Д-р Красимир Петров
Мнозинството от хората имат минимална финансова култура и често пъти финансите им са в не достатъчно добро състояние. Липсва финансово образование, а и липсват базисни книги, с които да се образоват.
Мнозинството от населението няма нито инвестиции, нито финансов план, а финансите им се свеждат до подсигуряване на ежемесечната вноска за ипотеката на жилището, което са закупили с ипотечен кредит. Ако имат спестявания, те ги държат в банков депозит, чиято покупателна стойност ежедневно се подронва от инфлацията и с течение на времето придобиват склонността да похарчат обезценяващите си спестявания, отколкото да ги трупат.
И така, изграждането на финансова култура е труден и дълъг процес, но спазвайки следните десет основни съвета на личните финанси, можете да стигнете надалече.
1. Спестявайте всеки месец
Ежемесечно трябва да спестявате поне 20-30% от месечния си доход. Това е единствения път към финансовата свобода и независимост. Мнозонството харчат, както им дойде и се надяват нещо да остане в края на месеца.
Прави се обратното – първо заделяте определена сума, а след това харчете каквото остане.
2. Изградете финансов план
Мнозинството нямат финансов план и съответно нямат идея къде ще бъдат финансово след 5, 10 или 20 години.
За тях, финансовият план се свежда до заделяне на месечната ипотечна вноска, не спестяват нищо и тъпчат финансово на едно място, тоест не напредват финансово.
3. Заделете авариен фонд
Всяко домакинство трябва да има заделени средства за спешни нужди – това са налични средства в случай на повреда на хладилника (за закупуване на нов), на повреда на климатика, при автомобилна катастрофа или значителна повреда (за ремонт на автомобила), за спешни здравно-медицински разходи и т.н.
Изобщо, животът предлага десетки изненади и трябва да имате заделени и налични минимум 6 месечни заплати в авариен фонд.
4. Образовайте се финансово
Без финансова култура и финансово образование перспективите не са обещаващи. Не е необходимо да станете професионален финансист или инвеститор, но трябва да се ориентирате в света на финансите и инвестициите. Трябва да знаете как да се предпазите от инфлацията.
Изкарайте няколко финансови курса, следете и гледайте ежеседмично няколко финансово-инвестиционни подкаста с информация относно състоянието на икономиката, финансовите пазари и инвестициите. Всяка година четете по 2-3 финансови книги. Посещавайте финансови семинари.
Инвестирайте всяка година по 100-200 часа в образование – това звучи малко страховито, но всъщност означава да заделяте всяка седмица по 2-3-4 часа, или всеки ден по 10-20-30 минути.
5. Минимизирайте дълговете
Задлъжнялостта е тежко финансово бреме. Дългът е финансова зависимост. Да имате дългове означава да сте на минус, означава да затъвате, да вървите назад. Основно финансово правило е да не вземате дългове и да не задлъжнявате.
Потребителските кредити са бич за личните финанси. Обаче ако имате кредити, трябва да ги изплатите по най-бързия начин, като имате ясен план по колко ще заделяте за погасяването на кредита. Ако нямате спестени средства не закупувайте автомобил на кредит.
Също така не вземайте свръх-дългосрочни ипотеки от 25-30 и повече години. Ипотеката трябва да е за 5-10-15 години, нещо което се практикува рядко от българина и европееца.
6. Жилището не е инвестиция
Жилището, в което живеете и ползвате за лични цели не се брои са инвестиция. Много хора обаче живеят в заблуда, вярвайки че жилището им е инвестиция. Немалко автори дори смятат, че щом жилището вади пари от джоба ви, значи е пасив, а не актив.
Жилището се брои за инвестиция, само ако е второ, трето, или четвърто – отдадено под наем и носещо доход.
7. Инвестирайте консервативно, не спекулирайте
Най-често срещано сред начеващите и наивните е да се втурнат в някаква спекула с цел да изкарат бързи ии лесни пари. Така обикновено не се получава. Спекулите обикновено завършват катастрофално. Често хората така загубват скромните си спестявания и остават занулени.
Решението е в дългосрочно, консервативно, ниско-рисково инвестиране. При текущите ниски лихви, това изключва депозити и облигации и остават само две неща: (1) злато и (2) големи, солидни, ниско-рискови мега-корпорации, чийто подбор отнема десетки часове – но вложението на време и усилие в техния подбор е една от най-добрите инвестиции на вашето време.
8. Започнете със злато
Начеващите винаги се чудят откъде да започнат. Ако имате 100,000-200,000-300 евро, първият избор обикновено е жилище, но когато спестяванията са скромни закупуването на жилище с огромна ипотека е неоправдано рисково.
Както вече упоменахме по-горе, изборът е между акции и злато. Начеващите е най-добре да започнат със злато – стандартни, световно-известни, популярни и високо-ликвидни инвестиционни монети. Това е относително ниско-рискова, консервативна инвестиция, която е добре защитена от инфлацията в дългосрочен аспект.
Това може да звучи доста странно за българи и европейци, но това е стандартна практика сред евреи, араби, мюсюлмани, индийци и азиатци.
9. Бюджетирайте месечните си разходи
Мнозинството от домакинствата никога не достигат до фазата на инвестициите, тъй като никога не съумяват да спестяват редовно и да натрупват спестявания. Обикновено съумяват да спестят нещичко за няколко месеца, след което го похарчват за телефон, лаптоп, или скъпа екскурзия в чужбина, след което започват пак от нулата, и така може да карат в безпаричие 10-20-30 години, та дори и цял живот.
Решението е бюджет, месечен бюджет, където всеки месец се разписват всички приходи, планират се всички разходи и се заделя като спестяване някаква прилична сума в размера на 20-30% от месечния доход.
За някои хора това звучи шокиращо, трудно, невъзможно – но да не би пък да е по-лесно да се живее цял живот на финансовия ръб – в бедност и безпаричие?
10. Финансовата дисциплина е задължителна
Това е най-трудният аспект от личните финанси. Той изисква десетилетия на ограничения – ограничения от големи и скъпи жилища, лишаване от нова статусна кола, лишаване от екскурзии и от какви ли още не изкушения, за да може всеки месец да се спестява и инвестира.
Обикновеният човек не желае да се лиши днес, за да получи може би след 5 или 10 години, но именно това го прави обикновен и беден. Богатият и заможният гледа напред – труди се усърдно, спестява редовно, инвестира консервативно и живее според финансовите си възможности.
Финансова свобода и независимост се изграждат с десетилетия. Спазването на тези общи съвети изисква мотивация, време, нерви, усилия и дисциплина – но се възнаграждава с финансова независимост, смислен и пълноценен живот.