Обработка на онлайн поръчки до 2 работни дни
Добавете ценово известие

Търсенето на злато се увеличава заедно с цената

Публикувано от Даниел Волошчук в категория Златни вести на 02.08.2024
Цена злато (XAU-BGN)
4539,53 BGN/oz
  
- 16,27 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
54,06 BGN/oz
  
- 0,16 BGN
злато, инвестиционно злато, злтни монети, златни кюлчета, търсене на злато

Ако трябва да разгледаме икономическия закон за това как цената влияе на търсенето, настоящият пазар на злато не резонира с тази общоприета истина. Глобалното търсене на злато през второто тримесечие нараства с 4% в сравнение с второто тримесечие на миналата година. През същия период цената на златото се е увеличила с 18%.

Повече по темата можете да прочетете тук: Едно златно тримесечие

Тенденцията имитира това, което наблюдаваме през последните три години. Основните двигатели на търсенето са източните държави. Значителен натиск върху продажбите се наблюдава в Европа и Северна Америка.  

В тази статия ще откриете най-новите данни, свързани с динамиката на световния пазар на злато по отношение на търсенето.

Основното търсене извън борсите

Търсенето на злато се категоризира в няколко класа. Тук става дума за търсене на бижута, инвестиции, технологии, търсене на злато от централните банки, както и за сделки, извършвани на извънборсовия пазар. Извънборсовият пазар са сделки, които се сключват директно между две страни, а не чрез стоковите борси.

Ако разгледаме глобалното търсене на злато без извънборсовия сектор, на годишна база виждаме 6% спад, в сравнение с второто тримесечие на 2023 г. При отчитане на извънборсовото търсене общото търсене се увеличава с 4%. 

Нетната разлика е в размер на 329,2 тона злато. Това е най-голямата разлика от последното тримесечие на 2020 г. насам. Ако вземем предвид само вторите тримесечия, за да представим по-добре сезонността на жълтия метал, това второ тримесечие показва най-високото извънборсово търсене на злато в историята. 


Средното извънборсово търсене на тримесечие е в размер на 70 тона. Така през второто тримесечие на тази година търсенето на злато между двама преки партньори е почти пет пъти по-голямо от средното за 14 години.

Това продължава да показва, че засилващият се интерес към златото отговаря на предлагането дори извън регулираните борси.

Търсене за бижута

Най-голямата част от цялото предлагане на злато е посветена на търсенето за бижута. На годишна база търсенето на бижута покрива около половината от световното търсене на злато. През второто тримесечие на тази година търсенето на бижута представлява само една трета от общото търсене на злато.


Както беше посочено в началото, цената на златото отбеляза значителни повишения. Досега през 2024 г. официалната цена на златото се е увеличила с 18%, като основните повишения на цените са се случили през първото тримесечие на тази година. 

Повече по темата тук: Какво се случва с цената на златото?

Поради това увеличение на цените потребителите решиха да намалят количеството бижута, които купуват. В съответствие с миналогодишното проучване на Световния съвет по златото за търсенето на бижута в Китай, отново се наблюдава силно търсене на по-малки бижута. Потребителите вече не търсят сложни модели с различни украшения от скъпоценни камъни, а по-скоро се насочват към прости, 24-каратови бижута.

Както в Индия, така и в Китай, които са най-големите потребители на златни бижута, се наблюдава значителен спад в търсенето. В случая с Индия става дума за 17% спад в търсенето в сравнение с второто тримесечие на 2023 г., а в Китай – за 35% спад в сравнение със същия период.

Пазарите на златни бижута в Европа и САЩ са много по-малки от тези в Индия и Китай. Ако на двете азиатски държави се пада повече от половината от световното търсене на бижута, то на европейските държави заедно със САЩ се падат едва 10%.

Търсене на инвестиционно

Инвестиционното злато се изразява най-вече в търсенето на златни монети и златни кюлчета, както и на борсово търгувани фондове (ETF), обезпечени със злато. Основната разлика между тези два клона на инвестиционното злато е, че в първия случай получавате възможност да задържите инвестицията си, докато във втория притежавате лист хартия, в който се посочва, че някъде се съхранява благороден метал. 

Търсене на физическо инвестиционно злато

Пазарната динамика при физическото инвестиционно злато остана непроменена спрямо предходното тримесечие. Което означава, че наблюдаваме огромен интерес към физическото инвестиционно злато в източните страни – основно Китай, Индия и Виетнам – и непрекъснато намаляващо търсене в Европа и Северна Америка.


Търсенето на златни монети и кюлчета в Китай се е увеличило с 62% през изминалата година. В Индия увеличението е 46%. Във Виетнам търсенето се е увеличило с 30 %.

В другия край на спектъра имаме нетни отрицателни стойности в Германия (-2 тона) и Франция (-0,3 тона), които сочат по-големи продажби на злато, отколкото придобивания. Общото търсене в Европа спадна с 65%. Този сериозен спад идва след още 60% намаление на търсенето през второто тримесечие на 2023 г. в сравнение с второто тримесечие на 2022 г. Такова слабо търсене в Европа е и основният двигател на общия спад от 5% на световното търсене на златни кюлчета и монети.

Съединените щати са в малко по-добро положение от Европа. Тук търсенето на физическо злато намалява (само) с 48%. Но това се случва след 17% увеличение през второто тримесечие на 2023 г. в сравнение с второто тримесечие на 2022 г.

