Обработка на онлайн поръчки до 2 работни дни
Добавете ценово известие

Какво е хеджиране: значение и стратегии

Публикувано от Даниел Волошчук в категория Лични финанси на 29.08.2024
Цена злато (XAU-BGN)
4539,39 BGN/oz
  
- 16,41 BGN
Цена сребро (XAG-BGN)
54,06 BGN/oz
  
- 0,16 BGN
хеджиране

Независимо от инвестицията, която правим, винаги се излагаме на различни рискове. Тези рискове могат да бъдат инфлационен риск, лихвен риск, валутен риск, ликвиден риск, пазарен риск и т.н. Всеки от тези рискове представлява вероятност да загубим пари в бъдеще.

За намаляване на тези потенциални загуби съществуват стратегии, които обикновено се наричат хеджиране.

В тази статия ще обясня какво означава хеджиране. Ще разгледам и как големите финансови институции прилагат хеджирането в ежедневната си дейност. Но по-важното е, че ще дам и няколко примера за това как можете да хеджирате своя портфейл от активи.

Определение и основи на хеджирането

Преди да дам обща дефиниция на хеджирането, ще започна с пример, за да разберете концепцията зад тази инвестиционна стратегия. 

Да кажем, че си купувате нова кола. По закон сте длъжни да закупите застраховка за нея, която да покрива потенциалните щети, причинени от вас на друг шофьор или на обикновен пешеходец.

Застрахователната полица помага за намаляване на финансовите ви разходи в случай на произшествие. На практика вие се застраховате срещу финансовите разходи при произшествие. 

В едно просто определение, хеджирането е:

Действията, предприети от физическо лице или компания в момента, които имат за цел да намалят излагането на риск спрямо възможно събитие в бъдеще.

Застрахователната полица на автомобила ви помага да намалите риска от големи финансови разходи в случай на произшествие. 

Други прости примери от ежедневието за хеджиране са:

  • Вземане на чадър, когато излизаме от дома си, в случай че започне да вали;
  • Тръгване по-рано от вкъщи, за да избегнем задръстванията и да не закъсняваме за работа;
  • Спиране на червен светофар, за да не нараним някого.

Всички тези действия са сред най-добрите начини да разберем какво е хеджиране и защо то е толкова важно, когато говорим за инвестиции.

Хеджиране и инвестиции

Точно както никой не би желал да плати голяма сума пари при участие в произшествие, така и никой не би искал да загуби пари от инвестициите си. Независимо от подготовката, никой не може да предвиди точно цената на дадена акция или стока утре, след седмица или дори след една година.

Тази липса на сигурност за бъдещето е това, което движи пазарите. Тя дава възможност за реализиране на печалби и за движение на капитали, които подпомагат развитието на определени региони или отрасли по света.

Разбира се, финансовите пазари имат и отрицателни страни. Потенциалните загуби могат да отблъснат хората. Това е една от основните причини 42% от американците да не инвестират на фондовия пазар. Но има начини рискът от загуби да бъде намален.

Нека разгледаме няколко стратегии за хеджиране, които можете да използвате.

1.      Диверсификация

Може би най-важната дума при инвестирането е диверсификация. Това означава, че никога не трябва да инвестирате твърде голяма част от портфейла си в един-единствен актив.

Инвестирането в различни класове активи е от полза за намаляване на потенциалните загуби. Например, за да намалите риска от загуби на притежаваните от вас акции, можете да инвестирате в суровини като злато и сребро. Известно е, че и двата благородни метала превъзхождат фондовия пазар, особено по време на икономически трудности.

Повече по темата тук: Добра инвестиция ли е златото по време на криза?

Друг инструмент, използван основно от американските инвеститори, са държавните облигации. Така всъщност се появява известният портфейл „60/40“. Той се отнася до инвестирането на 60% от портфейла в акции и 40% в облигации. Проблемът на този портфейл е, че той не покрива лихвения риск.

Повече по темата тук: Колко трябва да спестяваме всеки месец?

Когато централните банки манипулират лихвените проценти, стойността на облигациите се променя бързо. Когато лихвените проценти се повишат, стойността на съществуващите облигации, които може би вече притежавате в портфейла си, спада. Това се случва, защото новоиздадените облигации имат по-висока доходност от тази на настоящите облигации.

