Вярвате ли, че балоните в икономиката са нормално събитие и че задлъжнялостта на дадена нация може да доведе до нейния просперитет? Чувствате ли се наистина сигурни, когато животът Ви се основава на дълг и кредит?
Огледайте се наоколо! Отворете си очите за истината! Четете между редовете! Информирайте се! Образовайте се!
Единственият човек, отговорен за вашето финансово благосъстояние, сте самите Вие!
Свидетели сме на все повече и по-бързо обезценяващи се валути, като имаме все по-малко доверие в тях. Това наблюдение ни води към преоткриването на най- старата и най-истинска форма на парите – златото и среброто. Въпреки че и двата метала притежават отлични инвестиционни качества, особено по време на криза, среброто има далеч по-голям потенциал за растеж и възвръщаемост. През изминалата година цената на среброто скочи близо двойно. Само през месец февруари 2011 г., цената на метала се увеличи с 14 %. Към средата на май цената отново се върна на $33, което представлява рядка възможност за закупуване на може би най-подценения актив за последните 10 години. Едва ли има акции, облигации, жилища, или каквито и да било инвестиции с такъв феноменален ръст на цените им. Затова и в следващите редове ще се спрем на 6 причини среброто да бъде първенец сред инвестициите, както за 2011 г.,така и занапред.
Причина № 1: Растящо търсене и ограничено предлагане
Една от най-впечатляващите характеристики на среброто като суровина е, че търсенето на метала значително превишава предлагането през последните близо 20 години. Годишният дефицит в предлагането на сребро достига 200 милиона унции в години на силна икономика и около 40-50 милиона унции в период на слаба икономика. Годишен дефицит означава, че новото количество сребро, което се предлага на пазара, не достига да задоволи потреблението, включително за индустриални и медицински цели, като дефицитът се задоволява от натрупани с течение на вековете запаси. Търсенето на среброто във всички категории на употреба се е увеличило осезаемо, откакто металът търпи сериозни годишни дефицити, датиращи от 1990 г. Най-големите потребители на сребро са фотографската и бижутерийната индустрии.
Абсолютно погрешно е мнението, че растящата цена на среброто стимулира повече производство и по-голямо предлагане. Така е на теория, но не и на практика. Причината за това е фактът, че има съвсем малко на брой чисти производители на сребро. Техният принос, на фона на общото предлагане, е скромен. Така на практика, предлагането на сребро, като вторичен продукт, се влияе повече от цените и предлагането на мед, цинк и олово, а съответно предлагането на тези метали се влияе най-вече от икономическата ситуация, но не и от цената на среброто. Тоест, това, че цената на среброто расте, не означава растящ добив на сребрo.
Запасите от сребро са трупани с хилядолетия
Този парадокс се наблюдава доста рядко, може би при още няколко суровини, наравно със златото, където цените продължават да бъдат ниски, въпреки увеличаващото се търсене. При нормални икономически условия, цените растат, когато търсенето превишава предлагането. Това обаче не се случва, когато става дума за благородни метали. При тях може да се достигне до абсурдната ситуация, при която търсенето расте, предлагането намалява, а и цената пада. Това на теория не би трябвало да се случва, но на практика е така, и именно това прави среброто (както и златото) перфектната инвестиция: (1) съществуват колосални дисбаланси между търсенето и предлагането, (2) суровината е ужасно подценена, (3) бързо се изчерпват натрупаните от векове насам запаси, (4) а увеличение в предлагането е свързано с много години (дори десетилетия) на разработване на мини. Парадоксът се обяснява с това, че среброто има запаси, натрупани с хилядолетия. Второто важно изключение, свързано с благородните метали е, че представляват суровина, която е на диаметрално противоположен разрез с държавните интереси.
Първенец по доходност за 2011 г. 81,9 % ръст на цената за 2010 г.
