Търсенето на инвестиционно злато в България нарасна значително през последните години, според данните на Tavex. Покачването му се наблюдаваше и през 2022 г. както у нас, така и глобално. Централните банки останаха нетни купувачи. През третото тримесечие те увеличиха запасите си с почти 400 тона – най-голямото им покачване от времената, в които светът беше на златен стандарт. В ретроспекция виждаме, че това беше правилен момент, защото между септември и ноември жълтият метал достигна най-ниската си стойност в доларово изражение за годината.
Вижте повече по темата: Централните банки се възползваха от ниската цена на златото и купиха рекордни количества
Потребителският интерес също беше много висок. Златната Виенска филхармония, която е най-популярната Европейска монета, се радваше на рекордно търсене, според данните на производителя ѝ Münze Österreich. Подобни динамики се наблюдаваха и при други златни монети, например Американски орел. Неговите продажби се повишиха с 620% глобално.
Защо има висок интерес към инвестиционно злато
Тенденцията има поне няколко двигателя. От една страна, финансовата грамотност у нас расте прогресивно, затова все повече хората се насочват към инструменти, защитаващи успешно покупателната способност на спестяванията в дългосрочен план. Инвестиционното злато се е доказало като изключително добър инструмент в това отношение, особено по време на криза.
Вижте повече по темата: Кои активи съхраняват най-добре покупателната способност при кризи
От друга, дори според официалните данни на Националния статистически институт инфлацията почти достигна 20% на годишна основа. Конкретни стоки, поскъпват със значително по-висок темп. Това подрива на покупателната способност както на текущите доходи от възнаграждения, които растат с по-бавен темп от инфлацията, така и на вече спестените средства. Изправени пред тази реалност, още повече съграждани се насочиха и към инвестиционно злато.
Глобалните събития също дадоха отражение върху търсенето. Геополитическата несигурност при началото на войната в Украйна също подтикна към жълтия метал. На 8 март огромният риск, породен от нея, повиши цената му закратко до най-високата цена на златото в историята – 2047 долара. Кончината на кралица Елизабет III доведе до завишен интерес към монети от Кралския монетен двор (Royal Mint) като златния суверен и Британия.
Дори и да изключим временните тенденции, като цяло в България се наблюдаваше много висок интерес към инвестиционни златни монети и кюлчета с различни тегловни стойности. Това говори за покупки от хора на различни възрасти, професии и намиращи се на различен кариерен етап. Силното търсене на продукти с малки тегловни стойности, като абонаментното еднограмово златно кюлче Tavex, които са изключително достъпни (което към момента на писане цената му е 126 лв.) вероятно показва, че немалко хора за пръв път се обръщат към инвестиционно злато.
Годината беше наситена със събития и по отношение на производството. Много рафинерии, особено в Европа, все още страдаха от нарушени вериги на доставките или не оперираха на пълен капацитет. Причините бяха въведените здравни мерки (в първата половина от годината) или поради ограничения достъп до газ в някои части от Европа (през есента и зимата). Това доведе до забавяния от тяхна страна, които започнаха да се разрешават едва след първото тримесечие. Затова някои продукти бяха слабо налични на глобално равнище, което се отрази и у нас.
Почетно споменаване – продукти инвестиционно злато извън челната петица
Преди да се запознаем с подреждането, струва си да се споменат почетно някои популярни в България продукти, които останаха извън класацията. Сред тях са историческите монети, включително френските Наполеон, Вренели, Мариана с номинали от по 10 и 20 франка и Гениус с номинал от 20 франка, както и австрийските дукати с номинал по един и четири дуката. Те имат по-малко тегло и по-ниска чистота от съвременните монети, тъй като са били използвани като законно платежно средство. Но не просто носят усещане за отминали времена и класическия златен стандарт, но и са много достъпно вложение.
Вижте повече по темата: Френски франк – златната монета, движила европейската търговия
Малко извън челната петица остават глобално много популярните южноафрикански Кругерранд и Американски златен орел, въпреки вече споменатия впечатляващ ръст на продажбите му глобално.
А ето как изглежда подреждането на най-популярните златни продукти на изминалата година:
1. Златни кюлчета Valcambi (тегло от 31,1, 50 и 100 г)
В Швейцария се обработва около 70% от златото глобално, а 90% от него преминава през само шест рафинерии. Най-голямата сред тях, а и на света, е Valcambi, а малко след нея e PAMP, произвеждащ други популярни кюлчета – Фортуна. Инвестиционните златни кюлчета, които произвежда тя са, сред най-популярните и търсените. Репутацията на местните компании е атестат за високото качество на продуктите им.
Но освен него всички златни кюлчета, произвеждани в Швейцария, носят печата “ESSAYEUR FOUNDEUR”. Той се поставя от независим оценител и е гаранция за чистотата на златото. Кюлчето се доставя в прозрачна запечатана опаковка, която го предпазва от фалшификации. В нея е и сертификатът за автентичност, описващ уникалния сериен номер, теглото, чистотата на златото и печата на контролния орган.
