Златото не е само актив, който инвеститорите биха искали да добавят към богатството си. То е обект на много престъпления, включително добре планирани обири и грабежи.
Въпреки че това са тъмни петна в историята на блестящия метал, имайте предвид, че златото е физически актив и може да ни бъде откраднат.
За да съберете някои идеи как да съхранявате правилно златото си, прочетете тази статия по темата.
Повече по темата, тук: 6 съвета за сигурно съхранение на злато и сребро в дома
А сега нека разгледаме осемте най-значими обира на злато в историята, също да видим какво бихме могли да научим от тях.
1. Обирът на Британската банка на Близкия Изток
На 20 януари 1976 г., по време на периода на нарастващо напрежение по време на ливанската гражданска война, банда от осем тежко въоръжени мъже се възползва от възможността за отвличане на вниманието, създадена от гражданската война и решава да се насочи към Британската банка на Близкия изток, разположена в Бейрут.
Обирджиите влизат в банката, като детонират експлозив до една от стените на банката. Това създава директен достъп до банката. Четири часа след влизането им вътре, бандата успява да отвори дупка в подсиления стоманен трезор на банката.
Щом влиза в трезора, бандата успява да изпразни всички сейфове в банката и да натовари парите, бижутата, акциите и златните кюлчета в няколко превозни средства.
Общата загуба на имущество се оценява на 32 милиона долара. В днешни долари това означава активи на стойност над 210 милиона долара, нито един от които не е възстановен.
2. Обирът на злато “Бринкс-Мат”
Най-големият обир на злато, регистриран някога в Обединеното кралство, се случва на място, което може да се счита за безопасна зона – летище.
На 26 ноември 1983 г. шест въоръжени мъже нахлуват в склада на “Бринкс-Мат” на летище Хийтроу в Лондон. След месеци на планиране и внимателно изучаване на логистиката и инфраструктурата на склада, крадците очакват да намерят около един милион британски паунда.
Когато обаче влизат в склада, те се натъкват на три тона златни кюлчета, заедно с пари и диаманти. Откраднатото злато днес струва почти 320 милиона долара.
Кражбата е на първите страници по вестниците в целия свят, като шумът около темата е толкова голям, че Би Би Си прави кратка документална поредица по нея.
По време на разследването, много други престъпления се свързват с обира. Причината за това е, че крадците се свързват с Кенет Ной, един от най-известните британски престъпници по онова време. За да прикрият златните кюлчета, те ги разтопяват и ги смесват с мед, за да намалят съдържанието на чисто злато.
Има дори изявление в сериала на Би Би Си, в което се казва:
Ако сте купували златни накити във Великобритания от 1984 г. насам, е вероятно те да съдържат следи от златото Бринкс-Мат.
Изчислено е, че поне половината от откраднатото злато намира пътя си обратно към законния пазар на злато.
3. Обирът на злато от летище “Гуарулюс”
Вторият обир на злато от летище в нашия списък се случва на летището в Сао Пауло, Бразилия.
На 25 юли 2019 г. осем въоръжени мъже, облечени като полицаи, нахлуват в товарния терминал на летището, като вземат двама служители за заложници.
Въоръжените мъже натоварват около 750 килограма злато в двата камиона, с които нахлуват в терминала. Златото трябва да бъде изпратено до Цюрих и Ню Йорк.
Днешната стойност на откраднатото злато е около 80 милиона долара.
4. Обирът “Golden Door Jewellery Creations”
На 10 февруари 1983 г. двама бандити, носещи чорапогащници на главите си, нахлуват в частен имот – склад за бижута в Маями, Флорида.
Двамата мъже връзват собственика и двама служители с въжета и успяват да откраднат над 736 килограма злато под формата на кюлчета и бижута, според говорителя на ФБР, Крис Мацела.
Двамата мъже бягат от склада с кола и откраднатото злато никога не е възстановено. Тези финансови загуби се оценяват на около 80 милиона долара.
5. Обир на Златна мина Сибание
През периода между август 2013 г. и юни 2014 г. 19 служители на златодобивна минна компания “Sibanye Stillwater”, на 130 километра от Йоханесбург в Южна Африка, са заснети на видео да извършват кражба на злато от мината.
Служителите крият рудата в гащеризоните си по време на смените си, като я изнасят извън мината.
Според някои изчисления по този начин са били откраднати около 500 килограма злато. През 2024 г. 15-те души са признати за виновни и осъдени на десет години затвор. Стойността на откраднатото злато е 53 милиона долара в момента на написването на тази статия.