Златото и среброто изобличават по най-безсрамен начин слабостите на необезпечените валути. Валута, обезпечена със сребро или злато, ограничава способността на правителството да печата пари, за да покрива дефицитите си. Затова правителствата предпочитат необезпечените пари, за да могат да харчат колкото си искат и да правят неоправдани разходи, за да могат да се финансират с печатане на пари, както и да обслужват трупащите сe дългове чрез тези свежи пари. На практика почти всички правителства по света печатат пари, за да си изплащат обратно дълговете – напечатва се колкото е необходимо за новия дефицит и за погасяване на стария дълг. Именно, защото растящата цена на металите разобличава печатането на пари и обезценката на валутите, правителствата имат интерес да поддържат цената на благородните метали ниска, за да прикриват действията си. Те прибягват до дългови инструменти, наречени деривативи, както и до целенасочена разпродажба на големи количества от метала, с цел изкуствено увеличаване на предлагането и потискане на цената му. За нас, инвеститорите, това си е чист подарък – шанс да се закупи ценен и ликвиден актив на изкуствено ниска цена.
Причина № 2: Ограничени продажби от страна на инвеститорите
Инвеститорите са ключов фактор при вторичното предлагане на метала. Понижените нива на продажби от тяхна страна и все по-голямото търсене са допълнителен фактор, който ни насочва към увеличаващата се цена на метала. Инвеститорският интерес е от основно значение, тъй като продажбата на сивия метал от страна на инвеститорите представлява основен източник на предлагане на суровината. Този процес намалява ефекта от недостатъчния добив на метала през последните години. Въпреки, че продължаваме да ставаме свидетели на продажби на сребро, тази тенденция се обръща. За това ни говори и възраждането на пазара за сребърните монети, т.н. „Американски орел”, предлагани от монетния двор на американското правителство. През 2010 г. са продадени 10,5 милиона унции сребро за разлика от 1998 г., когато са продадени само 5,6 милиона.
Индия, която е голям пазар за благородни метали, също търпи промени в поведението на инвеститорите си Все повече тяхното внимание се насочва от търсене на бижута към закупуване на инвестиционни монети. Индийското правителство даже склони да позволи златото и среброто да се търгуват на фючърсните пазари.
Ключов аспект от търговията със сребро е, че инвеститорите са с по-дългосрочна насоченост. Инвеститорът в злато и сребро е доста уникален – той не бърза да продава след година или две, за да реализира печалба, така както правят инвеститорите в акции, и често пъти и в жилища. От всички дългосрочни инвеститори, най-дългосрочният е инвеститорът в ценни метали. Преди да продадат, тези инвеститори притежаватметала средно по 2-3 десетилетия. Голям процент от тези инвеститори дори никога не продават, а завещават ценния си метал на
наследниците си. Все по- голямото търсене на метала в настоящите кризисни времена от този тип инвеститори означава, че огромни количества сребро ще „изчезнат” от пазара, а това неминуемо ще допринесе до свиване на предлагането и ръст в цената.
Причина № 3: Счетоводно сребро
Представете си следната ситуация. Какво би се случило с пазара на инвестиционно сребро, ако повечето инвеститори, които не са го закупили физически, а само на хартия, изискат доставка на своя метал? Общата стойност на използваното през изминалата година сребро е около 800 милиона унции, а търговията със сертификати за закупуване на метала възлиза на 193 милиарда унции. Тоест, стойността на тези нефизически транзакции на сребро далеч надвишава способността за физическа доставка от страна на борсите за суровини – както на борсата в Ню Йорк, така и на борсата в Лондон. Ако се появи, макар и малка тенденция на пазара, където купувачите на това „счетоводно” сребро (сертификати за сребро) да се опитат да го обърнат в истинско сребро, цената на среброто ще се устреми нагоре, отразявайки недостатъчните физически наличности.
Причина №4: Индустриални и медицински приложения
Друг фактор за ръст в цената е растящото индустриално приложение на среброто. Основните индустрии, които го прилагат са фотографската, бижутерийната, електронната и тази, за производство на батерии. Търсенето на метала е слабо чувствително към промяната в цената на суровината. Малкото количество от него в даден продукт не представлява сериозен фактор в производството. Даже двойно увеличение в цената на среброто не би имало голям ефект върху себестойността на кола, произведена от BMW, или на мобилен телефон, произведен от Nokia.
Освен добре познатите индустрии, в които среброто има приложения, се появяват и нови ниши, в които металът играе важна роля. Той вече се използва като електрически и термален проводник. Притежава уникални характеристики като ковкост, издръжливост, чувствителност към светлина и термоустойчивост, а възможностите за замяната му са минимални.
Всъщност има немалко книги, описващи дългата поредица от уникални химически и физически свойства, които го правят идеалния материал за няколкостотин приложения, десетки от тях и в модерната медицина. Тук не е мястото да излагаме детайлите, а да подчертаем най- важното – в мнозинството от тези индустриални и медицински приложения среброто няма алтернативен заместител.