Вижте повече по темата: История на швейцарскара рафинерия Valcambi
Производител: |
Valcambi |
Тегло: |
100 г, 50 г, 31,1 г (една тройунция) |
Чистота |
999,9 |
Виенската филхармония е може би най-популярната златна монета както по света, така и в България. Носеща символите на едно от най-красивите изкуства и ария от златното културно минало и настояще на Австрия, където са творили композитори като Моцарт, Щраус, Бетовен и много други, от дебюта си през 1989 г. тя неколкократно е обявявана за най-продаваната златна монета глобално от World Gold Council. Изминаваща година затвърди нейния статут на търсено средство за съхранение на покупателната способност.
Много фактори допринасят за популярността на произвежданата от чисто злато (чистотата 999,9) Виенска филхармония. Тя се произвежда от Австрийския монетен двор (Muenze Oesterreich), който е един от най-старите на света. Награждаваният за изящество дизайн на главния гравьор на Австрия Томас Песендорфер ни показва на лицевата страна символът на Виенската филхармония – органът в Златната зала, а на гърба са изобразени осем музикални инструмента: четири цигулки, виолончело, виенска валдхорна, басон и арфа. Не на последно място, Виенската филхармония е първата златна монета законно платежно средство, чиято номинална стойност е в евро.
Производител |
Münze Österreich |
Тегло: |
31,1 грама |
Чистота: |
999,9 |
Диаметър |
37 мм |
За третата позиция по популярност в България отскачаме към Австралия. Най-емблематичната монета от чисто злато от континента (чистота 999,9), произвеждана от Монетния двор на Пърт (Perth Mint), представя и едно от най-уникалните животни на света, което е и местен национален символ – кенгуруто. За разлика от други популярни варианти като Виенската филхармония и Американския орел, изображението на кенгуруто се сменя ежегодно. Това я превръща в добър избор за колекционери, а монетата е отлично средство за дългосрочно съхранение на стойност, тъй като се купува и продава много близо до спот цената на златото.
Въпреки че монетата се произвежда от 1986 г., първият образ на кенгуру върху нея се появява паралелно с представянето на Виенската филхармония – през 1989 г. През първите три години на нея е представен златен къс. Той символизира традициите в златодобива и преработването на Австралия. Именно там е открит е и най-големият златен къс в историята – „Желаният непознат“. Той тежи впечатляващите 72 кг чисто злато или 2135 тройунции.
Производител: |
Perth Mint |
Тегло: |
31,1 грама |
Чистота: |
999,9 |
Диаметър: |
32,1 мм |
Златната монета Канадски кленов лист, която също изобразява национален символ, е представена за пръв път от Кралският монетен двор на Канада (Royal Canadian Mint) през 1979 г. и променя инвестиционното злато завинаги. Тя е първото законно платежно средство, произвеждано от чисто злато (днес чистота ѝ е 999,9). През цялата човешка история те винаги са били произвеждани от сплави, тъй като златото е мек метал и при ежедневна употреба може да се нарани или износи лесно. Идеята зад Канадския кленов лист е, че той по-скоро ще се използва за дългосрочно спестяване. Допускането се е оказало правилно и съвременните инвестиционни златни монети също се произвеждат с много висока чистота.
По-горе посочих, че днес Канадският кленов лист се сече с чистота от 999,9. Първите три години тя е произвеждана с малко по-ниската чистота от 99,9, но след успеха на монетата тя е увеличена. През 2005 г. монетният двор отива още една стъпка по-далеч и представя монета Канадски кленов лист от най-чистото възможно злато – проба 9999,9, която също се предлага от Tavex.
5. Абонаментно еднограмово кюлче Tavex
Абонаментното еднограмово кюлче Tavex е най-достъпният начин да влезете в света на физическото инвестиционно злато. То е и най-евтиното инвестиционно злато на грам в Европа и се произвежда от акредитирана по стандарта „добра доставка“ на London Bullion Market Association рафинерия. Представяме го на потребителите у нас, защото вярваме, че най-добрият начин човек да се запознае с вложението в злато е като реално започне да го прави, като посредством регулярни покупки вложителят по-лесно постига осреднена цена в рамките на една година.
Но защо говорим за абонамент? Защото при покупка на кюлче всеки месец в продължение на дванадесет последователни месеца, получавате тринадесето подарък! Програмата важи за до пет кюлчета месечно.
Кюлчето Tavex също идва със сертификат за автентичност. На него са посочени теглото, чистота и уникалният сериен номер, както и печатът на независимия оценител на качеството.
Производител: |
Nadir |
Тегло: |
1 грам |
Чистота: |
999,9 |