Макс Баклаян, основател и изпълнителен директор на „Tavex България“, генерален директор за Сърбия и Румъния
Тази статия е част от Златен вестник – брой 22
В един от последните си броеве Financial Times нарече златото „топ активa на Тръмп“. Трейдъри и инвеститори очакваха идването на новия президент да е съпроводено с пазарно поведение за всеки вкус – силен долар, бум в криптото или скок в доходността на американските ДЦК – реалността обаче се оказа различна. Рекорди виждаме само на едно място и това е при жълтия метал.
Цената на златото задмина психологическата граница от 2900 долара за тройунция и в момента на писане се подготвя да щурмува заветните 3000 долара. Само до преди няколко години говорихме как тъкмо е покорен върхът от 2000 долара и предстои попътен вятър към следващите постижения. Над 40% ръст за 12 месеца, щеше да звучи като фантастика само преди пет години, a днес е реалност и всички прогнози се оказват консервативни.
Защо се случва всичко това и какво общо има президентът Тръмп, който само с един месец управление допринесе за над 7% ръст в цената на златото?
- Светът затъва в дълг – последните данни от края на 2024 г. ни сочат обща стойност на глобалната задлъжнялост от 323 трилиона долара – нива, невиждани в мирно време, съотносими само с периода след Втората световна война. Всички големи икономики трупат дълг, като дори САЩ приемат бюджети с над 7% дефицит и с прогнозиран влошаващ се тренд.
- Дългът значи инфлация – както показва историята, единственият политически възможен път за намаляване на дълг с тези размери е монетизацията – печатане на пари и създаване на парична инфлация, за да се обезценят задълженията. Расте ли номиналният брутен вътрешен продукт, пада относителната стойност на задълженията и тръгва нагоре цената на златото.
- Тръмп въвежда мита – новият-стар президент се оказа дори по-агресивен при въвеждането на мита от очакваното. Този път не само за Китай, но за всички страни, „създаващи“ търговски дефицит на САЩ. Канада, Мексико, Европейският съюз, държави в Латинска Америка, а вероятно скоро и някои в Азия попадат под търговските ограничения. Митата свиват търговията, а свие ли се търговията, златото се качва.
- Тръмп прекроява геополитическия ред – оставя Европа да се оправя сама, докато премества фокуса на американската политика към Източна Азия. Страните се борят за място в новия ред, качва се страхът и се търси подходящ стратегически хедж. От 5000 години насам основният хеджиращ актив е златото – съответно цената му се качва.
- Тръмп не иска твърде скъп долар – световните централни банки търсят диверсификация от доларовите активи, докато президентът иска силен американски експорт и фондов пазар. Резултатът е, че централните банки купиха над 1000 тона злато за трета поредна година, докато в лондонските трезори инвеститорите чакат на опашка за кюлчета. И тук не говорим само за държавите от BRICS, Полша си е поставила за цел 20% от резервите й да са в злато, Чехия умножава резервите си по 10, в рамките на 6 години. Щом централните банки купуват с тонове, цената на златото расте.
- За всеобщо съжаление еврото е значително по-слабо от долара, като падна под 1.03 долара в началото на годината, достигайки най-ниското си ниво от октомври 2022 г. Това не е случайност. По-високата доходност на облигации на САЩ, в сравнение с европейските, правят американските ДЦК по-атрактивни за инвеститорите. Когато САЩ налагат мита върху търговски партньор, инвеститорите често продават валутата на този партньор, което води до нейното обезценяване. Когато инвеститорите започнат да губят доверие в европейските активи и избягват европейските ДЦК, те търсят по-надеждни резервни активи. Това допълнително захранва интереса от страна на централните банки към златото, което не носи кредитен риск. Така златото се превръща в по-предпочитан актив както от долара, така и от еврото. Припомняме ви, че 2024-та е първата година, в която златото задминава валутата евро в резервите на банкерите. На практика централните банкери вярват на златото повече, отколкото на втората най-търгуема валута в света!