Причина №5: Възвръщане на среброто като форма на пари
За разлика от необезпечените пари, с които сме свикнали да боравим и които могат да се печатат с минимални ограничения, среброто – подобно на златото – притежава всички характеристики на истинските пари. То е делимо, издръжливо и представлява реална стока. То е било използвано като пари от хилядолетия насам. Легендата гласи, че Исус Христос бил продаден за шепа сребърни шекели.
Парите са особена стока, която се различава от другите по това, че се използва като средство за разплащане. Първоначалната употреба на хартиени пари е била немислима без обвързването им с реален актив, като златото или среброто. Същността на хартиените пари е в това, че те са удобни за употреба, но тя е немислима без обвързаност към дадена стока, която да служи като покритие.
Откакто златото и среброто не се използват за обезпечение на хартиените пари, покупателната стойност на щатския долар, както и на всички останали валути в света, системно намалява. Затова преминаваме от една финансова криза в друга. Това, което определя стойността на парите, се определя от същите закони, от които се определя стойността на всички стоки и услуги – от законите на търсенето и предлагането. Когато централните банки увеличат предлагането на пари във финансовата система, стойността на всяка отделна парична единица намалява.
Понеже демонетизацията на среброто, т.е. излизането му от употреба като пари, е вече напълно приключила, следва че в бъдеще среброто може да започне да възстановява ролята си на пари, а това може да означава само едно – нарастващо търсене на среброто, а оттам и нарастване на цената му.
Причина №6: Доларовата криза
Всичко до момента ни довежда до последния аргумент в полза на среброто. Световната финансова система е в сериозна идеологическа криза и доларът е в нейната основа. Откакто САЩ отрече златния стандарт през 1971 г., светът стана свидетел на най-жестокия паричен експеримент – използването на необезпечени хартиени пари. От 1971 г. насам, кредитирането и задлъжняването са обсебили всяка част от обществото. Правителството на САЩ злоупотребява все повече с печатането на пари и търпението на Китай, Япония, и останалия свят започва да се изчерпва. Това означава, че те ще купуват все по-малко доларови активи и ще продават все повече – и това ще доведе до неминуем крах на долара, а оттам и глобална валутна криза. В някакъв смисъл, ние вече сме свидетели на ранните етапи на тази криза, но за съжаление истинската криза тепърва предстои.
В духа на всичко казано до тук, нека в заключение да повторим нещо, което много законодатели, учени и икономисти не разбират – настоящата финансова система, базирана на необезпечени пари и системно задлъжняване, ни води право по пътя към гигантска финансова буря. Време е да вземем мерки и да се предпазим.
Нужда от промяна
Благородните метали са пълна противоположност на хартиените пари. Доларът се обезценява неимоверно, а историята ни учи, че държавната намеса в икономиката има неминуеми катастрофални последици. Всеобщото безумие, обзело Федералния резерв на САЩ, е твърде опасно. Идеята, че може да се преуспее и благоденства чрез печатане на пари и затъване в дългове, е меко казано налудничава. Външнотърговските и бюджетните дефицити, както и тоталното задлъжняване на бизнеса и населението, представляват огромна планина от дългове, която скоро ще се срути под натиска на собствената си тежест. Когато дойде моментът, в който потребителите вече няма да имат достъп до банков кредит, и не ще могат да „източват” ипотеките си, или международните инвеститори спрат да изкупуват дълга на Америка, кризата ще премине в нова разрушителна фаза. Да вярваме сляпо в това, че държавата никога няма да фалира, е твърде наивно и твърде рисковано.
Вече сме свидетели на желание и явни действия от страна на различни международни играчи към изтласкване на долара като международна резервна валута. Страни от Близкия изток обсъждат възможността петролът да се деноминира в евро, а не както до сега в долари. Идеята започна от Ирак, продължи към Саудитска Арабия, Венецуела и Индонезия. Други държави в Азия, от своя страна, обмислят въвеждането на своеобразен златен стандарт. Централната банка на Китай само през изминалата година закупи 200 тона злато. Така и достигаме до нашето последно и най-важно заключение: Най-ефикасният начин да се предпазим от предстоящата финансова буря е да разполагаме с реални пари под формата на злато и сребро.
Коментари