Обработка на онлайн поръчки до 3 работни дни
Добавете ценово известие

Златото достигна най-високата си цена в историята

Публикувано от Даниел Волошчук в категория Златни вести на 23.10.2024
Цена злато (XAU-BGN)
4952,89 BGN/oz
  
- 39,11 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
61,97 BGN/oz
  
- 0,85 BGN
цена на златото

 

Днес, 23 октомври 2024 г., цената на златото достигна рекордно равнище за всички времена в реално и номинално изражение. Нека да разгледаме какво представлява световният пазар на злато.

Какво се има предвид под цена „в реално изражение“?

Когато сравняваме статистически данни или дългосрочни цени на активи, трябва да имаме предвид най-тежкия данък – инфлацията. Коригирането на цените с оглед на инфлацията е необходимо, защото трябва да поставим стойността на даден актив в зависимост от количеството пари, създадени през годините.

Тъй като през 2021, 2022 и 2023 г. се наблюдава най-лошият инфлационен период от пет десетилетия насам, още по-важно е да се коригират цените на активите. Ако трябва да осъществим тази корекция в случая с цената на златото, днес е достигнат исторически рекорд в цената на златото.

Инфографика: историческа цена на златото, коригирана спрямо инфлацията


Както се вижда в графиката, абсолютния рекорд, който не е бил подобрен досега, е от януари 1980 г. Цената на златото в номинално изражение по това време е била 678 долара за тройунция. В реално изражение, или коригирана спрямо инфлацията, цената на златото е била 2748 долара за тройунция. Ако приемем златото за критерий за измерване на инфлацията, днес в Съединените щати има практически четири пъти повече пари, отколкото през 1980 г.

Защо отне толкова време да се подобри рекордът, поставен преди 45 години?

За да отговорим на този въпрос, трябва да разгледаме как са се развивали финансовите пазари.

Повече по темата тук: Дериватни финансови инструменти: значение и видове

През 70-те и 80-те години на миналия век в САЩ се наблюдаваше тежък период на стагфлация, като инфлацията достигаше 14% на фона на стагнация на брутния вътрешен продукт, а златото беше най-сигурният актив. В началото на 70-те години на ХХ в. се изоставя и златният стандарт, при който цената на долара зависи от количеството злато в САЩ.

Повече по темата тук: Светът без златния стандарт I: пет десетилетия дългови кризи

След като обаче Федералният резерв вече не беше задължен да създава „твърди“ пари, обезпечени със стабилен актив, финансовите пазари започнаха да разработват изключително сложни дългови инструменти. Нещо повече, самите пари се превърнаха в дълг на правителството на САЩ.

Когато парите се създават лесно, с предпоставката, че повече означава по-висок икономически растеж и производство, всеки иска да получи дял от изкуствените печалби. Вземат се заеми за различни инвестиции – или директно на фондовия пазар, или в неустойчиви предприемачески начинания.

През цялото време сме заслепени от потенциала за бързи печалби и забравяме за активите, които осигуряват стабилност на портфейлите. И не само за частните инвеститори. Същото поведение наблюдаваме и при централните банки. Те са заменили международните си резерви с книжни пари за сметка на златото.


Последните три години показаха, че лесните пари не са устойчиви. Икономики, които не разполагат с централния инструмент, който ги кара да се движат – парите – не са икономики, които могат да просперират в дългосрочен план. И всеки път, когато това се е потвърждавало – при петте кризи от 80-те години насам – отговорът е бил да се създадат повече книжни пари.

Защо цената на златото се покачва сега?

В предишна статия обсъдихме причините, поради които цената на златото се покачваше в миналото. Макар че до голяма степен те да се припокриват, наблюдаваме и някои промени.

Повече по темата тук: Какво води до достигането на исторически върхове в цената на златото?

За да обобщим, основните фактори, които доведоха до повишаване на цената от началото на 2022 г. до началото на тази година, бяха

  • Макроикономически – висока инфлация, причинена от кредитната експанзия и масовото създаване на пари от централните банки;
  • Геополитически – двата военни конфликта в Украйна и в Ивицата Газа.

Някъде в началото на тази година факторите придобиха различна форма. Все още имаме макроикономически проблеми:

  • Пазарът на труда в САЩ се влошава бързо,
  • спадащо промишлено производство в еврозоната,
  • стагниращи европейски икономики.

Всичко това води до доста ускорен темп на намаляване на лихвените проценти в САЩ и еврозоната. Целта на централните банки е да осигурят колкото се може повече евтина ликвидност, за да държат икономиките извън рецесия. Германия обаче е изправена пред техническа рецесия вече почти две години. 

Повече по темата тук: Германия навлезе в рецесия

Нека разгледаме и геополитическите предпоставки. Само че в наши дни тези въпроси са от малко по-различно естество. Макар че двата въоръжени конфликта все още са основен проблем, имаме и ускоряващо се разделение между Запада и Изтока. Страните на Изток се отнасят към златото и среброто като към активи, които им осигуряват независимост от финансовата инфраструктура, наложена от САЩ.

Това беше потвърдено и от руския президент Владимир Путин, който обяви началото на проекта „Мост на БРИКС“. Този проект включва внедряването на платформа за разплащания между страните членки на БРИКС+, извън контрола на западните държави.

Същевременно се наблюдава и явлението „извличане на печалба“, при което частни инвеститори купуват инвестиционно злато – било то чрез кюлчета и монети, златни ETF-и или различни деривати – именно защото тази година златото се представи по-добре от американския фондов пазар. Така че някои от настоящите ценови колебания могат да се считат за спекулативни по своя характер.

Заключение

Цената на златото се е повишила с над 40% през последната година. Причините са разнообразни и можем да направим времево разграничение на определящите фактори.

Макар че в основата си те са сходни, има разлики в начина, по който влиянието им се отразява в цената на жълтия метал.

Според UBS – най-голямата швейцарска банка в света – цената на златото се очаква да премине 3000 долара за тройунция през 2025 г. Същевременно Citi Bank – четвъртата по големина американска банка с активи от близо 1,7 трлн. долара – повиши прогнозата си за цената на златото в края на тази година от 2700 на 2800 долара.

Така че перспективите за следващите месеци са много положителни.

Препоръчваме Ви да прочетете още