Срок за обработка на поръчки до 3 работни дни.
Добавете ценово известие

Търсенето на злато остава силно през третото тримесечие

Публикувано от Даниел Волошчук в категория Вести на 30.10.2024
Цена злато (XAU-BGN)
5137,47 BGN/oz
  
- 12,03 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
57,70 BGN/oz
  
- 0,08 BGN
търсене на злато

 

През третото тримесечие на тази година търсенето на злато се увеличи с 5% в сравнение със същия период на 2023 година. Основните двигатели на това търсене остават покупките от централните банки, но в значителна степен наблюдаваме и спекулации относно бъдещи повишения на цените на жълтия метал.

С увеличаващото се медийно отразяване на златото – с 35% покачване на цената само тази година – инвеститорите се привлечени от потенциалната печалба. Това е една от причините, поради която, дори когато и предлагането, и търсенето на злато нараснаха с 5%, цената показа по-съществени печалби.

Търсене на злато на извънборсовия пазар през T3 2024

Следвайки тенденцията от второто тримесечие на тази година, T3 продължава с впечатляващи обеми на търсене. Извънборсовото търсене се отнася до сделки, извършвани директно между две страни, а не на борсите, какъвто би бил случаят с търгуваните на борса фондове.


Извънборсовото търсене почти се удвои през последната година, главно благодарение на лица с висока нетна стойност и големи финансови институции, които диверсифицират своите портфейли. Това е естествена реакция на две години разпределения в акции и високодоходни държавни облигации.

Търсене на инвестиционно злато през T3 2024

Както подчертахме в няколко други статии в нашия блог, инвестиционното злато се отнася до физически златни монети и златни кюлчета, но също така и до златнообезпечени търгувани на борса фондове (ETF).

Има ясна дефиниция на двете – и е важно да разберем колебанията в цените им, за да видим как се развива пазарът с времето. Общо взето, наблюдаваме значително ниво на спекулации относно цената на златото, подтикнато от търсенето на ETF, а не от физически монети и кюлчета.

Търсене на инвестиционни златни монети и кюлчета

Търсенето на инвестиционни златни монети и кюлчета намаля с 9% през последната година. Основната причина е значително високото търсене през 2023 година, но и натискът за продажба, тъй като цената на златото достигна рекордни нива всеки месец през третото тримесечие. Най-значителните спадове в търсенето са в Европа (-42%, след 56% намаление през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение с 2022 г.) и Китай (-24%).

Европа напоследък стана синоним на стагнация. С реален темп на растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) от 0,8% през второто тримесечие на 2024 г., Старият континент се сблъсква с сериозни проблеми. Най-пострадалата страна изглежда е Германия, която постоянно се завръща в рецесия. В началото на тази седмица Volkswagen обяви, че планира да затвори поне три фабрики, което би означавало загуба на десетки хиляди работни места.

Индия, обаче, е страната с най-голямо увеличение в търсенето на злато – от 41%. Това се случва веднага след решението на индийското правителство да намали митническите такси до една трета за златни композити и сплави. Следват Южна Корея (+36% в търсенето) и Тайван (+28%), и двете движени от възможности за печалба и геополитически развития.

Тъсене на златни ETF

Търсенето на златни ETF – видимо чрез потоците на капитала – обаче показва много различна картина. През цялото трето тримесечие наблюдаваме нетен глобален приток в златни фондове от 95 тона злато. Настоящите наличности на тези ETF достигат 3.200 тона злато. Основните двигатели са притоките от Северна Америка (най-вече Съединените щати, с добавени 59 тона) и Европа (с добавени 22,73 тона).


Както можем да видим, европейските златни ETF са регистрирали първия нетен приток от тримесечие след първото тримесечие на 2022 г., точно когато Русия нападна Украйна. От другата страна на Атлантика, златните ETF на Северна Америка не са наблюдавали нетни притокове през цялото тримесечие от второто тримесечие на 2023 г. Това отбелязва укротяването на инфлационната вълна след блокадите от COVID-19.

Въпреки това, имайки предвид цикъла на намаление на лихвите както в еврозоната, така и в Съединените щати, можем да очакваме бъдещи притоки в тези ETF. Това се дължи на намаляването на разходите за възможности при задържането на злато. Разходите за възможности се отнасят до потенциалните печалби от инвестирането в други инструменти в ущърб на златото, като например държавните облигации на САЩ. Когато лихвените проценти продължават да намаляват, доходността на тези облигации също намалява, което прави златото по-привлекателно за инвеститорите.

