На фона на лекото понижение на цената през 2021 г., покупките на инвестиционно злато се изстреляха, става ясно от последните данни на World Gold Council. Общото търсене на златни кюлчета и златни монети е достигнало 1180,4 тона, ръст от малко над 31% на годишна основа. Това е най-високата стойност от 2013 г. досега, когато потреблението възлизаше на почти 1730 тона.
Вижте повече по темата: Търсенето на инвестиционно злато през първото полугодие е най-високо от 2013 г. насам
Основният двигател зад силното представяне са златните кюлчета. Покупките на такива се покачват с 50% в сравнение с 2020 г. и възлизат на 804,3 тона. При инвестиционните златни монети се наблюдава маргинален спад от по-малко от 1% до 291,3 тона. Медальоните и възпоминателните монети също регистрират високо търсене, което се покачва с 23% до малко под 85 тона.
Вижте повече по темата: 55,7 млрд. долара: Индия отчете рекордно изкупуване на злато
Тенденцията на висок интерес към инвестиционното злато се наблюдаваше и в повечето страни на Балканския полуостров. След много силни 2019 и 2020 г., през миналата година покупките на златни кюлчета и монети в България нараснаха трикратно на годишна основа. В Турция търсенето спадна с 49% до 61,4 тона, но то беше компенсирано от търсенето на бижута от злато, което се покачи с 31%. Тя е и страната с най-голямо понижение спрямо 2020 г.
В много държави, за които World Gold Council събира информация, потреблението нараства с двуцифрени темпове. Най-силно то се покачва в САЩ – с 69% до 116 тона. В Китай, която е най-големият пазар на инвестиционно злато в света, покачването е с 44% на годишна основа, до 285,5 тона.
Инфографика: Динамиките в търсенето на злато
Защо потребителите търсят инвестиционно злато?
Основната причина, поради която се увеличава търсенето на инвестиционно злато, е скоростното обезценяване на валутите. След като водещите централни банки по света започнаха да печатат интензивно фиатни пари (т.е. да осъществяват инфлация) в началото на 2020 г., отне известно време преди те да се отразят и върху цените.
Вижте повече по темата: Защо се печата рекордно количество валута, а според централните банки инфлацията я няма
Когато това се случи, през изминалите месеци видяхме поредица от инфлационни рекорди глобално. По всичко личи, че те ще продължат и през новата година. Данните показват, че през януари беше постигната най-високата стойност в историята на еврозоната.
Изправени пред риска от обезценяване на използваната валута, потребителите масово се насочиха към инвестиционното злато. Това не е изненадващо – в дългосрочен план именно то е активът, който по най-добър начин запазва покупателната способност.
Други сегменти на търсене на злато
Общо търсенето на физическо злато през миналата година възлиза на 4021 тона. Така 2021 г. е по-силна година от 2020 г., но въпреки това потреблението все още не се е върнало на равнището си от преди пандемията, когато достигна 4334 тона. Представянето беше подпомогнато значително от покупките през четвъртото тримесечие, когато търсенето се изстреля с 50% на годишна основа – най-високият темп от десетилетие.
Централните банки приключиха годината с десет месеца като нетни купувачи на злато. За цялата 2021 г. те са добавили 367,5 тона злато към запасите си. Най-големите потребители сред тях са Тайланд (90,2 тона), Япония (80,8 тона), Индия (77,5 тона), Унгария (63 тона) и Бразилия (62,3 тона).
Вижте повече по темата: Как покупките на централните банки влияят върху цената на златото
При производството на бижута също се забелязва бързо възстановяване. Ръстът на търсенето от отрасъла е 52% спрямо 2020 г., с което той се връща на потреблението си от 2019 г. – 2123,6 тона. Най-големите пазари на бижута – Индия и Китай, отчитат и най-скоростния растеж, респективно от 93 и 63%. В почти всички страни, анализирани от World Gold Council, темповете на покачване са двуцифрени.
Не така стоят нещата при борсово търгуваните фондове. Те приключиха годината с нетен отлив на злато, а причината за това е понижаващата се цена на благородния метал. Притежаваното от тях количество глобално се сви със 192 тона към края на декември. Най-голям е спадът в Северна Америка (-10%), а в Азия запасите им се изстрелват с 22%.
Вижте повече по темата: Може ли да се доверим на златните борсово търгувани фондове
С възстановяването на производството виждаме, че и търсенето на злато се върна на равнището си от преди пандемията. Растежът е от 9%, до общо 330 тона. Темпът на покачване в индустрията е малко по-висок, отколкото е в отрасъла на електрониката.
Предлагането на злато
За много производители 2021 г. беше рекордна година. Това е вярно и за Dundee Precious Metals в България.
Вижте повече по темата: Dundee Precious Metals постигна рекорден добив на злато в България
Глобално минният добив се покачва с 2% до 3560,7 тона. При рециклираното злато обаче се наблюдава значителен спад – от 11% до 1149,9 тона. Това може да се дължи на факта, че потребителите като цяло понижават продажбите си на злато, както и на забавянето на работата на рафинериите. Последното се дължеше на висок брой служители с позитивни проби, особено през есента и зимата, които не можеха да посещават работата си.
Коментари