За съжаление разделението между двете страни на света показва признаци на влошаване. В годишния си бюджет, публикуван в края на юли, индийското правителство обяви, че ще намали вносните мита върху златните продукти от инвестиционен клас от 15% на 6%. Освен това вносните мита за златните кюлчета dore – златни кюлчета, изработени от сплави на злато и други метали – ще бъдат намалени от 14,35 % на 5,35 %. Това има огромен потенциал за индийците да получат достъп до по-евтино вносно инвестиционно злато.

ETF-и за злато

Движенията при ETF-ите за злато са подобни на тези при физическото инвестиционно злато. И тук наблюдаваме сериозен отлив от фондовете – което означава, че инвеститорите ликвидират вложенията си в злато – в западните страни, и голям приток – което означава инвестиции – в източните.


От нетните 31,5 тона злато, добавени към азиатските ETF, 26 тона се дължат на китайските инвеститори, които купуват злато в ETF. Интересът им към златото, макар и смекчен, все още е постоянен поради липсата на друг инвестиционен избор в страната.

Европейските ETF-и, обезпечени със злато, отбелязаха първия си приток през май тази година, след 13 последователни месеца на отлив. През юни също бе отчетен приток от 17,9 тона, което може да сочи преориентиране на европейските инвеститори към златото.

Северноамериканските ETF-и за злато отбелязаха нетни изходящи потоци през второто тримесечие в размер на 9,4 тона. Интересното в случая със северноамериканското злато “на хартия” е, че паричните мениджъри имат нетна дълга позиция по златото. Това означава, че финансовите институции, отговарящи за управлението на парите на богатите, започват да гледат към златото като към потенциална инвестиция в близко бъдеще. Не само това, но и нетните дълги позиции са най-високите от април 2020 г. насам, като през второто тримесечие на 2024 г. достигат 575 тона.

Както в Европа, така и в Северна Америка може да започнем да наблюдаваме преориентиране към жълтия метал, което е само отлична новина за бъдещите ценови резултати.

Търсене на злато от централните банки

Централните банки продължиха да поддържат висок апетит към златото и през второто тримесечие на тази година. Търсенето нарасна с 6% на годишна база, главно благодарение на Полската национална банка (+19 т), Резервната банка на Индия (+19 т) и Централната банка на Турция (+15 т).


Изненадващо Народната банка на Китай прекрати 18-месечната си серия от последователни покупки на злато през май, когато институцията вече не купуваше злато. В рамките на година и половина непрекъснати покупки PBoC натрупа общо 316 т злато, като в момента резервите ѝ възлизат на 2264,3 т злато.

Това поставя Китай на шесто място в света по размер на златните резерви (без да се отчитат златните резерви на Международния валутен фонд).

Ако разгледаме цялата първа половина на тази година, Централната банка на Турция е начело с нетни 45 тона злато, закупени досега през тази година. Само тези придобивания са повече от 40,9-те тона златни резерви, притежавани от България. Турция е следвана от Индия (37 тона, закупени през първите шест месеца на тази година) и Китай (с 29 тона).

Като цяло през първото полугодие на тази година се отчитат 483,3 т нетни покупки на злато от централните банки. В сравнение с 2023 г. тазгодишното търсене на злато от централните банки е с 5% по-високо, което показва потенциал за още една рекордна година по отношение на покупките на злато от централните банки.

Повече по темата тук: Почти една трета от централните банки планират да купуват злато

Основната причина за това постоянно търсене от страна на централните банки се основава на санкциите, наложени на Русия, след като тя нахлу в Украйна и активите ѝ извън границите ѝ бяха замразени.

Търсене на злато в технологиите

С неотдавнашното раздвижване в сектора на изкуствения интелект търсенето на злато в технологиите се е увеличило с 11%. Това увеличение се дължи основно на електронната индустрия, която регистрира 14% увеличение на търсенето.

Като се има предвид, че в сектора на изкуствения интелект след сериозен интерес от страна на инвеститорите започва да се наблюдава известен спад, можем да очакваме забавяне по отношение на търсенето за тази индустрия. Световният съвет по златото обаче очаква ръст в търсенето през следващите месеци, тъй като основните производители на телефони ще започнат да пускат на пазара своите нови устройства.

Заключение

Търсенето на злато като цяло се увеличава. Дори и в бижутерииния сектор да се наблюдава известен спад, търсенето на благородния метал се преразпределя под формата на инвестиционно злато, технологии или извънборсови сделки.

Това, което е важно да се отбележи, е, че потребителите на Изток все още проявяват интерес към златото. Като се има предвид, че хората в Китай все още отделят пари за бижута или по-малки инвестиционни продукти, това показва признаци за много стабилен пазар на злато. Търсенето в Индия също е потенциал за по-нататъшно повишаване на цените, особено като се имат предвид последните намаления на вносните мита върху инвестиционното злато.

Централните банки все още проявяват сериозен интерес към златото, като около 29% от тях планират да изразходват заделените от тях средства в посока към жълтия метал през следващите месеци.

Цялото това солидно търсене, с потенциала на западните държави да се присъединят към него, само ще окаже натиск за повишаване на цената на златото.

Препоръчваме Ви да прочетете още