Спадът на брутния вътрешен продукт на Германия през първото тримесечие на тази година, след като той вече се понижи през четвъртото тримесечие на 2022 г., официално потвърждава, че страната е в рецесия. В икономиката говорим за такава, когато брутният вътрешен продукт се свие през две последователни тримесечия.
Вижте повече по темата: Еврото се срина отново, а Германия очаква рецесия плюс инфлация
Сезонно и календарно коригираният брутен вътрешен продукт на Германия спада с 0,3% през първото тримесечие на тази година и с 0,5% през четвъртото тримесечие на 2022 г., показват данните на Destatis. Потреблението на домакинствата, потискано от високите цени, и публичните разходи се свиват с първото тримесечие на 2023 г., съответно с 1,2% и 4,9%. Това забавя икономическото представяне на страната, тъй като производството остава същото.
Как Германия стигна до рецесия?
След почти десетилетие на инфлация и изкуствено ниски лихвени проценти, налагани от Европейската централна банка с цел „стимулиране на растежа“, не е изненадващо, че покачването им, започнало през юли 2022 г., забавя икономиката. По този начин кредитирането намалява. Заемането на средства вече не е толкова евтино, колкото преди само година.
Повече по темата: Анатомия на всяка икономическа криза
Това се вижда и от данните. Паричният агрегат M2, включващ всички пари в икономиката, срочните депозити и кредитите със срок до две години, намаляват през третото тримесечие на 2022 г. Това показва, че кредитирането в страната се свива, което винаги се отразява на представянето на цялата икономика. Високата инфлация, в комбинация с растящите лихвени проценти, нанасят двупосочна атака върху бюджета на хората и компаниите.
Инфографика: Инфлацията в Германия
Aнализаторът от DekaBank Андреас Шойрле, каза:
Под тежестта на огромната инфлация, немският потребител подви колене, теглейки със себе си цялата икономика.
За да запазят своята покупателна способност във времето, изправени пред инфлация от 7,2% през април 2023 г., немците се обърнаха към вложения в инвестиционно злато. То достигна исторически пик през 2022 г., увеличавайки се с 14% в търсенето на златни монети и листове спрямо 2021 г.
Вижте повече по темата: Как германците се спасяват от растящите цени чрез инвестиционно злато
Така продължава тенденцията на високо търсене в страната, за която сме писали и преди. Жителите на страната са вторият най-голям купувач на златни кюлчета и монети на глава от населението в Европа, изоставащи единствено от швейцарците, според World Gold Council.
Накъде отива страната
Случващото се в Германия може да предвещава проблеми за икономиките от Европейския съюз като цяло, тъй като тя е най-голямата икономика в блока. През 2021 г. нейният дял от БВП на ЕС беше 24%.
Прогнозите пред икономиките на съюза се потвърждават, тъй като повишените лихвени проценти влияят на растежа с известно времево забавяне (т.нар. времеви лаг). Но крайните цени в обозримо бъдеще вероятно ще продължат да нарастват, поради значителното обезценяване на еврото. По този начин и хората, и компаниите ще се намират в затруднение точно по същите причини, които видяхме при Голямата рецесия 2008 г.
Вижте повече по темата: Безкрайната инфлация – Англия показва какво да очакваме в Европа
Както посочихме преди почти година, Европа се движи към комбинация от рецесия и инфлация. В момента Германия изглежда потвърждава тази перспектива.