. За да демонстрира своето величие крал Хенри VII разпорежда сеченето на оригиналния златен суверен от 23 & 7/8 карата чисто злато, с тегло половин трой унция, изобразяващ на обратната страна на монетата неговия лик, тържествено седящ на трона. За ежедневната търговия суверенът е бил твърде чист и ценен, затова е бил използван за подаръци на високопоставени чужди гости. С течение на времето техническите спецификации на монетата се променят, създадена е по-издържлива сплав, която стандатртизира съдържанието на злато на 91.6%, т.е. 22 карата. Тези промени помогат за по-широкото му приемане и разпространение. Тъй като възхвалява суверена, владетеля на Кралството, добива името ‘суверен’ и на практика става официалната монетна система на Английското Кралство. Кралете и кралиците, които управляват след Крал Хенри VII, продължават традицията му да изобразяват своя лик на обратната страна на монетата, както е видно и при днешния суверен, с лика на настоящия владетел, Кралица Елизабет II.
Златният суверен – 22 карата доверие и точност
Суверенът добива популярност не само заради изображението на велик владетел, макар че това допринася, а по-скоро заради несравнимата еднаквост на монетите, която поставя началото на по-широката му употреба в международната търговия. Всеки златен суверен, сечен след 1817 г., съдържал еквивалента на стойността в злато на един паунд (£1), т.е. 22 карата злато с тегло 7.322 грама. Самата монета тежала точно 7.98805 грама и се считала за законно платежно средсвто според английското законодателство стига да тежи не по-малко от 7.9379 грама. Като главен контролиращ монетосеченето, Кралският Монетен двор дори уведомява общестността, че ще подмени техните монети с по-ниско тегло за новоизсечени. Друга уникална характеристика на златния суверен била липсата на номинална стойност на лицевата страна или деноминация, тъй като стойността му била изключително свързана със съдържанието му на злато, което тогава било оценено на точно £1.
Златният суверен – купувай, продавай и търгувай
Комбинация на тегло, чистота и стойност, бързо превръщат златния суверен в една от най-предпочитаните монети в световната търговия и при международните разплащания. Използвани от китайските търговци на чай, от индийските текстилни търговци и от американските продавачи на памук, златните суверени не само изпълнявали ролята на стабилна валута, но и допринесли за рапространяване на влиянието на Британската империя по света. Те станали валутата на Британската империя, с клонове на Монетния двор пръснати по целия свят на места като например Пърт в Австралия, Бомбай в Индия и Претория в Южна Африка, осигуряващи снабяването с монети винаги да е на разположение за търговията. До първите години на XX век са били изсечени и разпространени по цял свят над 600 милиона златни суверена, достигайки до почти всяко кътче на земята. Суверенът се е утановил като една от водещите официални парични монети, влияещи върху световната търговия.
Златният суверен – законно платежно средство, признато в цялата Британска империя
Победата на Британия над Наполеон в битката при Ватерло през 1815 г. я оставя без сериозен конкурент и я прави безспорна водеща сила по онова време. Като безспорна морска сила, тя много бързо създава отдалечени търговски постове, колонии, доминьони и притежания, като в процеса се превръща в световен полицай, охраняващ своята собственост. Суверените изиграват ключова роля в настъплението на британския империализъм като улесняват търговията помежду многобройните й протекторати. В началото на 20те години на миналия век Британия е в апогейя на силата си и империята обхваща почти ¼ от световната територия с население почти половин милиард. Тя е най-голямата империя, която някога е същаствувала, което и спечелва призовището “империята, в която слънцето никога не залязва”.
Златните суверени – стойността им расте
Първата световна война принуждава Обединеното кралство да изостави златния си стандарт и съответно производството си на златни суверени. За да финансира войната британското правителство дори призовава своите граждани да предадат златните си суверени срещу военни облигации, в резулат на което са събрани около £100 милиона (€23 милиарда днешни пари), които са предадени на правителството. Въпреки че златните суверени са помогнали на Британия да победи във войната, тяхната демонетаризация предвестява началото на ерата на книжния паунд, който за съжаление през следващия век губи значителна част от покупателната си стойност. Просто помислете как златният суверен е струвал £1 в надвечерието на on WW1 година, докато сега същата монета струва около £200. Въпреки че през 1925 г. са изсечени известно количество суверени, употребата им в ежедневната търговия е прекратена и непрекъснатото им производство се възобновява едва след 1957 г.