Икономиката на Япония е кошмарът на Европа, включително заради Абеномиката. Една от най-богатите страни в света, със силно развита социална система, която отброява поредното „изгубено десетилетие”. Япония има тежки демографски проблеми и все по-трудно поносимо дългово бреме, постоянно е в дефлационна спирала и съвсем редовно влиза в поредната рецесия. Всички тези проблеми не се случиха след някакво затягане на коланите или политика на „остеритет“. Напротив – страната постоянно прибягва до различни фискални и монетарни стимули, но дълговата спирала продължава да се влошава, а растежът така и не идва. В края на 2012 г. Япония потърси надежда в „Абеномиката“ – термин, който носи името и отразява политиките на премиера Шиндзо Абе.
Преди да навлезем в дебрите на абеномиката и негативните лихви, следва ясно да очертаем проблемите на японската икономика. Страната е с бюджетен дефицит вече над 20 години, като след Голямата рецесия, тоест през последните 6-7 години, дефицитът е в рамките на 8-9% от БВП. Публичният дълг на Япония гони 240% от БВП – чувствително повече от този на Гърция, като поема по възходяща траектория още от 90-те години на миналия век. Световната криза се прояви с двойно дъно в Япония – две рецесии от 2009 и 2011 г., като в годините непосредствено преди „абеномиката“ страната беше и в дефлационна спирала. Всичко това зададе рамките за неизбежен нов експеримент.
Какво е Абеномика
Абеномиката на практика стъпва на ултраразхлабена парична политика, фискални стимули и структурни реформи в посока на дерегулация на бизнеса. Абе нарича своята политика стратегията на трите стрели, като взема повод от японската мъдрост (сходна и у нас), че сноп пръчки се чупят много по-трудно отколкото всяка една поотделно. И докато третата стрела, а именно дерегулацията носи свеж полъх, то новата доза стимули, в т.ч. негативните лихви, предизвикват различни реакции и остават изключително спорни от гледна точка на дългосрочния растеж.
Началото на абеномиката беше ударно по отношение на първите две стрели – монетарните и фискални стимули. В началото на 2013 г. правителството обяви програма за фискални стимули в размер на над 10 трилиона йени (около 116 млрд. щатски долара), както и категоричен мандат на централната банка да сложи край на дефлационната спирала и да таргетира инфлация от 2%. През април същата година влезе в сила и програмата за количествени улеснения на Японската централна банка, която предвижда изкупуването на държавни облигации и други финансови активи в рамките на 60-70 трилиона йени на година. През 2014 г. обхватът на програмата беше разширен до 80 трилиона йени годишно (около 660 млрд. долара). Тази политика на бясно стимулиране донесе своя бърз ефект, който обаче също толкова бързо се изпари.
Вижте повече по темата: Най-скъпите златни монети на Япония – спасение за инвеститорите, главоболие за BoJ
В края на 2012 г. японската валута беше тръгнала рязко надолу, като за няколко месеца изгуби 25% от стойността си спрямо щатския долар, достигайки до 100 йени за долар в началото на май 2013 г. Обезценяването на валутата и пакетът стимули повишиха икономическата активност, в т.ч. ръст на износа и спад на безработицата, както и до сериозно оживление на борсовите индекси. Всъщност този подем по отношение на борсите продължи до миналата година, когато кризата на растежа в Китай, в т.ч. и китайският „черен понеделник“ от 24 август 2015 г., удари масово борсите по света.
През 2014 г. проблемите в Япония се завърнаха с всичка сила – страната навлезе в поредна рецесия, като и досега се редуват тримесечия на лек спад или лек ръст на икономиката, без значима положителна тенденция. Инфлацията също отново се насочи към нулата и в средата на 2015 г. поставената цел от 2% инфлация вече изглеждаше непостижима. В рамките на 2014 г. йената изгуби нови 20% от стойността си спрямо щатския долар, достигайки 120 йени за долар (нивата от 2006-2007 г.), което обаче вече не носеше магическия подем. За пореден път видяхме нагледен пример за това, че с обезценяване на валутата не се постига нито по-висока конкурентоспособност, нито устойчив растеж.