- Политиката на Тръмп, която мога да определя като икономически национализъм – стратегия, която включва субсидии и данъчни облекчения, защита на местните индустрии чрез мита и протекционистични политики, както и високи държавни разходи, води до по-слаб глобален икономически растеж, инфлация и геополитическа нестабилност – идеални условия за ръст на златото.
- Тръмп е радикален реформатор – DOGE на Елон Мъск вече разтриса дълбините на вашингтонското блато, като затваря цели федерални агенции и освобождава стотици хиляди държавни служители. Размахът на новата администрация е подобен и на международното поле. В такъв случай защо да не очакваме шокиращи реформи и в полето на финансите? Несигурността расте, инвеститорите купуват злато, цената отива нагоре.
Всъщност в т. 7 от изложеното дотук се крие дори по-голям заек и вероятно дава допълнително гориво за състезателния ръст в цената на златото от клетвата на Тръмп насам. А именно, на най-високо ниво във финансовите среди, а вече и съвсем открито в специализираните медии и форуми се говори за възможна радикална реформа на новия финансов министър Скот Бесент.
Става дума за преоценка на американските златни резерви. Понастоящем те са записвани в националните сметки на САЩ с цена от 42 долара за тройунция, предвид, че сегашната пазарна стойност е над 2900 долара, то преоценката може да влее над 800 млрд. долара в американската хазна през специално споразумение. Или с други думи – сериозно да намали нуждата от емисия на нов дълг за попълване на впечатляващия дефицит от 7%.
Нещо повече, ако Тръмп позволи такъв ход и не закотви отново цената на златото в сметките на САЩ, а последва примера на повечето централни банки да преоценява стойността му на редовни интервали – това допълнително ще доведе до плюсове и за американската хазна, и за златото. Да си представим федерален резерв, който отново преминава към количествени улеснения, или печатане на пари, което оскъпява златото, но и автоматично „пълни“ ковчежето на Тръмп. Монетизация на дълг плюс допълнителни средства на разположение в резервите.
За подобна вероятност се подготвят много институционални инвеститори, които купуват злато не само заради фундаменталните структурни сили, изстрелващи цената нагоре, но и заради изглеждащата все по-малко невероятна възможност Скот Бесент и екип да произведат парична реформа от историческо значение. В центъра на тази реформа би било точно златото.
За да има шанс такъв план да проработи, ключова роля ще трябва да изиграе и председателят на Федералния резерв. Настоящият такъв – Джей Пауъл – е известен със сблъсъците си с Тръмп по време на пандемията от COVID-19 и усещането за все още обтегнати отношения остава в сила. Същото е видно и от коментарите на Тръмп през последния месец, когато президентът каза, че разбира лихвите и паричната политика по-добре от хората във Фед. Мандатът на Пауъл изтича през май 2026 г., т.е. ако подобни радикални реформаторски ходове ще се случват, то много вероятно е да са възможни през лятото на следващата година. Описаният сценарий подкрепя и говоренето на Мъск за нужда от одит на златните запаси във Форт Нокс и други трезори – ако ще преоценяваш златни резерви, трябва да знаеш колко са големи.
Историята ни показва, че златото винаги печели в среда на несигурност и инфлация. 37 години след падането на златния стандарт златото влезе в клуба на 1000 долара на тройунция през 2008 г. Следващата психологическа бариера от 2000 долара на тройунция му отне само 12 години и се случи през 2020 г. Днес, пет години по-късно, златото задмина 2950 долара и по всичко личи, че до август ще се повиши още. Дори Goldman Sachs прогнозира цена от 3000 долара до края на 2025 г. Всеки път, когато се прекосява психологическа граница, движението до следващата такава изглежда все по-рязко. Погледите вече са фиксирани към достигане на цената от 4000 долара, която всъщност беше в предишните ми прогнози, до края на десетилетието.
Така или иначе, фундаменталните причини за ръста в цената на златото са толкова убедителни, че новата администрация на Тръмп просто добавя ракетно гориво към вече бушуващ огън. Ако наистина пред нас се развие най-бичият сценарий, който вече се върти на Уолстрийт и в Ситито, можем да видим очакваното за 2030 г. още през 2025-а. А сценарий от 5000 долара на тройунция още преди края на десетилетието изглежда все по-вероятен.