Същото се случва и с акциите. Когато заемането на средства е по-скъпо, хората са по-малко склонни да вземат заем и да го инвестират на фондовия пазар. Ако не управлявате активно портфейла си и не го пренасочвате към все по-нови и нови облигации, ще изоставате. Да не говорим, че облигациите едва покриват процента на инфлация. 

2.      Дълга – къса позиция

Широко използвана стратегия от хедж фондовете – фондове, на които законът позволява да инвестират в по-рискови активи с цел по-висока възвръщаемост, компенсирана от пазарния риск – е long-short стратегията.

Всеки път, когато чуем „long“ в инвестициите, това означава, че някой купува нещо. Както и обратното, когато чуем „short“, това означава, че някой продава нещо.

Да кажем, че вярвате, че цената на дадена акция ще се повиши в бъдеще. Затова купувате няколко акции, което означава, че правите дълга позиция. За да компенсирате евентуалния риск от спад на цената на акциите, можете да направите къса позиция в акции на друга компания, може би на конкурент или от друг отрасъл.

По този начин не само се хеджирате срещу потенциалната загуба на тази акция, но и в случай че цената се повиши, поради приемането на нова технология или договор за нов бизнес с доставчик, акциите на конкурента могат да спаднат. Когато цената на конкурента спадне, тъй като сте къси, вие печелите пари.

Подобен пример може да се разгледа, ако смятате, че фондовият пазар е на път да се срине. При такъв сценарий можете да направите шорт на фондовия пазар и да купите злато, чиято цена исторически се е повишила, когато стойността на акциите е паднала.

3.      Пазарно-неутрална стратегия

Подобно на предишния начин за намаляване на риска, може да решите да възприемете стратегия, при която да правите както дълги, така и къси позиции, но с единствената цел да постигнете нулев резултат. 

В общи линии, единственото, което желаете, е да покриете потенциалната си загуба от актива, по който сте в дълга позиция, с относително еднакво количество капитал, инвестирано в къси позиции на актив, който е обратно корелиран.

Повече по темата тук: Злато, крипто, акции – кой е най-силният актив на 2022 г. и виждаме ли края на биткойн?

За да разберете по-добре разликата между тази стратегия и обикновената long-short стратегия, трябва да знаете, че в този случай разпределението е по такъв начин, че очакваните резултати от двата актива се анулират взаимно

При предишната стратегия можете да влезете изцяло в дълга позиция на даден актив, водени от голяма сигурност за повишаване на цената, и само частично да покриете потенциалните си загуби.

4.      Арбитраж

Друго често срещано понятие в света на инвестициите е арбитражът. Арбитражът означава просто да купиш нещо евтино на едно място и да го продадеш на по-висока цена на друго място.

Като пример, закупувате бутилки вода от произволен магазин, хващате влака и ги продавате на останалите пътници. Притиснати от липсата на оферта, пътниците ще са по-склонни да платят повече за същата бутилка вода.

Във финансите арбитражът може да се прояви навсякъде. От разликите в обменните курсове между две валутни двойки, през разликите в цените на стоките на спот и фючърсните пазари, до случаите, когато една и съща акция се търгува на две борси на малко по-различни цени.

Важно е да се отбележи, че тези разлики са много малки и се коригират за минути от пазарите. Тази корекция се случва именно заради търсещите възможност за арбитраж. Обикновено за средните инвеститори е много трудно да се сблъскат с такива събития, тъй като те се заключват от големи финансови институции, главно хедж фондове.

Заключение

Хеджирането означава да защитите инвестициите си от потенциални рискове. Най-подходящият вариант за средния инвеститор е да диверсифицира портфейла си. Въпреки че това би означавало по-ниска възвръщаемост, много по-важно е да сте в безопасност, отколкото да рискувате да загубите инвестициите си.

Сред най-ефективните инвестиции, които човек може да направи в дългосрочен план и които също така помагат за хеджиране срещу пазарен риск, са инвестиционното злато и сребро.

 

Препоръчваме Ви да прочетете още