Негативните лихви в Япония
Безизходицата, в която попадна абеномиката през 2015 г., доведе до нов изненадващ ход – Японската централна банка обяви отрицателни лихви в началото на 2016 г. Основният аргумент за тази политика беше, че макар паричната маса в страната да се увеличава чувствително след 2012 г., то новите пари така и не стигат до икономиката, а замръзват някъде в банките. Това е теза, която звучи познато и за закъсалите западни икономики, макар и да е използвана сравнително произволно. Залогът на негативните лихви предполага, че те са ефективен инструмент именно за активизирането на тези пари в банковите институции, тоест евентуално ще се стимулира потреблението, което е ключово за борбата с дефлацията (падащите цени) и задвижването на икономиката.
Вижте повече по темата: Какво е лихва
Интересен момент тук е, че една от основите на тази политика лежи в покачването на данъка върху продажбите в Япония от 5% на 8% през 2014 г. Непреодолимите фискални проблеми на страната доведоха до покачване на данъчната тежест върху потреблението на стоки и услуги, при това с пълното съзнание, че това ще удари както потребителското търсене, така и икономическия растеж. Ефектите от покачването на данъка, тоест свиването на потреблението, бяха изведени на преден план в обосновката на политиката на отрицателни лихви. Основната цел за пореден път е повече пари да влязат в икономиката и да се стимулира търсенето.
Парадоксално, но само няколко седмици след този исторически ход, масово се заговори за нуждата от нови стимули. Причината е, че поредното монетарно разхлабване идва в момент, в който световното търсене не подкрепя подобен ход. Проблемите на растежа в другите два гиганта (САЩ и Китай) означава, че търсенето от чужбина този път няма да подкрепи растежа в Япония. В седмиците след въвеждането на отрицателните лихви японската валута всъщност започна да покачва стойността си, достигайки около 114 йени за долар. Целта за постигане на 2% инфлация за пореден път се отмести във времето. Новата цел вече е краят на 2017 г., като това е третото изместване на датата от страна на централната банка за последните няколко месеца. Накратко: магията на негативните лихви не проработи.
Растеж в страната на дълговете?
Първите две стрели на абеномиката очаквано не донесоха устойчив растеж. Поредното изгубено десетилетие в Страната на изгряващото слънце не се дължи просто на влошени демографски показатели, нито на привнесените кризи отвън. Достигането на непосилни нива на публичен дълг и невъзможността да се излезе от спиралата на дефицитите, носи със себе си загробване на растежа и ограничаване на инвестициите от страна на бизнеса. Фокусирането, основно върху съвкупното търсене и възможностите (монетарни и фискални) за неговото стимулиране, води до пристрастяване към лесните решения и до нови и нови стимули – подобно на това, което наблюдаваме и в Европа след Голямата рецесия.
Третата стрела на абеномиката към момента звучи най-обещаващо, макар и с много въпросителни. Тук влизат множество структурни мерки, като либерализация на земеделието, премахване на някои регулации в енергетиката и здравеопазването, намаляването на корпоративните данъци и развитието на специални икономически зони. Някои от първоначално предвидените реформи на практика не се случват – например по отношение на пазара на труда и имиграцията. Нещо повече, японският министър на административната реформа наскоро нарече отварянето на миграционната политика „кутията на Пандора“ и отхвърли всякакви идеи за привличане на работници отвън, въпреки демографската криза в страната. Фокусът върху демографията остава безспорен, но без да има ясен път за разрешаване на тежката социална (а и фискална) цена на застаряващото население.
Вижте повече по темата: Кредит и дълг – наркотиците, които убиват съвременната икономика
Светът нагази в Голямата рецесия с една единствена идея, а именно – да се избегне тоталният срив, тоест да не стане като по времето на Голямата депресия през 30-те години на миналия век. Подобно дъно наистина не беше достигнато, но 7-8 години по-късно развитите страни са изправени пред криза на растежа и огромни дългови проблеми. Това е позната територия за Япония, а последният лъч надежда – абеномиката, засега не носи облекчение. В страната на негативните лихви и фискалните стимули, растежът остава заложник на огромните дългове и трудните реформи.
Коментари