6. Обирът на злато Торонто Пиърсън
Преди малко повече от две години имаше обир на Международното летище “Пиърсън” в Торонто. Да, още един обир на злато, който се случва на летище.
На 17 април 2023 г. полет на “Еър Канада” пренася около 400 килограма злато от швейцарската рафинерия “Валкамби” до банката “Торонто-Доминион”. Заедно със златото, товарът съдържа и пари, които трябва да бъдат изпратени от банката “Райфайзен Швейцария” до Валутната борса във Ванкувър. Валутата е на стойност 2,7 милиона канадски долара (около 2 милиона щатски долара).
След като товарът е свален от самолета, камион се появява в товарното отделение на “Еър Канада”. Шофьорът представя документ за доставка. Като виждат документа, служителите на “Еър Канада” качват златото и валутата в камиона.
Няколко часа по-късно, камион на “Бринкс Канада” се появява в същия товарен отсек и изиска същата пратка. Служителите обаче скоро разбират, че документът за пратка, представен от първия шофьор, е фалшив.
Година по-късно шест мъже са обвинени и арестувани. Според детектив сержант Майк Мавити, златните кюлчета са разтопени и разпространени на местния и международния пазар.
Стойността на откраднатото злато и златни монети е над 42 милиона долара.
7. Обирът на злато в Кюрасао
На 30 ноември 2012 г. маскирани въоръжени мъже, облечени като полицаи, нападат риболовна лодка в Кюрасао, като открадват общо 216 килограма злато. Смята се, че скъпоценният метал е пренесен незаконно от Гвиана.
Малко преди началото на новата година, на 29 декември, след специализирана операция, криминалисти в Кюрасао откриват извършител. Арестувани са седем мъже, за които се смята, че са замесени в кражбата на златото.
Настоящата стойност на съкровището е около 23 милиона долара.
8. Големият обир на злато
В нощта на 15-ти май 1855 г. четирима мъже изпълняват план, който подготвят от седмици.
Едуард Агар – кариерен престъпник, заедно с Уилям Пиърс – бивш служител на Югоизточната железопътна линия, Уилям Тестър и Джеймс Бърджис – служители на железопътната линия, успяват да откраднат 102 килограма злато от влакова пратка, пътуваща от Лондон до Париж.
За да получат достъп до златото, съхранявано в сейфове, които могат да се отворят само с два ключа едновременно, крадците вземат восъчни отпечатъци от ключовете и изработват техни копия.
Четиримата мъже успяват да вземат златото и да слязат от влака във Фолкстоун, на 12 километра от град Доувър, на южния бряг на Англия. Грабежът не е бил разкрит, докато влакът не стига до Париж, създавайки объркване относно това кога може да е откраднато златото.
По онова време, 102 килограма злато струват 12 000 британски паунда. Днес същото количество злато струва 8,2 милиона британски лири.
Четиримата мъже успяват да разтопят златните кюлчета на по-малки – от 100 унции – за да инвестират парите. Купуват облигации в Турция и Испания. Уилям Тестър дори става генерален мениджър на една шведска железопътна компания.
Накрая Едуард Агар представя доказателства и свидетелства в съда, че той и тримата други мъже са виновни за обира. Пиърс е осъден на две години тежък труд в Англия. Агар е изпратен в затвора в Портланд в Австралия през февруари 1857 г. Тестър и Бърджис са изпратени в колонията на река Суон в Западна Австралия през 1858 г.
Какво можем да научим от тези събития?
Както казахме в началото, златото е било и винаги ще бъде силно желан актив. Това е причина да бъде нерявно и повод за престъпност.
Има такива, които са готови и могат да го купят за инвестиционни цели. От друга страна, има и хора, които искат да го придобият незаконно.
Това, че е физически актив, го излага на риск да бъде откраднато. Ето защо е важно да имаме не само диверсифициран портфейл, но и да разпределим риска от кражба на инвестиционното ни злато на няколко места. Може да помислите да държите една част от него у дома, една част в сейф и една част при попечител.
Въпреки това, нито едно от тези осем събития не е достатъчно сериозно, за да превърне златото в невъзможна инвестиция от гледна точка на съхранението. Всяка година само в САЩ има 2,6 милиона инвеститори, които съобщават за загуби на стойност над 10 милиарда долара, дължащи се на инвестиционни измами.
Трябва да сме наясно с рисковете, които представлява всеки актив и да действаме съобразно това, а не да разчитаме само на противодействие на престъпността от държавата.