Търсене на злато от централните банки през T3 2024

Централните банки по света продължават тенденцията на покупки на злато. Нетните придобивания са равни на 186,3 тона между юли и септември, почти половината от търсенето, регистрирано през T3 2023 г.

Дори с такова по-ниско количество покупки от централните банки, придобиванията от началото на годината (между януари и септември) са 694 тона нетно. Това е само с 1% под количеството, закупено през първите девет месеца на 2022 г., когато централните банки закупиха най-голямото количество злато в историята.

Повече по темата, тук: Едно златно тримесечие

Най-голям купувач за тази година досега е Националната банка на Полша (+42 тона). Планирането на губернатора на НБП, Адам Глапински, е да увеличи златните резерви на страната до 20% от международните резерви. В момента, с 420 тона в резерви, златото представлява 16% от общите резерви на Полша.

На второ място, изненадващо, е Националната банка на Унгария. През третото тримесечие на тази година, унгарската централна банка купи общо 14,5 тона злато, увеличавайки резервите си от 94,5 тона на 110 тона. Така Унгария притежава най-големите златни резерви на Балканите, изпреварвайки Румъния с 103,6 тона златни резерви. Мотивацията на Националната банка на Унгария за увеличаване на златните резерви беше:

В контекста на увеличаващата се несигурност в глобалната икономика като цяло, ролята на златото като сигурно убежище и средство за съхранение на стойност е от особено значение, тъй като укрепва доверието в страната и подкрепя финансовата стабилност.

Други важни купувачи на злато бяха Индия (+13 тона), Азербайджан (+12 тона), Турция (+10 тона), Узбекистан (+9 тона), Сърбия (+5 тона), Чехия (+5 тона), Катар (+2 тона), Йордания и Ирак (по един тон).

Натиск за продажба идва само от три централни банки, а именно Казахстан (-13 тона), Филипините (-2 тона) и Монголия (-1 тон).

Търсене на златни бижута през T3 2024

Като представлява почти половината от глобалното търсене на злато, пазарът на бижута е много важен. В световен мащаб, търсенето на златни бижута намаля с 12% през T3 2024 в сравнение с T3 2023. Най-съществените спадове бяха регистрирани в Азия и Близкия Изток.

В контекста на рекордно високите цени, инвеститорите от арабския свят, Китай и Шри Ланка се отказаха от продължаващите покупки на бижута. Според Световния съвет за злато, дори и тези клиенти, които все още купуват златни бижута, предпочитат да закупуват по-малки парчета с по-високо съдържание на злато и сложни дизайни. В светлината на покачването на цените, не само търсенето на бижута е регистрирало по-ниски стойности, но има и увеличен натиск за продажба на злато.

Предлагане на злато през T3 2024

Според най-фундаменталния закон на икономиката – този на предлагането и търсенето – след обстойния анализ на страната на търсенето на злато, сега ще подчертая основните аспекти на предлагането на злато през третото тримесечие на тази година. Глобалното предлагане на злато нарасна с 5% в сравнение с третото тримесечие на 2023 г. Не само това, но третото тримесечие на тази година е рекордно по отношение на добитото злато, достигайки 990 тона. Същата тенденция наблюдаваме и в първото и второто тримесечие. И двете се превърнаха в рекордни тримесечия от 2000 г. насам, когато Световният съвет за злато започна да събира данни.

Рециклираното злато, основно като продукт на сектора на бижутерията, е регистрирало увеличение на предлагането с 11%. Както споменахме по-горе, основната причина се дължи на увеличението на цените на златото, което подтикна хората по целия свят да продават златните си бижута.

Нетното хеджиране на производителите, което показва какви позиции заемат производителите на злато и рафинериите спрямо ценовата волатилност на златото, е 0,2 тона. Това означава, че практически няма интерес от страна на доставчиците да заключват цени за бъдещи продажби.

Заключение

Пазарът на злато през третото тримесечие е видял някои промени в сравнение с предходното тримесечие. Китай се сблъсква с сериозни проблеми в търсенето, докато Индия изглежда поема водеща роля в глобалното търсене на злато. Със сериозно намаление на таксите за внос на злато в страната, търсенето нараства в най-гъсто населената страна в света.

Подобни изненади идват и от централните банки, които, в много по-малка степен, продължават да купуват злато. Полша и Унгария, страните в сивия списък на ЕС, показват консервативни решения на монетарната политика, в противовес на експанзионистичната политика на западните държави.

Бъдещите перспективи за това как ще се развива търсенето на злато през оставащите два месеца на тази година показват потенциал за растеж на търсенето. Основната причина е поведението на спекулантите, търсещи печалби, но също така и голямата пропаст между западните и източните нации.

Препоръчваме Ви да прочетете още